Zmiana opon nie wpływa na bezpieczeństwo?!

Prawie 25% polskich kierowców albo nie zmienia opon zimowych na letnie lub - jeśli je zmienia - uważa, że i tak nie ma to wpływu na bezpieczeństwo jazdy. To wyniki najnowszej sondy, którą Szkoła Jazdy Renault przeprowadziła na 40 tys. internautów.

fot. Motocaina

Na pytanie – „Czy wymieniasz opony z zimowych na letnie?” – odpowiedzi „nie” udzieliło 15% osób.
Z tej grupy 9% twierdzi, że jest to zbyt kosztowne, a 6% – że nie ma to wpływu na bezpieczeństwo jazdy. Są też i tacy, którzy choć wymieniają opony, uważają, że nie ma to wpływu na bezpieczeństwo jazdy – tak odpowiedziało 9% uczestników sondy. 

– Opony to jedyny element bezpośrednio łączący samochód z nawierzchnią drogi, więc ich stan ma bardzo istotny wpływ na bezpieczeństwo podróżnych – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. – Wymiana opon zimowych na letnie to jedna z podstawowych czynności jakie powinien wykonać kierowca, przygotowując auto do nowego sezonu – dodaje. 

Choć przepisy Prawa o ruchu drogowym nie zakazują jazdy na oponach zimowych latem, należy podkreślić, że takie opony istotnie pogarszają właściwości jezdne samochodu podczas wysokich temperatur. Wynika to z różnic w strukturze, która w oponach zimowych charakteryzuje się m.in. dużymi kostkami bieżnika i licznymi lamelkami: wąskimi, głębokimi rowkami w bieżniku, które mają na celu zwiększenie przyczepności opony. Opony zimowe użytkowane latem mają gorsze wyniki w testach hamowania. Dodatkowo są one wykonane z bardziej miękkiej mieszanki gumy niż opony letnie, przez co znacznie szybciej się zużywają, są bardziej podatne na uszkodzenia i obniżają precyzję prowadzenia samochodu.

Wymieniając opony na letnie należy pamiętać, żeby spełniały one określone parametry. Minimalna wysokość bieżnika powinna wynosić 1,6 mm – poniżej tej granicy opony nie nadają się do użytkowania. Opony powinny mieć też odpowiednie ciśnienie, korygowane regularnie, przynajmniej raz w miesiącu, do poziomu zalecanego przez producenta auta. 

W sondzie przeprowadzonej przez Szkołę Jazdy Renault wzięło udział ponad 40 tysięcy internautów.

Najnowsze

Szkolenia motocyklowe z Hondą

Honda we współpracy z Motocyklową Szkołą Jazdy ProMotor, organizuje szkolenia bezpiecznej jazdy na motocyklach Honda. Projekt nosi nazwę „Honda ProMotor" i jest jednym z elementów strategii „Fun & Safety".

fot. Honda

Honda postawiła sobie za cel, aby motocykliści czuli się bezpiecznie na swoich pojazdach i dzięki temu czerpali pełną radość z ich użytkowania, dlatego też we współpracy z Motocyklową Szkołą Jazdy ProMotor, organizuje szkolenia bezpiecznej jazdy. 

Program „Honda ProMotor” obejmuje:

– szkolenie kandydatów na kierowców, w zakresie uzyskania uprawnień kategorii A1 i A

– podnoszenie kwalifikacji kierowców posiadających prawo jazdy kat. A, poprzez szkolenia praktyczne i teoretyczne

– indywidualne treningi doskonalenia jazdy

– treningi dla grup, doskonalące jazdę w bezpiecznych warunkach na zamkniętym obiekcie

– przygotowanie do sportu amatorskiego

fot. Honda

– podnoszenie świadomości z zakresu mechaniki motocyklowej, mającej bezpośredni wpływ na bezpieczną jazdę (budowa motocykla, ustawienia geometrii, teoria dynamiki jazdy, itp.)

– testowanie nowych technologii Hondy promujących bezpieczeństwo na drogach, np. C-ABS

– ćwiczenia na symulatorze jazdy Riding Trainer

– porady z zakresu prawa o ruchu drogowym 

Szkolenia „Honda ProMotor” mają na celu podniesienie świadomości kierowców w zakresie bezpiecznej jazdy motocyklem, poprawę poziomu bezpieczeństwa motocyklistów na drogach publicznych oraz poprawę wizerunku motocyklisty w świadomości społeczeństwa, jako odpowiedzialnego i równoprawnego uczestnika ruchu drogowego.

Najnowsze

Motocyklowe niedziele na stacjach BP

W kwietniu i maju fani jednośladów spotkają się na stacjach BP podczas imprez „Motocyklowa Niedziela na stacjach BP". W ubiegłym roku na stacje, na których odbywała się impreza, przyjechało w sumie około 2000 motocykli. W tym roku organizatorzy chcą pobić rekord.

Spotkania miłośników motocykli na stacjach BP odbędą się na wybranych stacjach BP w godzinach 11-18: 

25.04 Poznań, ul. Szwajcarska 1

09.05 Warszawa, ul. Powstańców Śląskich 122

16.05 Katowice, ul. Górnośląska 40

23.05 Wieliczka, ul. Krakowska 14 B (przy wyjeździe z Krakowa)

30.05 Gdynia, ul. Hutnicza 15A 

Jednym z niezwykle ważnych elementów tegorocznej „Motocyklowej Niedzieli na stacjach BP” jest akcja pod hasłem „Motocykliści Mogą Więcej – I Ty możesz uratować życie”, organizowana przy współpracy z Fundacją DKMS Polska. Fundacja DKMS Polska istnieje od ponad roku i zarejestrowała już prawie 35.000 dawców, stając się największą bazą dawców komórek macierzystych w Polsce. 

fot. BP

– W Polsce co 1,5 godziny ktoś dowiaduje się, że zachorował na białaczkę. Co drugi chory na białaczkę nie znajduje dawcy – mówi Dorota Adamska, PR Manager BP Polska. – Każdy kto pojawi się w czasie imprezy na naszej stacji, będzie mógł się zarejestrować jako potencjalny dawca szpiku kostnego, w bazie Fundacji DKMS Polska. Wystarczy 10 minut, aby wypełnić formularz rejestracyjny i oddać materiał genetyczny do badania. Jeśli okaże się, że nasz kod genetyczny zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Jest jednak podstawowy warunek – trzeba być zdrowym. 

Ważnym aspektem organizowanego przez BP i Castrol cyklu „Motocyklowa Niedziela” jest dyskusja na temat bezpieczeństwa motocyklistów na polskich drogach. Podczas Motocyklowych Niedziel promowane będzie aktywnie bezpieczeństwo drogowe.  Organizatorzy imprez pragną zwrócić uwagę na obecność motocyklistów na  drogach oraz  konieczność wzmożonej ostrożności  kierowców. Wszyscy zainteresowani będą mieli możliwość nabycia cennych umiejętności oraz poszerzenia wiedzy z zakresu odpowiedzialnej jazdy. 

„Motocyklowa Niedziela” to też możliwość spotkania się właścicieli motocykli i miłośników dwóch kółek z profesjonalistami z branży motocyklowej, podróżnikami, ratownikami oraz przedstawicielami policji. 

Motocykliści to ważni dla BP i Castrola klienci: w toaletach znajdują się takie udogodnienia jak półka na kask, w sklepie można nabyć czasopisma motocyklowe, a właściciele jednośladów regularnie korzystają z myjni bezdotykowej. Na stacjach BP motocykliści znajdą też szeroką gamę olejów Castrol do motocykli. 

Program „Motocyklowych Niedziel”
Doskonalenie techniki jazdy, prezentacje motocykli, akcesoriów i mody motocyklowej, jazdy testowe, pokazy kaskaderskie, dla spragnionych przygód – relacje z wypraw motocyklowych, opowieści podróżników i pokazy zdjęć, a dla pasjonatów motocyklowej rozrywki elektronicznej – kioski Xbox – te i wiele innych atrakcji czekają na wszystkich miłośników przygody i fanów motocykli. 

Stunt Show
Podczas imprez odbędą się pokazy jazdy na motocyklu w wykonaniu czołowego polskiego zawodnika reprezentującego stunt, a także wyścigi motocyklowe – Adriana Paska, który znalazł się w złotej trójce zwycięzców najważniejszych krajowych zawodów. Adrian startuje również w zawodach międzynarodowych. Drugim zawodnikiem będzie Młody 125. Oprócz możliwości zobaczenia ekscytujących pokazów, uczestnicy będą mogli dowiedzieć się, na czym  polega stunt, jak nazywają się poszczególne triki oraz jak zawodnicy dbają o bezpieczeństwo w trakcie uprawiania tego sportu. 

Bezpłatna hamownia
Wszyscy zainteresowani będą mogli bezpłatnie skorzystać z hamowni motocyklowej i sprawdzić moc swojej maszyny. Po wykonaniu analizy diagnostycznej, każdy otrzyma wykres przedstawiający charakterystykę pracy silnika. 

Kursy pierwszej pomocy
Wykwalifikowani ratownicy motocyklowi z Fundacji R2 zaprezentują, jedyny w Polsce, fabryczny motocykl-karetkę oraz pokażą, jak udzielić pierwszej pomocy i jak postępować na miejscu wypadku. Odpowiedzą także na wszelkie, nurtujące motocyklistów, pytania dotyczące zasad udzielania pierwszej pomocy. 

Przedstawiciele policji opowiedzą, jak bezpiecznie jeździć motocyklem i udzielą porad prawnych dotyczących przepisów ruchu drogowego. 

Custom Bikes
BP nagradza pasjonatów – organizatorzy szczególne zaproszenie na „Motocyklową Niedzielę” kierują do wszystkich właścicieli motocykli customowych. W każdym z miast, w których odbywa się „Motocyklowa Niedziela”, na posiadaczy pięciu najciekawszych motocykli customowych czekają niespodzianki.  

„Motocyklowa Niedziela” na stacjach BP to cykl 5 imprez na wybranych stacjach BP. Podczas niedzielnych spotkań wspomniane stacje będą zamknięte dla samochodów.

Najnowsze

Przytulny Mercedes dla pupila

Kanapa z Rolls Royce'a, naczynia kuchenne sygnowane logo Forda? Dlaczego nie... Idąc za ciosem może warto zadbać też o naszego pupila, kupując mu kojec marki Mercedes wykonany z najprzytulniejszych i miłych w dotyku tkanin. Wszystko dla zwierząt...

Dobre oparcie na łapy, miękko pod głową. Mercedes wśród łóżek dla naszego pupila
fot. Ritzy Pets

Akcesoria dla zwierząt to dla niektórych szczyt mody, a dla innych coś kompletnie niezrozumiałego. No bo po co zakładać na psa różowy dresik z napisem jogging, diamentową smyczkę lub kupować mu meble? Odpowiedzi na te pytania pozostawiamy każdemu właścicielowi psa do jego własnej oceny.

Teraz prezentujemy gadżet, który wywoła u niektórych spazmatyczne krzyki „muszę to mieć”, u innych uśmiech pobłażania na twarzy, a u pasjonatek motoryzacji komentarz „gdyby mieli model mojego auta to może bym rozważyła zakup”. Modeli wszystkich aut marek brak, ale każda z nas może znajdzie coś dla siebie.

Co powiecie na psie łóżka w kształcie samochodów? Wiemy, że ułożenie psa do snu w jego własnym łóżku czasem graniczy z cudem, jednak to puchate nadwozie może temu sprzyjać. W ofercie firmy Ritzy Pets by Jeni można kupić kojec Mercedesa w wersji dla jednego psa i dwóch (od razu podkreślamy, że pod pojęciem psa nie kryje się owczarek niemiecki, a zwierzątko wymiarów york’a), żółtą, nowojorską taksówkę, Cadillaca z lat 50., Furrari (nie mylić z Ferrari), czy imitację limuzyny. Wszystkie kojce mają gustowną tablicę rejestracyjną z napisem „dog” i zdejmowane, przyjemne w dotyku pokrowce, które pozwolą utrzymać psie posłanie w nienagannym porządku.

Koszt samochodowego łóżka wynosi około 600 złotych i można je kupić tutaj.

Najnowsze

Pomaluj dach Mini i wygraj!

Mini to jedno z ulubionych aut międzynarodowych artystów. Kto ma pomysł i możliwości chętnie pracuje nad ozdabianiem zgrabnego autka. Tym razem taką możliwość ma każda z nas. Wykażmy się kreatywnością.

Może zwycięzca konkursu wkrótce zaprojektuje jak Simachev całe nadwozie Mini.
fot. Simachev/Topcar

W ramach promującego znanych artystów i odkrywającego zupełnie nowe i jeszcze nieukształtowane talenty, poznańskiego Festiwalu Artenalia, miłośnicy samochodów będą mogli wziąć udział w konkursie polegającym na przygotowaniu pomysłowego zdobienia dachu kultowego Mini. Projekt należy przygotować na specjalnym modelu dachu w formacie jpg.

Uczestników konkursu obowiązują trzy intrygujące  tematy konkursowe:
– car Fatale
– go Polish
– Ninja

 

Projekty dachów zainspirowane powyższymi hasłami należy składać do końca miesiąca (do 30 kwietnia) – jury wybierze z przesłanych projektów 20 najlepszych, by w ramach Artenaliów dać ich autorom szansę na realizowanie swoich prac na żywo, w Starej Rzeźni na specjalnie przygotowanych modelach Mini. Wyłoniony 9 maja zwycięzca wykona swój projekt na samochodzie współorganizatora konkursu – dealera Smorawiński.

Dla zwycięzców oprócz satysfakcji przewidziano ciekawe nagrody. Na wszelkie pytania organizator czeka pod adresem kontakt@artenalia.pl

Więcej szczegółów dot. przygotowania i składania prac na www.artenalia.pl

Najnowsze