Zabiła 6 osób wjeżdzając w nie autem – uniknie kary, bo jest mazhory

Sześć osób zginęło, a kobieta w 7. miesiącu ciąży jest ciężko ranna, w wyniku wypadku, który spowodowała młoda dziewczyna. Ignorując przepisy ruchu drogowego wjechała w pieszych stojących na przejściu. Prawdopodobnie uniknie kary.

Mazhory (ukraiński: мажори, rosyjski: мажоры, tłumaczy się jako „wyżsi”) jest terminem używanym w krajach postsowieckich. Na Ukrainie oznacza osoby, które są dziećmi wysokich rangą rodziców – uprzywilejowanych, oligarchów, bogatych lub wpływowych urzędników, ludzi pracujących w rządzie, policji, sądownictwie lub wojsku. Termin ten jest również używany do opisania samych urzędników oraz zamożnych biznesmenów i ich dzieci. Uważa się, że łatwiej im żyć niż „zwykłym śmiertelnikom”, a młodzieży „wszystko wolno”, ze względu na znajomości, powiązania polityczne i uposażenie rodziców. Często unikają kary lub otrzymują mniej surowe kary niż zwykle, nawet popełniając zbrodnie.

Do Mazhory należy 20-letnia Alyona Zaitseve. Jest córką potentata branży energetycznej, Vasilya Zaitseva. W październikowy wieczór, w ukraińskim Charkowie, nie zatrzymała się swoim lexusem na czerwonym świetle, zderzyła z nadjeżdżającym volkswagenem i wjechała w osoby stojące przy przejściu dla pieszych. Sześć z nich zginęło na miejscu (dwoje poniżej 30. roku życia), inne zostały ciężko ranne (kobieta w 7. miesiącu ciąży). Według ukraińskich mediów wszystko wskazuje na to, że Alyona, podobnie jak wiele innych „dzieci zamożnych rodziców”, uniknie konsekwencji. Jest „nietykalna”.

 

Zjawisko, które na Ukrainie jest z jednej strony piętnowane, a z drugiej akceptowane, obecne jest w większości krajów postsowieckich. Przywędrowało z Rosji, gdzie popularnością cieszą się profile na portalach społecznościowych „Bogate rosyjskie dzieci”. Na Instagramie profil ten (@RichRussianKids) ma obecnie ponad pół miliona obserwujących; na Ukrainie @Rich.kids.from_ua – 6678, a @RichKidsOfInstagram – 421 tysięcy followersów. Użytkownicy social media lubią przyglądać się życiu znanych, często rozpieszczanych pieniędzmi rodziców dzieci i nie ma w tym nic złego. Obserwowane są ich drogie samochody, prywatne odrzutowce, helikoptery, łodzie, ekskluzywne gadżety, luksusowe zakupy, czy egzotyczne wyjazdy.

Gorzej, jak członkowie mazhory popełniają przestępstwa i nie są nawet aresztowani przez policję, tylko – podobnie jak Alyona Zaitseve zaraz po wyżej opisanym zdarzeniu – ewakuowani przez prywatnych ochroniarzy do domu „bogatego tatusia”. Kobieta uniknęła w ten sposób linczu osób postronnych, które były na miejscu wypadku. Świadkowie twierdzą, że widzieli, jak Zaitseve ignoruje przepisy ruchu drogowego i wjeżdża w niespodziewających się tego pieszych. Dziewczynie nic się nie stało, wyszła z samochodu bez obrażeń.

Błyskawicznie sztab prawników ojca Zaitseve wszczął procedurę tuszowania sprawy i lobbingu „odpowiednich ludzi na stanowiskach”, by córka uniknęła konsekwencji – normalnie czekała by ją kara do 10 lat więzienia. W areszcie spędziła ostatecznie trzy dni. Blogosfera z otoczenia Alyony uważa, że ta zostanie oczyszczona z zarzutów podobnie jak syn innego mazhory – Stanislav Tolstosheyev, 23-latek, który w 2016 roku w Kijowie śmiertelnie potrącił kobietę.

Źródła: Daily Mail, Standard, MSN, @StudMedia, @dorogyKharkiv, wp.pl

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

Ja pie…le!!! Oto sprawiedliwosc jak za czasow PeOwcow!!! Prawo dla wybranych z kasa i przy korycie!!!! Ale spokojnie,los sie jej odwdzieczy!!!

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Chciałeś napisać tak właśnie wygląda to co nam szykuje pisobolszewizm

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Rozumiem, że bycie jednym z mazhory odbirra rozum i wszystko kojarzy się Tobie z PIS’em.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

nie przypomina sie ostatnia seria wypadkow z udzialem szydlo i macierewicza?

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Tak jak u nas. Pomroczności itp.

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze