Wojsko wybiera markę Scania

Pod koniec maja podpisana została umowa na zakup 60 autobusów Scania Irizar dla wojska. Przetarg ogłoszony przez jednostkę wojskową 4226 został rozstrzygnięty drogą elektroniczną za pośrednictwem Polskiej Platformy Przetargowej.

Zakupione autobusy Scania Irizar New Century 12.35 są wyposażone w 13-litrowe silniki o mocy 440 KM Euro 5 SCR oraz 12-biegowe skrzynie biegów z Opticruise i retarderem. Pasażerami autobusów będą żołnierze oraz dowództwo jednostek wojskowych z całej Polski.

fot. Scania

Autobusy zostały wyposażone m.in. w:

 klimatyzację miejsca kierowcy i pasażerów,

 45 siedzeń +1+1,

 elektryczne rolety przeciwsłoneczne kierowcy,

 barek kawowy z lodówką,

 bezwładnościowe pasy bezpieczeństwa na wszystkich fotelach,

 reflektory ksenonowe,

 kamery wejścia środkowego,

 czujniki cofania,

 sprzęt audio video DVD,

 monitory LCD 22” i 15 cali,

 nawigację GPS.

fot. Scania

Kontrakt finansowany ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej opiewa na kwotę 57 130 000 zł. Jest to największa transakcja zakupu autobusów turystycznych przez wojsko w historii. Przekazanie zakupionych pojazdów nastąpi do 29 listopada 2013 roku.

Najnowsze

Znaczące zmiany w nowym Nissanie Micra

Micra, jeden z flagowych modeli Nissana, został poddany serii udoskonaleń. Zmiany są na tyle znaczące, że odświeżony model - chociaż bazuje na czwartej generacji (K13) tego miejskiego samochodu - określany jest mianem „nowego Nissana Micra".

Wraz z całkowicie nowym kształtem przedniej i tylnej części nadwozia – obejmującym zmianę kształtu elementów metalowych – nowy Nissan Micra otrzymał również zmienione wnętrze. Wprowadzono nowe rozwiązania technologiczne, nową konsolę środkową, nową tapicerkę, nowe wykończenia oraz port USB i wejście Aux-in.

W zależności od wybranej wersji samochód może być wyposażony w zupełnie nowe centrum komunikacji z odbiornikiem radiowym i systemem nawigacji z dużym ekranem dotykowym. Nadwozie dostępne jest teraz w dwóch kolorach oraz z 15- lub 16-calowymi obręczami ze stopów metali lekkich. Nissan rozszerzył również ofertę opcji personalizacji.

fot. Nissan

Wśród cech pojazdu producent wymienia wydajny silnik benzynowy z kompresorem i wtryskiem bezpośrednim (DIG-S), system pomiaru wielkości miejsca parkingowego, który pomaga kierowcy zaparkować w ciasnych przestrzeniach, oraz system I-Key, dzięki któremu można wsiadać do samochodu i uruchamiać silnik bez użycia kluczyka.

Wiele zmian w nowym Nissanie Micra, który będzie dostępny w salonach całej Europy od września, wprowadzono wyłącznie na rynek europejski.

Nowy Nissan Micra dostępny jest w trzech wersjach wyposażenia, wersją podstawową jest Visia. Wyposażenie standardowe obejmuje centralny zamek sterowany pilotem, elektrycznie sterowane szyby, elektryczne wspomaganie układu kierowniczego, 14-calowe felgi oraz pełny pakiet wyposażenia zwiększającego bezpieczeństwo jazdy: poduszki powietrzne kierowcy i pasażera, boczne poduszki powietrzne oraz kurtyny, system ABS i ESP.

fot. Nissan

Wersja Acenta dodatkowo posiada również chromowane elementy wykończenia, lusterka i klamki zewnętrzne w kolorze nadwozia, 15-calowe felgi, spojler dachowy, klimatyzację ręczną, podłokietnik z przodu, koło kierownicy wykończone skórą oraz odtwarzacz CD z łączem Bluetooth.

W najwyższej wersji Tekna dodatkowo uwzględniono klimatyzację automatyczną, system NissanConnect, czujniki parkowania z tyłu, system pomiaru wielkości miejsca parkingowego, 15-calowe felgi ze stopów metali lekkich (16-calowe felgi dostępne są opcjonalnie), tapicerkę z tkaniny przypominającej zamsz, reflektory przeciwmgłowe, automatycznie włączane światła i wycieraczki oraz składane lusterka boczne.

Opcjonalnie w wersji Tekna dostępny jest również dach panoramiczny i system I-Key z przyciskiem uruchamiania zapłonu.

Najnowsze

Rusza akcja „Prędkość w mieście to obciach”

Rusza akcja społeczna „Prędkość w mieście to obciach”. Celem przedsięwzięcia jest ograniczenie liczby wypadków drogowych w miastach poprzez zmianę postaw społecznych dotyczących jazdy samochodem oraz upowszechnianie wiedzy na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Patronem programu jest Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego.

W ramach akcji na platformie crowdsourcingowej millionyou.com zostanie zorganizowany konkurs na film promujący bezpieczną jazdę samochodem w mieście. Spośród zgłoszeń zostaną wyłonione najlepsze spoty, które następnie będą promowane w internecie oraz na portalach społecznościowych. Prace konkursowe można zgłaszać do 2 września. Autorzy najlepszych filmów otrzymają nagrody pieniężne w wysokości do 10 000 zł.

fot. materiały prasowe

Akcja powstała w odpowiedzi na problem wysokiej wypadkowości w miastach. W 2012 roku zdecydowana większość wypadków – aż 27 056, miała miejsce w obszarze zabudowanym (73% ogólnej liczby wypadków), zginęły w nich 1 652 osoby, a 32071 zostało rannych.

Akcja „Prędkość w mieście to obciach” to inicjatywa Liberty Direct. W marcu firma dołączyła do grona członków Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego, prowadzi również fanpage https://www.facebook.com/BezpiecznyMalyPasazer angażujący społeczność fanów w dyskusję na temat odpowiedniej opieki nad dziećmi podczas jazdy samochodem.

Najnowsze

Wielka wyprawa Lonely Planet i MINI

Z okazji 40-lecia istnienia wydawnictwa, Lonely Planet we współpracy z MINI wysyła dwójkę dziennikarzy na wielką wyprawę z Londynu do Stambułu.

Podróż jest jednocześnie upamiętnieniem podobnej wyprawy, którą czterdzieści lat temu odbyli założyciele wydawnictwa – Tony i Maureen Wheeler. Przejechali wówczas z Londynu do Sydney w Minivanie, a owocem tej podróży stało się wydanie pierwszego przewodnika.

Christa Larwood i Tony Wheeler
fot. MINI


Obecna wyprawa, podjęta przed dwójkę reporterów z Lonely Planet Magazine, ma być odzwierciedleniem zmian, jakie zaszły od tego czasu w turystyce. Trasa będzie dokumentowana za pośrednictwem portali społecznościowych, bloga, zdjęć, filmów i rozkładówek. Społeczność internetowa będzie mogła uczestniczyć w podróży i na bieżąco ją komentować, zgłaszając swoje sugestie.

Tony i Maureen Wheelerowie oraz Christa Larwood i Olver Smith
fot. MINI

Dziennikarze, Christa Larwood i Oliver Smith, pojadą MINI Cooperem D Clubman. Postępy ich wojaży można śledzić na www.lonelyplanet.com/across-the-planet

Najnowsze

Rodzinna tragedia na rajdzie w Czechach

Podczas drugiej rundy Rallye Cup zginęła 44-letnia Věra Filipová, a jej pilotka – córka Karolina walczy o życie w szpitalu.

Věra startowała w rajdach od 2005 roku, jako członek rodzinnego zespołu Filip Racing Team. W tym samym rajdzie drugim Lancerem startował jej mąż Vladimir – bardziej doświadczony zawodnik. Tuż przed startem zawodniczka rozważała na swoim społecznościowym profilu, czy wystartować „smerfetką” (Lancer Evo IX) jako kierowca, ale mimo wątpliwości wysłała zgłoszenie.

„Mam nadzieję, że to nie będzie wielki wstyd” – napisała.

Lancer zawodniczek przed startem
fot. archiwum Filip Racing Team

Lancer prowadzony przez Věrę jadąc z dużą prędkością wpadł w poślizg na mokrej nawierzchni. Następnie dachował i zatrzymał się w rowie. Zawodniczka zginęła na miejscu. Później w jej rajdówkę uderzyła jeszcze jedna załoga, a jej kierowca także odniósł obrażenia.

To nie musiało się tak skończyć, bo rajd miał zostać skrócony ze względu na trudne, deszczowe warunki. Jednak przerwany został dopiero wtedy, gdy doszło do tego wypadku. Mimo zapewnień, że bezpieczeństwo na czeskich rajdach się poprawi (w zeszłym roku podczas zawodów zginęło 11 osób), doszło do kolejnej tragedii!

Najnowsze