Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą

Jak wiadomo, system alarmowy nie jest jedynym i jak pokazuje praktyka, nie jest najskuteczniejszym sposobem ochrony samochodu przed kradzieżą. Warto zapoznać się z najbardziej skutecznymi opcjami ochrony pojazdów przed złodziejami. Antykradzieżowe zabezpieczenie samochodu można wykonać na kilka sposób od blokad mechanicznych, immobilizerów po kody alarmów. Przeczytaj jak chronić swoje auto!

Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą – blokady mechaniczne

Obecnie oficjalni dealerzy, a nawet prywatni handlowcy oferują ogromną liczbę mechanicznych blokad przeciwkradzieżowych. Takie urządzenia są instalowane na kierownicy, pedałach, hamulcach, skrzyni biegów, kołach. Wszystkie mają wspólny schemat zastosowania tzn. elementem mocującym jest metalowy kołek wyposażony w zamek i blokadę. Ale niestety złodzieje szybko radzą sobie z blokadami kierownicy, hamulców, maski, a nawet skrzyni biegów za pomocą potężnych pakietów, wiertarek elektrycznych i pił. Lub, powiedzmy, niektórzy intruzi otwierają zamki za pomocą metody uderzania, wbijając specjalny dysk w komórkę blokującą i stukając w nią. Tak, więc z dużej liczby modeli blokujących można polecić modele bezstykowych zamków wału kierownicy z mechanizmem otwierania w miejscu oddalonym od kolumny kierownicy.

Dodatkowy immobilizer

Immobilizer to w pełni skuteczne urządzenie antykradzieżowe, które odczytuje sygnał z kluczyka z transponderem i umożliwia lub uniemożliwia uruchomienie silnika. Czy zawsze jest to dobre zabezpieczenie samochodu? Doświadczony złodziej bez problemu poradzi sobie z fabrycznym immobilizerem, ponieważ prawdopodobnie zna możliwe opcje łamania standardowych algorytmów. Dlatego eksperci zalecają dodatkowe wyposażenie samochodu w niestandardowy immobilizer. Wystarczy, że kierowca ma przy sobie dodatkowy brelok lub kartę chipową, gdy znajdzie się w pobliżu samochodu, duplikat immobilizera jest dezaktywowany. Jeśli chcesz jeszcze większej ochrony, zainstaluj dodatkowy immobilizer z sterowaniem ręcznym, elektronika w tym przypadku identyfikuje właściciela za pomocą kodu PIN, który można wprowadzić przy użyciu standardowych przycisków.

Ukryty przycisk blokady

Tak zwane elektroniczne sekrety to kolejny skuteczny sposób na zwalczanie intruzów, którzy atakują Twoją maszynę. Istotą technologii jest przerwanie obwodu użytego do uruchomienia samochodu. Alternatywnie, taki wyłącznik może być wbudowany w obwód zasilania pompy paliwowej lub w wiązkę przewodów elektronicznej jednostki sterującej silnika. Przed uruchomieniem silnika właściciel samochodu będzie musiał nacisnąć klawisz ukryty przed wzrokiem ciekawskich, podłączyć klucz magnetyczny i wprowadzić tajny kod. W przeciwnym razie przy próbie zapłonu urządzenia ruchowe zostaną zablokowane. Standardowe zabezpieczenie samochodu składa się z wyłącznika (przycisk lub kontaktron magnetyczny) oraz instalacji elektrycznej do podłączenia do pojazdu. Oprócz zainstalowania samego systemu, kierowca musi wymyślić specjalny kod, który będzie składał się z kilku naciśnięć przycisków w określonej kolejności.

Niestandardowe zabezpieczenia samochodów

Po otwarciu samochodu i dostaniu się do komory silnika złodziej najprawdopodobniej spróbuje zastąpić standardową jednostkę sterującą silnika własną (tzw. „pająkiem”). Jak temu zapobiec? Wraz z niestandardowymi zabezpieczeniami warto pozwolić sobie na tuning samochodów. Dodatkowy zamek do drzwi, sejf czy dodatkowe zabezpieczenie od środka przestrzeni ładunkowej. Jednym ze sposobów jest zbudowanie zabezpieczenia samochodu w postaci mechanicznej ochrony komputera z zamkiem i zatrzaskami. Ale jeszcze skuteczniejszą opcją jest instalowanie niestandardowych złączy zamiast standardowych, do których złodziej zamierza się podłączyć. Nadaje się na przykład do komputera lub z radia samochodowego.

Ochrona przed tzw. chwytaczami kodu

Według statystyk ponad 50% drogich samochodów jest dziś kradzionych za pomocą specjalnych urządzeń – łapaczy kodów. Wiadomo, że takie gadżety przechwytują sygnał systemów bezpieczeństwa samochodu, a następnie odtwarzają go, gdy kierowca nie jest już w pobliżu. Im prostszy system bezpieczeństwa, tym bardziej prymitywny jest wymagany chwytacz kodu. Instalacja złożonych alarmów bezpieczeństwa z dobrze chronionym kodem, a czasem unikalnym alarmem samochodowym od producenta nieznanego na rynku, pomoże zmniejszyć ryzyko kradzieży za pomocą chwytacza kodów.

Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą na tak zwaną walizkę?

Do tego celu służy specjalne urządzenie, które jest bardzo małych rozmiarów i jest w postaci klipsa, który trzeba nałożyć na baterię. Co powoduje? Odcina przepływ energii elektrycznej z baterii zaraz po wyjściu z auta. Jak później dostać się do samochodu? Trzeba wybudzić tą baterie, wystarczy uderzyć w kluczyk 2 razy a kluczyk może on znajdować się w torebce lub w spodniach. Takie urządzenie nie będzie przydatne dla właścicieli pojazdów z pilotami, w których nie wymienia się baterii.

Artykuł sponsorowany

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze