Zotye SR9 – różowa podróbka Porsche

Przy tworzeniu tego modelu styliści firmy Zotye na pewno zainspirowali się Porsche Macan. Chiński producent zaprezentował specjalną wersję modelu dedykowaną dla kobiet.

Chińscy producenci bardzo często „inspirują się” europejskimi modelami. Tym razem firma Zotye zaprezentowała model SR9 w mocnym, różowym odcieniu. Jednak już na pierwszy rzut oka widać, że samochód tylko przypomina oryginał. Zotye SR9 Nunsheng jest różowe również w środku. Chińska firma oferuje klientom możliwość indywidualizacji zagłówków poprzez naszycie inicjałów właściciela samochodu. Pod maską pracuje 2-litrowy silnik benzynowy z turbodoładowaniem. Oferuje maksymalną moc 190 KM. 

Nie powinniśmy oczekiwać, że chiński odpowiednik Porsche choć trochę zbliży się pod względem jakości czy właściwości jezdnych. To wszystko ma odbicie w cenie. Producent wycenił podstawową wersję na 64 tys. zł, ale specjalna edycja Nunsheng (po chińsku „bogini”) zaprezentowana na zdjęciach kosztuje nieco ponad 100 tys. zł.

 

 

Najnowsze

Edyta Klim

Ken i Carol Duval – 20 lat w motocyklowej podróży

Carol i Ken Duval od 20 lat są w podróży na jednym motocyklu i twierdzą, że właśnie dzięki temu wiecznie pozostają młodzi!

Podróżowanie to wspólna pasja Kena i Carol, choć przeżywają wszystko z innej perspektywy. Ken prowadzi motocykl, a Carol robi zdjęcia, planuje trasy i punkty, które warto odwiedzić.

– Podróże, zwłaszcza motocyklowe, są dobre dla umysłu i sprawiają, że zawsze jesteśmy młodzi. Stajemy się bardziej tolerancyjni wobec ludzi i ich kultury. Mimo, że media pokazują zło tego świata, to my podróżując, widzimy jego dobro – ludzi, którzy chętnie pomogą i podzielą się, choć niewiele mają – mówi Ken.

Carol i Ken ozmawiają ze sobą podczas jazdy przez interkom i choć czasem zdarzają się między nimi różnice zdań, to po prostu próbują się dogadać i jechać dalej. Mają spory dystans do problemów i duże poczucie humoru.

Mimo, że mają wiele bogatych wspomnień – to zostawiają je dla siebie i niewiele można się o nich dowiedzieć. Nie kręcą filmików i nie korzystają z GPS (jedynie z nawigacji). Twierdzą, że nie napiszą książki, ani nie będą prowadzić strony, choć od niedawna mają profil na facebooku, skąd możemy się dowiedzieć, że Ken właśnie przeszedł operację w szpitalu. 

 

Finansowo wspierają ich przyjaciele, kilka firm, a przede wszystkim napotkani po drodze ludzie, którzy oferują im nocleg czy posiłek. Najbardziej lubią Amerykę Południową, za jej różnorodność zabytków, pór roku, terenu i ludzi. Często język bywa barierą, ale pozytywne nastawienie pokonuje tą przeszkodę.

Strona motocyklowej pary: https://www.facebook.com/Life-On-A-Bike-291982764336402/

Najnowsze

Jazda po narkotykach – policja kupuje narkotesty

Do tej pory policjanci bardzo rzadko korzystali z narkotestów. Jednak coraz większa liczba kierowców wsiadających za kółko po użyciu substancji odurzających spowodowała zmianę w podejściu do tematu.

W kwietniu ubiegłego roku Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się z prośbą do Komendanta Głównego Policji o poruszenie kwestii zbyt małej liczby narkotestów na wyposażeniu policjantów. Z odpowiedzi dowiadujemy się, że w roku 2015 przebadano 1250 kierujących na obecność narkotyków, a w ręce funkcjonariuszy oddano 3590 jednorazowych narkotestów oraz 82 urządzenia stacjonarne. To niewiele w porównaniu z najnowszymi zakupami policji.

W tym roku funkcjonariusze policji otrzymają do dyspozycji ponad 10 tys. jednorazowych testów oraz testerów elektronicznych wielokrotnego użytku zainstalowanych w radiowozach. Dlatego kierowcy powinni się spodziewać wzmożonych kontroli drogowych właśnie pod kątem obecności niedozwolonych substancji.

Sprzęt używany przez policjantów jest bardzo zaawansowany i pozwoli wykryć takie substancje jak THC nawet 14 dni po użyciu. Nawet śladowe ilości takiej substancji wykryte w organizmie mogą stanowić podstawę do surowej kary. 

Kodeks karny traktuje taką sytuację zero-jedynkowo, o czym mówi art.178a kk: 

„Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”

W razie spowodowania wypadku, kwestię reguluje art. 177 kk:

„§ 1. Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 3. Jeżeli pokrzywdzonym jest wyłącznie osoba najbliższa, ściganie przestępstwa określonego w § 1 następuje na jej wniosek.”

Trochę łagodniej ujmuje całą sytuację art. 87 kodeksu wykroczeń:

„§ 1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym,
podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.
§ 1a. Tej samej karze podlega, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1.
§ 2. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1,
podlega karze aresztu do 14 dni albo karze grzywny.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.
§ 4. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1a lub 2 można orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż określone w § 1.”

Najnowsze

UOKiK zbada dlaczego ubezpieczenie OC jest droższe

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował kilka dni temu, że zamierza zbadać przypadki znacznych podwyżek ubezpieczeń komunikacyjnych OC w ostatnich miesiącach.

Marek Niechciał, prezes UOKiK, poinformował o rozpoczęciu postępowania w tej sprawie. Na początek przyznał, że mogły wystąpić czynniki, które uzasadniałyby wzrost cen ubezpieczeń komunikacyjnych. W końcu zgodnie z ustawą, firmy ubezpieczeniowe nie powinny dopłacać do swoich produktów.

Kolejnym argumentem za podwyżkami był znaczny wzrost kosztów firm ubezpieczeniowych w ostatnich latach. Wpłynęły na to wyroki sądowe np. o samochody zastępcze w przypadku szkód, które należą się nie tylko przedsiębiorcom, ale także osobom fizycznym. Kolejna kwestia to coraz częstsze i bardziej świadomie korzystanie z praw do napraw przy użyciu oryginalnych części.

Prezes UOKiK podkreśla, że to powinno spowodować wzrost kosztów, ale w takim wypadku powinny były rosnąć już od 2011 roku, a finalnie nic nie zmieniło się praktycznie do końca 2015 roku. Dlatego drastyczne podwyżki na przestrzeni dwóch ostatnich lat zainteresowały urząd. 

Ze wstępnych ustaleń wynika, że na ostatnich podwyżkach najwięcej zyskało PZU, które przez lata systematycznie traciło udziały w rynku z powodu wysokich składek. Zdaniem prezesa UOKiK wprowadzenie podatku bankowego na początku lutego 2016 roku również nie wpłynęło na ceny ubezpieczeń komunikacyjnych, ani żadnych innych.

Najnowsze

Stworzył replikę „Nieustraszonego”

Pewien mechanik samochodowy z Niemiec stworzył replikę legendarnego pojazdu KITT z serialu „Nieustraszony” na bazie Pontiaca Firebirda. Ilość detali, które udało się odwzorować robi niesamowite wrażenie.

Lata 80. kojarzą się nam z serialem o agencie fikcyjnej organizacji F.L.A.G., którego grał David Hasselhoff, a który poruszał się samochodem KITT (Knight Industries Two Thousand). Był to mocno przerobiony Pontiac Trans AM z 1982 roku.

Na wyposażeniu samochodu nie brakowało nowoczesnych (jak na tamte czasy) rozwiązań. W zderzakach ukrywały się miotacze ognia, w oponach wysuwały się kolce, a w razie potrzeby kierowca mógł użyć zakłócacza urządzeń elektrycznych. Ponadto KITT posiadał duszę – nad samochodem panowała sztuczna inteligencja.

W wersji przygotowanej przez Dominica Guthausa, mechanika z Niemiec, nie mogło zabraknąć większości rozwiązań. Zobaczcie, jak wygląda jego projekt.

Najnowsze