Zawodniczki podsumowują Cieszyńską Barbórkę

Mimo wielu przeciwności, wszystkie zawodniczki zgłoszone do ostatniej rundy Rajdowego Pucharu Polski dojechały do mety. A trzy z nich na drugim miejscu w klasie!

Rajd Cieszyńska Barbórka zakończył rywalizację w tegorocznym Rajdowym Pucharze Polski, który w tej formie rozgrywany był po raz ostatni. Z niecierpliwością czekamy na nowy sezon i nowe regulaminy dotyczące rajdów samochodowych.

Mazovia Cabrio Style 2020 - zobaczcie zdjęcia z otwarcia sezonu!
Najwyżej sklasyfikowana zawodniczką została Marta Momot, która towarzyszyła Gracjanowi Grela w Hondzie Civic. Załoga zajęła świetnie 2. miejsce w klasie i 17. w klasyfikacji generalnej, ale łatwo nie było:
– To był super start. Mega ciężkie warunki i całkiem inne, niż dotychczas jeździliśmy. Bardzo dużo się nauczyliśmy, ale spodziewaliśmy się, że będzie o wiele gorzej. Postanowiliśmy, że postaramy wycisnąć z siebie jak najwięcej. Było pełne skupienie nad opisem trasy, co bardzo ułatwiło nam pokonywanie odcinków. Staraliśmy się przewidywać. Nie obyło się oczywiście bez przygód – od usterki samochodu, poprzez zwiedzanie poza trasą, po wypychanie auta z pobocza. Było ciężko, ale dzięki wytrwałości psychicznej dojechaliśmy do mety i to z całkiem niezłym, zaskakującym nas wynikiem. Atmosfera na rajdzie była bardzo fajna, nie przeszkadzało to, że kombinezon był do połowy brudny z błota od wypychania samochodu, czy buty przemoczone milion razy. To była super przeprawa przez bojowe warunki. Bardzo się cieszę, że byli z nami nasi kibice, którzy do końca trzymali za nas kciuki i nam kibicowali! – podsumowuje zawodniczka.

Jaguar Land Rover będzie wykorzystywać plastikowe odpady we wnętrzach samochodów nowej generacji
Kolejne zawodniczki uplasowały się rzędem na 31, 32 i 33 miejscu w klasyfikacji generalnej. Wioletta Bajda i jej mąż Grzegorz za kierownicą Hondy Civic VTI zajęli 4. miejsce w klasie. Na start tej sympatycznej załogi złożyło się wiele osób, a satysfakcja z osiągnięcia mety jest bezcenna:
– Meta 40-tej Cieszyńskiej Barbórki to wspaniałe zakończenie sezonu 2014! Wystartowaliśmy w 4 rundach RPP, z czego 3 zakończyliśmy na mecie, a z Rajdu Wisły przywieźliśmy nawet puchary! To był wspaniały sezon, który przyniósł nam wiele nowych doświadczeń i całe mnóstwo radości z tego sportu! W Cieszynce planem była meta, a po drugiej pętli – dowiezienie 3 miejsca w grupie i … wszystko układało się dobrze, aż do końcówki 5 oesu. Parę metrów przed lotną popełniliśmy błąd i nieco za szybko zaatakowaliśmy wyjazd ze (sławnej już) rzeki. Efekt to 5 minutowa wizyta w grząskim rowie i spadek na 4. miejsce w grupie 9RPP. Muszę to powiedzieć – kibice, jesteście wielcy! Tegoroczne starty pokazały jak jeszcze dużo musimy się nauczyć. Raz jeszcze dziękujemy wszystkim którzy pomogli dopiąć budżet i spełnić nasze marzenie startu w Cieszyńskiej Barbórce – firmom ROLAB i MAX-NOW oraz wspaniałym przyjaciołom i ludziom pozytywnie zakręconym, (w sumie ten start sponsorowało ponad 50 osób). Do zobaczenia w przyszłym sezonie! – opowiada Wioletta.

Na drugim miejscu w klasie rajd ukończyła Barbara Gosztyła z mężem Przemysławem w Oplu Astra po prawdziwym "festiwalu kapci":

– Jubileuszowy, bo 40. już Rajd Barbórki Cieszyńskiej był dla nas naprawdę ekstremalny! Na pierwszej pętli prowadziliśmy w klasie, a pech zaczął się już na trzecim odcinku, kiedy to (prawdopodobnie podczas przejazdu przez bród) przebiliśmy oponę. Na szczęście do mety było blisko i pomimo kilkusekundowej straty czasu – nadal mieliśmy przewagę nad kolejnym zawodnikiem w klasie. Niestety opony zapasowe mieliśmy źle dobrane do panujących warunków, ale nie było wyjścia – musieliśmy wymienić obie. Na szczęście czasu było wystarczająco dużo, aby dojechać punktualnie na następny PKC. Na kolejnym odcinku nie mieliśmy już tyle szczęścia, bo po kilku kilometrach uszkodziliśmy nowo założoną oponę. Nie chcąc tracić zbyt wiele czasu, postanowiliśmy dojechać do mety nie zatrzymując się, ale kiedy wyprzedziły nas trzy załogi – podjęliśmy jednak decyzję o zmianie koła. Tym samym, kończyliśmy czwarty odcinek jadąc na dwóch, różnych oponach z przodu. Brakowało nam już opon i ostatnią pętlę przejechaliśmy na niedociętych slickach, nie mieliśmy szans, by odrobić stracone minuty – mimo to stanęliśmy na mecie, na drugim miejscu. Jestem dumna z tego, że walczyliśmy do końca i nie poddaliśmy się mimo niesprzyjających okoliczności – podsumowuje zawodniczka.

Luksusowe, jedwabne maseczki w motoryzacyjnym stylu
A jedyna zawodniczka za kierownicą – Klaudia Temple ukończyła rajd na 5 miejscu w klasie, a podczas trudnej przeprawy po odcinkach wspierał ją Jakub Wróbel. Załoga obroniła drugie miejsce na koniec sezonu:
– Mimo tego, że na drugim odcinku rajdu wypadliśmy w pole na dwie minuty i tylko dzięki ofiarności kibiców udało się wyjechać – to rajd poukładał się dla nas bardzo dobrze. Utrzymaliśmy drugie miejsce w klasie 9 na koniec sezonu, z czego jestem bardzo zadowolona – podsumowuje zawodniczka.

Aston Martin Sylvan Rock
Na drugim miejscu w klasyfikacji historycznej rajd ukończyli: Tomasz Bętkowski i Katarzyna Pytel-Majkowska w Hondzie Civic:
– Rajd, jak co roku, nie rozpieszczał zawodników ani pogodą, ani konfiguracją trasy. Odcinki były szybkie, techniczne i utrzymanie się na nich graniczyło z cudem. Tym bardziej, wraz z Tomkiem cieszymy się z osiągniętego, drugiego miejsca w klasie historycznej. Kończy się mój kolejny sezon rajdowy – bardzo udany i z nowymi doświadczeniami. W związku z tym, chciałabym serdecznie podziękować wszystkim moim kibicom i kierowcom, z którymi w tym roku miałam przyjemność startować, oraz całemu zespołowi STANLEJ za fantastyczną atmosferę na serwisie. Udany sezon rajdowy jest dla mnie fantastycznym prezentem urodzinowym – mówi Kasia, a redakcja motocainy życzy, jak najwięcej takich prezentów na kolejne urodziny!

Starty w tym roku umożliwiły sklasyfikowanie (wg wyników jeszcze nieoficjalnych) na koniec sezonu następujących zawodniczek:

– Klaudia Temple (kierowca) na 2. miejscu klasy 9

– Marta Momot (pilot) na 3. miejscu klasy 9

– Wioletta Bajda (pilot) na 4. miejscu klasy 9

– Barbara Gosztyła (pilot) na 10. miejscu klasy Astra

Najnowsze

Ewa Pertyńska

Kultura motocyklowo-samochodowa Tokio – film

Tokio jest jednym z największych miast na świecie. Japonia słynie ciekawych upodobań, z nietypowych połączeń smakowych, momentami wyjątkowo ekscentrycznych i wyjątkowych dla innych narodowości teleturniejów i sportów. Dlatego nie powinien szczególnie zaskakiwać fakt, że nocami ulice Tokio zamieniają się niemalże w wesołe miasteczko. Także motoryzacyjne.

Różnokolorowe neony, migające światła, błyszczące, brokatowe karoserie… Po tym można rozpoznać Japończyków zakręconych na tle motoryzacji. Grupy są oczywiście różne – od motocyklowych, zwłaszcza stuntowych, przez takie, w których jedynym wymaganiem jest posiadanie odpowiednio tuningowanego pojazdu, do tych skupiających jedynie właścicieli np. przerobionych do bólu Lamborghini.

To właśnie bohaterowie poniższego filmu, nakręconego za pomocą kamery GoPro. Wśród wypowiadających się jest dziewczyna, która jako jedyna należy do grupy motocyklowej, czy Japończyk opowiadający historię swojej miłości do Lamborghini. W filmie znajdziemy esencję tego, co tę społeczność łączy – szybka i głośna jazda.

#t=499

Najnowsze

Relacja ze szkolenia Defensive Driving z Motocaina Team!

Niestety powoli musimy się pożegnać ze Szkoła Auto ŠKODA. W ramach wspólnego projektu z okazji XX-lecia jej istnienia, 15 listopada odbyło się ostatnie już szkolenie, gdzie nasze czytelniczki mogły wygrać w nim udział.

W konkursie ogłoszonym przez Motocainę i Skoda Auto, wyłoniłyśmy trzy dziewczyny: Magdę, Justynę i Emilkę. Wszystkie pozytywnie zakręcone na punkcie dwóch lub czterech kółek. Każda inna, ale tym, co nas łączyło, była na pewno spora fascynacja wszystkim, co związane ze słowem „moto”. Oczywiście, niezmiernie mnie to cieszyło, bo mimo że poznałyśmy się dopiero podczas piątkowej kolacji, miałyśmy mnóstwo tematów do wspólnych rozmów.

W sobotę rano, jak zwykle uśmiechnięta ekipa instruktorów ze Szkoła Auto Škoda, zabrała wszystkich uczestników szkolenia do Škoda Autolab. W Interaktywnym Centrum Bezpieczeństwa spędziliśmy jednak tylko chwilę-– po to, aby dowiedzieć się najpierw czym właściwie jest jazda defensywna.

Wbrew pozorom, niewiele chyba osób do końca wie „o co chodzi”. Ciężko się też zorientować po tym, co napisano na stronie szkoły- „jazda defensywna to styl jazdy, który podnosi bezpieczeństwo na drodze, pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze”.

{{ gallery(1314) }}

I tego miałyśmy się dzisiaj nauczyć, a przynajmniej nabyć wiedzę niezbędną do tego, aby w przyszłości być jak najlepszym kierowcą defensywnym, czyli takim, który przede wszystkim unika zagrożeń, planuje swoje działania, uważnie obserwuje sytuację na drodze i współdziała z innymi uczestnikami ruchu drogowego.

Po krótkim wprowadzeniu oraz prezentacji głównych założeń tego stylu jazdy, ruszyłyśmy już do samochodów: ja z Emilką do Skody Yeti, a Magda i Justyna – do Octavii. Plan na najbliższe 1,5 godziny to przejazd kilkudziesięcio-kilometrową trasą, która prowadziła zarówno przez centrum Poznania, okoliczne miejscowości, jak i autostradę. Był to w zasadzie test nawyków. Instruktor o iminieniu Filip podczas tej podróży miał za zadanie przeanalizować kierowców począwszy od przygotowania do jazdy, poprzez nasz styl, znajomość przepisów, współdziałanie z innymi uczestnikami ruchu drogowego oraz zachowanie w kryzysowych sytuacjach, których na szczęście nie było. Wszystkie informacje z naszego przejazdu zapisał na karcie oceny, do której póki co nie miałysmy wglądu. Był to po prostu przejazd „po swojemu”, bez komentowania naszych zachowań. O tym miałyśmy się dowiedzieć dopiero podczas drugiego etapu szkolenia.

Po podróży wróciłyśmy do Škoda Autolab, gdzie czekał na nas Radek – znany już nam instruktor. Przyszedł czas na teorię i omówienie zagadnień związanych z defensywnym stylem jazdy. Przede wszystkim przedstawiono nam jego główne zasady, o których przy okazji ogłaszania konkursu już wspominałyśmy. Warto je jednak przypomnieć, ponieważ bezpieczeństwo to chyba najistotniejsza rzecz:

1. „Skanuj” wzrokiem drogę i jej otoczenie. Patrz jak najdalej do przodu, a zauważysz potencjalne zagrożenia.

2. Przestrzegaj zasad ruchu drogowego, bądź kierowcą szanującym innych uczestników ruchu.

3. Jedź rozważnie. Próbuj przewidzieć zachowanie innych uczestników ruchu drogowego.

4. Obserwuj i bądź widoczny dla innych. Komunikuj czytelnie swoje zamiary innym uczestnikom ruchu drogowego, a swoje manewry – kierunkowskazami.

5. Unikaj rozpraszania, bądź skoncentrowany na bezpiecznym prowadzeniu auta.

W międzyczasie omówiliśmy sobie również tzw. trójkąt bezpieczeństwa, który mówi o tym, że bezpieczne dotarcie do celu nie zależy tylko od nas. Zawsze trzeba wziąć pod uwagę zasadę ograniczonego zaufania i przewidywać sytuacje, ponieważ dużo zależy również od samochodu, jak i drogi. W kwestii ryzyka często kierowcy nie biorą też pod uwagę tego, że jest ono uzależnione nie tylko od zmęczenia psychicznego, ale równeż między innymi – od niewłaściwego stanu auta, na warunkach pogodowych czy też nowej, nieznaje trasie kończąc.

Co ciekawe, według danych najwięcej wypadków dzieje się nie podczas opadów deszczu, którym towarzyszy słaba widoczność, ale w piątek, na prostej, słonecznej, długiej, szerokiej drodze, w godzinach między 6-8 lub 15-18. Daje to do myślenia!

Hyundai Santa Fe - producent ujawnia gamę napędową.

Ponadto, okazało się, że jadąc na autostradzie o 20 km/h wolniej niż przewidują to przepisy, na odcinku 100 km tracimy 7 minut, ale za to w naszym portfelu odczuć możemy oszczędność nawet do 25% . Czy warto? Na to pytanie każdy musi sobie odpowiedzieć sam.

Po części wykładowej ponownie zwiedzałyśmy Škoda Autolab. Mimo że to mój kolejny raz, to powiem szczerze, że w Interaktywnym Centrum Bezpieczeństwa nie można się nudzić! Symulator dachowania, zderzeń czy też możliwość zwiedzenia pozostałych wystaw daje naprawdę dużo frajdy. Podczas tej wizyty Dziewczyny wraz z pozostałymi uczestnikami wzięły również udział w konkursach. Pierwszy polegał na jak najszybszym zgaszeniu migających lampek – co najciekawsze w specjalnych „alkogoglach” (symulują jazdę po spożyciu alkoholu) – natomiast w drugim trzeba było ułożyć 15 puzzli. Niby proste rzeczy, ale pokazujące kto dysponuje refleksem i dobrą koordynacją ruchową. Najważniejsze jednak to, że ponownie nie miała sobie równych osoba z naszego teamu. Szczęśliwa Emilka jedzie z Nami do ADAC! I to jest chyba najmilsza wiadomość.

Po przerwie obiadowej ponownie w samochodzie czekał na nas Filip, z którym bogatsze w nową wiedzę miałyśmy jeszcze raz pokonać tę samą trasę. Tym razem jednak już w ramach testu korzyści, czyli przy wsparciu instruktora, na bieżąco komentującego i omawiającego nasz styl jazdy. Na szczęście wskazówek z jego strony było bardzo mało, ponieważ zarówno ja, jak i Emilka czy Magda według prowadzących za kierownicą radzimy sobie bardzo dobrze, co nas naprawdę ucieszyło. Oczywiście, drobne uwagi były, czy to do trzymania rąk na kierownicy czy też zachowania odległości od innego pojazdu, ale obyło się bez większych zastrzeżeń.

Myślę, że warto skorzystać z takiego szkolenia, bo bardzo mocno działa ono na wyobraźnię. Jeżdżąc krótko czy też długo mamy już pewne nawyki, których podejrzewam, że większość z Was kompletnie nie zauważa. Ponadto, instruktorzy otwierają trochę oczy na zagrożenia i sytuacje, o których istnienia kompletnie nie bierzemy pod uwagę. W końcu pamiętajmy: nie jesteśmy niezniszczalni i mimo że mamy coraz to lepsze systemy wsparcia kierowcy w samochodach, to jednak nie zastąpią one naszego myślenia. Oprócz zagadnień z bezpieczeństwa, na szkoleniu dowiecie się również, jak zaoszczędzić czas i pieniądze, co dla każdego jest niezwykle ważne.

Na koniec relacji wypadałoby mi się pożegnać z Wami, ale celowo tego jeszcze nie robię, ponieważ 29 listopada razem z dwoma finalistkami konkursów jedziemy do ośrodka ADAC za naszą zachodnią granicę. Na pewno zdamy Wam relację jak było. Zachęcam Was też do czytania naszego portalu, bo być może będą kolejne okazje do dołączenia do naszego teamu!

Najnowsze

Ewa Pertyńska

Pomysły na prezenty gwiazdkowe od BMW

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Gdzie nie spojrzeć widzimy coraz więcej gwiazdkowych symboli i ofert. Z tej atmosfery tradycyjnie korzysta BMW, prezentując kolekcję akcesoriów-pomysłów na świąteczne prezenty.

Badania dowiodły, że jednym z najsilniej przywołujących wspomnienia bodźców jest zapach. Zmysł powonienia przywodzi nam na myśl okoliczności, w których dany aromat odczuliśmy. Opierając się na tym, BMW stworzyło kolejne 3 bukiety zapachowe z serii Natural Air oraz specjalnie do tych celów stworzony uchwyt samochodowy. Jest zrobiony z plastiku w kolorze czarnego matu i metalu.

Pierwszy aromat to skojarzenia z drewnem, z nutą wanilii i pomarańczy. Drugi jest klasyczny, kwiatowy, na bazie jaśminu. Trzeci, nazwany „Sparkling Raindrops”, czyli „Mieniąca się rosa”, reklamowany jako orzeźwiające połączenie cytrusów i lilii. Tym samym gama zapachów BMW poszerzyła się z trzech do sześciu akcentów do wyboru.

Elektronika
Jest to chyba najbardziej rozbudowany dział w świątecznej kolekcji. W wyniku współpracy BMW i Alpine powstał nowy system hi-fi. Ulepszony system głośników oraz sześciokanałowy, 420-wattowy wzmacniacz w połączeniu z korekcją dźwięków typową dla różnych gatunków muzycznych, tworzy według niemieckiego producenta niepowtarzalną akustykę wewnątrz samochodu.

Z kolei wyświetlacz Head Up ma wznieść na wyższy poziom bezpieczeństwo, ponieważ skraca czas potrzebny kierowcy na uzyskanie informacji np. nawigacyjnych od samochodu. Montaż zajmuje parę chwil, a oprzyrządowanie jest właściwie niewidoczne. Dzięki temu systemowi kierowca ma dostęp do niezbędnych danych nie spuszczając wzroku z drogi – wyświetlają się na wysokości oczu.

Specjalne uchwyty na tablety i telefony są dość powszechnym dodatkiem, którego w kolekcji BMW oczywiście nie mogło zabraknąć. W przypadku iPhone'ów dostępny jest specjalny adapter, za pomocą którego można bezpośrednio połączyć telefon z samochodem.

Zestaw głośnomówiący łączony za pomocą Bluetooth oraz system Tablet DVD są ukoronowaniem tego działu, razem z kosmetycznymi przyjemnościami, takimi jak podświetlanie drzwi i inne zabawy światłem.

Podróże
W ofercie świątecznej znajdziemy też zestaw toreb i walizek sygnowanych logiem BMW. Ten zestaw jest o tyle wyjątkowy, że przeznaczony do podróży z otwartym dachem. Torby wyposażone są w systemy mocowania, dzięki którym można zapobiec ich bezwładnym ruchom w czasie jazdy, jak również kradzieży.

Farby
BMW postanowiło zadbać o ewentualne, pojawiające się na karoserii małe rysy. Teraz można kupić akcesoria, które umożliwią ich złagodzenie – ma w tym pomóc wypełniacz. Co istotne, pojawiła się również wersja, dzięki której można przeprowadzać minirenowacje również w kolorach matowych.

Najnowsze

Koncept Maserati Alfieri 2+2 i nowe Quattroporte GTS na Los Angeles Auto Show

Podczas Los Angeles Auto Show, Maserati zajęło centralne miejsce na scenie, prezentując swą kompletną ofertę modeli na 2015 r., w skład której weszły sportowo przedefiniowany Quattroporte GTS i niesamowity koncept Alfieri 2+2.

Poza nowintami Maserati na tarkach w Los Angeles zaprezentowało historyczny model Quattroporte (Tipo 107) z 1963 r., pierwszy na świecie super sedan i jeden z najstarszych istniejących wciąż Quattroporte.

Koncept Alfieri 2+2 został zaprojektowany dla uczczenia stulecia Maserati. Modelowi Alfieri nadano imię najwybitniejszego z braci Maserati. Auto zachowuje stylistyczne dziedzictwo marki i jednocześnie uwzględnia przewidywania co do rozwoju trendów designu w przyszłości. Koncepcja ta uwzględnia najbardziej rozpoznawalne elementy Maserati: przeprojektowane, potrójne wloty powietrza w nadkolach; symbol trójzębu w centralnej pozycji pośrodku grilla na przedzie, logo “Saetta” na zagłówkach, czy “wykute” koła to ukłony w stronę trójzębnego stylu. Designerom przyświecała w trakcie projektowania główna idea: prostota i minimalizm, by osiągnąć efekt w postaci komfortowego auta dla czworga pasażerów, przy jednoczesnym zachowaniu wyścigowej natury marki.

Najnowsze