Znamy zwycięzców finału GT Academy 2013 w Krakowie

28 i 29 sierpnia w Krakowie odbył się Finał Grupowy GT Academy 2013. Zawodnicy walczyli o udział w wielkim międzynarodowym finale na torze Silverstone. Zwycięzcami GT Academy 2013 z Polski zostali Paweł Ledwoń z Opola oraz Jacek Górlicki z Szydłowca.

Tegoroczna edycja GT Academy jest największą imprezą w historii tych zawodów. Bierze w niej udział rekordowa liczba krajów, a możliwość zagrania w specjalną wersję demo GT6 uczyniło ją jeszcze bardziej atrakcyjną dla wszystkich potencjalnych kierowców wyścigowych. Zapoczątkowana w 2008 bezprecedensowa współpraca pomiędzy firmami Nissan i Sony Computer Entertainment przyciągnęła już ponad dwa miliony uczestników. W eliminacjach do GT Academy 2013 wzięło udział ponad 765 000 osób z 18 krajów europejskich uczestniczących w projekcie. Na całym świecie ponad 1,3 mln osób pobrało specjalną demonstracyjną wersję gry Gran Turismo 6.

Rywalizacja podczas finału GT Academy w Krakowie była bardzo zacięta
fot. Nissan

W Polsce w tym roku projekt GT Academy przyciągnął prawie 33 tysięcy uczestników, którzy wzięli udział w kwalifikacyjnej próbie czasowej online. Oprócz eliminacji w sieci zainteresowanych nie brakowało także na zawodach prowadzonych „na żywo” w sześciu największych miastach Polski: Gdańsku, Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu, Warszawie i Katowicach.

W toku eliminacji wyłonionych zostało 4 zawodników z klasyfikacji online oraz 2 zawodników, którzy osiągnęli najlepsze czasy spośród wszystkich uczestników sesji kwalifikacyjnej „na żywo”. To właśnie oni reprezentowali nasz kraj podczas Finału Grupowego w Krakowie i walczyli o udział w międzynarodowym finale na torze Silverstone.

fot. Nissan

Podczas finału grupowego, 28-29 sierpnia w Krakowie, wraz z najlepszymi zawodnikami z Czech, Słowacji i Węgier, Polacy rywalizowali w rozgrywkach w grze Gran Turismo 5 oraz testach sprawnościowych i psychologicznych, a następnie sprawdzili swoje umiejętności za kierownicą prawdziwego samochodu Nissan Juke Nismo na specjalnie zaaranżowanym w tym celu torze. Pierwszy dzień finału pozwolił sprawdzić umiejętności uczestników w wirtualnym świece PlayStation typując 16-stkę faworytów finału z najlepszymi czasami na symulatorach jazdy PlayStation3. Drugiego dnia również nie zabrakło emocji. Na zawodników czekała runda medialna, test samochodowy, czyli wyścig sportowym Nissanem Juke Nismo, oraz test sprawności fizycznej.

Dwa dni pozwoliły na to, aby spośród wszystkich finalistów wyłonić najlepszą szóstkę (po jednym zawodniku z każdego z czterech krajów + dwie osoby wyłonione w dogrywce). Polskimi zwycięzcami Gran Turismo Academy 2013 w Polsce zostali Paweł Ledwoń z Opola oraz Jacek Górlicki z Szydłowca, który wygrał w dogrywce. Obaj zmierzą się z najlepszymi podczas obozu Race Camp w Wielkiej Brytanii. Odbędzie się on na początku września na słynnym torze Silverstone. Uczestnicy GT Academy, którzy zwyciężą w zawodach Race Camp, zostaną poddani niezwykle intensywnemu i szczegółowemu programowi szkolenia kierowców, który przygotuje ich do profesjonalnej kariery kierowcy wyścigowego.

W ubiegłym roku w Międzynarodowym Finale GT Academy na słynnym torze Silverstone w Wielkiej Brytanii udział wzięli dwaj Polacy: Tomasz Bogusławski i Krystian Korzeniowski.

 

 

 

 

Najnowsze

Volvo Concept Coupe – pierwszy krok do nowego XC90

Volvo przedstawiło Concept Coupe, które oficjalnie zadebiutuje podczas targów we Frankfurcie. Prototyp pokazuje, w jakim duchu będzie zaprojektowany przyszły model XC90. Koncepcyjny pojazd wykorzystuje płytę podłogową SPA i silnik Drive-E, jakie już za kilkanaście miesięcy trafią do modeli produkcyjnych.

Przed premierą SUV-a firma pokaże trzy auta koncepcyjne zwiastujące nowy design Volvo. Pierwszy z nich to Concept Coupe, który na żywo zostanie zaprezentowany podczas najbliższych targów IAA we Frankfurcie. Następnie w styczniu 2014 roku w Detroit pokazany zostanie SUV – Concept XC. Ostatnie debiutuje kombi, czy raczej shooting brake. Za rok, podczas targów w Paryżu, odsłonięty zostanie nowy XC90.

Volvo Concept Coupe
fot. Volvo

Concept Coupe z przyszłym XC90 łączy sporo elementów. Podstawowym jest nowa, skalowalna płyta podwoziowa SPA. Concept Coupe mierzy 4,5 metra, a przyszły XC90 będzie o pół metra dłuższy. Drugim wspólnym elementem są jednostki napędowe Drive-E. W przyszłości źródłem napędu flagowych aut Volvo będą rzędowe jednostki 4-cylindrowe. Silniki benzynowe będą miały moce od stu kilkudziesięciu do trzystu kilkudziesięciu koni mechanicznych. Moce Diesli będą sięgały dwustu kilkudziesięciu koni mechanicznych. Do wyboru będą hybrydy stworzone w oparciu o silniki benzynowe lub Diesla. Coupe otrzymało turbodoładowany silnik benzynowy  o pojemności dwóch litrów wsparty silnikiem elektrycznym napędzającym koła tylne. Łączna moc tych jednostek wynosi 400 KM, a moment obrotowy – 600 Nm.

fot. Volvo

Stylistycznie Concept Coupe nawiązuje do P1800. Z boku dopatrzymy się charakterystycznego przetłoczenia. Ale są też zupełnie nowe akcenty. Z przodu bardzo wyrazistym elementem są światła do jazdy dziennej o kształcie położonej litery T. Takie reflektory będzie miał XC90. Podobne będą także światła tylne. Z zewnątrz pojawi się także znaczny odstęp między przednim nadkolem a drzwiami przednimi. Obecnie ten motyw jest charakterystyczny dla aut tylnonapędowych. W środku znajdziemy zegary w postaci dwóch okrągłych wyświetlaczy TFT, których czcionka  nawiązuje do tej, jaką zastosowano w modelu P1800 pół wieku temu. Na pasach bezpieczeństwa pojawił się napis „Since 1959”. Ciekawą ideą jest także zastąpienie gąszczu pokręteł na konsoli środkowej jednym, dużym ekranem dotykowym. Na środku pozostało jedno pokrętło ze szlifowanego kryształu. Kryształowa jest także gałka zmiany biegów. Wiele z tych elementów trafi niebawem do nowego XC90.

Za nową linię stylistyczną marki odpowiada Thomas Ingenlath. Jego auto koncepcyjne wskazuje kierunek, jakim mają podążać samochody Volvo.

Najnowsze

Jak muzyka wpływa na młodych kierowców?

Badanie przeprowadzone w Izraelu na grupie 85 nastolatków wykazało, że muzyka, której lubią słuchać w samochodzie, może skutkować błędami i nieuwagą za kierownicą.

Jak wynika z raportu opublikowanego przez Wall Street Journal, z grupy 85 młodych kierowców – wszystkich w okolicach osiemnastego życia i niezbyt doświadczonych na drodze – aż 98% popełniło błędy, kiedy słuchali w samochodzie muzyki z własnego wyboru, czyli zazwyczaj szybkiej i rytmicznej.

Podczas badania młodzi kierowcy przejechali sześć wymagających tras, każda zajmowała średnio 40 minut jazdy. Towarzyszyli im doświadczeni instruktorzy. Muzyka była obecna podczas czterech kursów: dwukrotnie badani wybrali ją sami, a dwukrotnie była to nieofensywna muzyka w tle. Pozostałe dwa kursy przebiegły w ciszy. Nastolatki najczęściej decydowały się na szybkie rytmy, muzyka w tle natomiast została opracowana jako miks ballad soft rock i delikatnego jazzu. Po zakończeniu każdej jazdy badani określali skalę swojego nastroju, zaś instruktorzy analizowali ich zachowanie za kółkiem i rozmiar popełnionych błędów.

fot. materiały prasowe

Wszyscy badani popełnili błędy – co najmniej trzy podczas co najmniej jednego z sześciu kursów. 27 osób otrzymało słowną reprymendę od instruktora. 17 osób doprowadziłoby do wypadku, gdyby nie szybka reakcja pasażera. 98% popełniało błędy, kiedy w tle grała wybrana przez nich muzyka. 92% – kiedy muzyki nie było w ogóle. Ale już tylko 77% wtedy, gdy towarzyszyła im muzyka opracowana przez prowadzących badanie. Wśród najczęstszych przewinień pojawiła się nadmierna prędkość, brak bezpiecznej odległości między pojazdami, prowadzenie jedną ręką i intensywne gestykulowanie. Mężczyźni zachowywali się bardziej agresywnie od kobiet, ich wykroczenia były też poważniejsze. Jeżeli zaś chodzi o skalę nastroju, młodzi kierowcy oznaczali ją najwyżej po trasach, w których wybrali ulubioną muzykę. Mieli również tendencję, by swoje własne playlisty rozkręcać do maksymalnej głośności, podczas gdy narzuconą melodię w tle zdecydowanie przyciszali.

Badani nie znali wcześniej towarzyszących im instruktorów i nie zapoznali się z udostępnionymi samochodami.

Pełne wyniki badania zostaną opublikowane w październikowym wydaniu biuletynu Accident Analysis & Prevention.

Najnowsze

Shelby Cobra 427 dla twojego dziecka

Jeżeli pragniesz rozwijać w swoim dziecku upodobanie do klasycznych aut, miniaturowa wersja Shelby Cobra 427 jest wymarzona do tego celu.

Shelby Cobra dla najmłodszych to efekt współpracy Carroll Shelby Licensing i producenta zabawek z Hong Kongu National Products Limited, który ma już na koncie dziecięce wersje Mercedesów, Hummerów i Mini.

Shelby Cobra 427 dla najmłodszych
fot. materiały prasowe

Mały silnik elektryczny nie zapewnia może osiągów porównywalnych do oryginału, ale poza tym model został zaprojektowany z jak największą dbałością o autentyczność. Można sobie zażyczyć wersji czerwonej bądź niebieskiej, każda jest zdobna w charakterystyczne paski wyróżniające modele wyścigowe, jak również wyposażona w rury wydechowe, chromowane felgi i klatkę bezpieczeństwa. Istnieje również jeszcze bardziej dopracowana wersja limitowana z działającymi reflektorami i granatowo-perłowym wykończeniem, z numerem startowym Carrolla Shelby – 98. Powstanie jedynie 998 egzemplarzy – tyle, ile wypuszczono oryginalnych pojazdów między 1962 a 1967 rokiem. Każdy będzie miał swój indywidualny numer seryjny i zostanie oficjalnie odnotowany w rejestrach Cobry.

fot. materiały prasowe

Istnieje obawa, że dla czterolatków ten akurat element będzie mniej istotny, niż dla ich rodziców, ale z pewnością każde dziecko będzie czerpać niemałą przyjemność z jazdy elektrycznym cackiem. Miniaturowa Cobra może osiągnąć prędkość 8 km/h i 45 minut zabawy na naładowanej baterii. Model trafi na rynek w okolicach października, akurat na święta. W ramach promocji, pojawi się na kilku znanych imprezach motoryzacyjnych, jak historyczne wyścigi Monterey czy SEMA Show.

Carroll Shelby odszedł w zeszłym roku i Cobra 427 jest ostatnim elementem w długim łańcuchu jego dziedzictwa, i to wcale nie z uwagi na jej zbliżenie do oryginału, ale przeznaczenie na potrzeby dzieci. Fundacja założona przez Carrolla Shelby bowiem od lat wspomaga dzieci cierpiące na choroby zagrażające życiu.

Najnowsze

100 kilometrów jazdy skuterem za 3 złote?

W miastach Europy pojawia się coraz więcej skuterów elektrycznych. Jedną z największych ich zalet obok ekologiczności jest niski koszt eksploatacji. Przejechanie stu kilometrów to koszt trzech złotych, czyli równowartość dwóch gałek lodów w lodziarni.

Są niewiele droższe od skuterów, które można kupić w supermarketach – przeciętny koszt to około 5 tysięcy złotych i na pewno są alternatywą dla roweru.

Jak mówi Michael Bell z E3Scooter: „Skuter jest znacznie bezpieczniejszy niż rower. Zbudowany jest na ramie motocyklowej, dzięki czemu ma wszelkie atrybuty bezpieczeństwa motocykla spalinowego oraz wzbudza większy respekt na ulicach niż rower. Na podstawie sondy przeprowadzonej wśród użytkowników skuterów wynika, że pozostali użytkownicy ruchu drogowego chętniej ustępują miejsca skuterom niż rowerom. Dają więcej miejsca do swobodnego wyminięcia lub przejazdu niż zwykłym rowerom. Skuter jest również bardziej widoczny na drodze.”

To co skłania do jazdy skuterami elektrycznymi, to ich stosunkowo niska cena zakupu i nieduży kosz eksploatacji. W porównaniu do kosztów utrzymania samochodu, zakup skutera elektrycznego i jego utrzymanie zwraca się już po czterech miesiącach od zakupu – mówi Michael Bell.

Co raz większą ilość mieszkańców miast kusi również aspekt ekologiczny skuterów elektrycznych. Dzięki napędowi elektrycznemu skuter jest cichy i nie emituje spalin. Jak mówi Laura Paś, studentka czwartego roku Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych z SGH: „Staram się prowadzić zdrowy tryb życia i dbać o środowisko na tyle na ile mogę. Jeżdżę obecnie modelem EM07, skuterek jest stylowy, cichy i kobiecy.  Do tego nie przyczyniam się do ocieplenia klimatu, jak wielu innych kierowców, ale rozumiem facetów w wypasionych brykach, mnie też nikt nie zatrzyma.”

Naszą uwagę zwrócił ładniutki skuter stylizowany na vintage (OSA, Vespa, Lambretta itp.) – można nim rozwinąć prędkość maksymalną 45 km/h a czas naładowania baterii wynosi 8 godzin. Wówczas zasięg wynosi 55 kilometrów.

Skuterem elektrycznym zamiast rowerem? Warto rozważyć.
fot. E3Scooter

Najnowsze