Wjechała samochodem pod tramwaj – zobacz film ku przestrodze!

Drastyczny, przerażający film, z postaciami rodem z horrorów o zombie. Tym razem jednak chodzi o smartfonowego zombie, który nie bacząc na nic dookoła wyłącza myślenie i... wjeżdża pod tramwaj.

Niestety statystyki nie kłamią – wzrasta liczba wypadków z udziałem tramwajów zderzająymi się z pojazdami, których kierowcy trzymają telefon w dłoni, lub pieszymi, którzy są wpatrzeni w swoje smartfony. W związaku z tym powstała kampania, która w drastyczny sposób próbuje potrząsnąć zwłaszcza młodymi kierowcami.

Hasło X edycji kampanii: „Odłóż smartfon i żyj”, nawiązuje bezpośrednio do coraz większej liczby wypadków komunikacyjnych, których przyczyną jest nieodpowiedzialne korzystanie z urządzeń mobilnych w ruchu drogowym. Tę niepokojącą tendencję potwierdzają nie tylko bezpośrednie obserwacje warszawskich motorniczych, ale także coraz większa liczba międzynarodowych badań.

Najnowsze

Filmove Moto-Love, czyli Kochajmy Syrenki!

Harley-Davidson ze wspaniałą Anną Dymną, kultowe CZ-ki na torach polskich klubów sportowych, ostra rywalizacja w legendarnym Rajdzie Monte Carlo, wreszcie Syrena 103, a w niej niezapomniany duet: Bogdan Łazuka i Jacek Fedorowicz – czyli słynne „Jeździmy z humorkiem…” W 4. weekend czerwca rusza w Kinotece pierwszy w Polsce Festiwal Filmów Zmotoryzowanych, organizowany przez Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie. Motocaina patronuje temu wydarzeniu.

To pierwszy taki festiwal filmowy, w którym jednym z głównych wątków jest motoryzacja, a zapach benzyny i palonego sprzęgła dosłownie czuć w powietrzu! Swoistego smaczku dodaje fakt, że jest to motoryzacja w stylu retro, zobaczymy więc legendarne modele samochodów i motocykli, które kiedyś stanowiły marzenie wielu Polaków. Jeśli dodamy do tego fantastyczną grę znakomitych polskich aktorów, humor i dobrą muzykę – propozycja spędzenia czerwcowego weekendu w kinie wydaje się bezkonkurencyjna. Przed każdym seansem zaplanowano krótką rozmowę z zaproszonymi gośćmi m.in. Wojciechem Echilczukiem, Roberetem Muchą, Tomaszem Szczerbickim.

Program Festiwalu:

23.06.2018 – Motocyklowa Sobota:

  • 10.00 – Prywatne śledztwo
  • 13.00 – Motodrama
  • 16.00 – Pięć i pół Bladego Józka

24.06.2018 r. – Samochodowa Niedziela:

  • 10.00 – Czekam w Monte Carlo
  • 13.00 – Kochajmy Syrenki
  • 16.00 – Przekładaniec

Organizator: Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie

Partner: Kinoteka. Patroni medialni: TVP Kultura, Filmoteka Narodowa, Polskie Radio RDC, Radio Kampus, Magazyn Classic Auto, Świat Motocykli, Motocaina.pl, WarsawNow.

Więcej informacji o Festiwalu:

https://www.facebook.com/NarodoweMuzeumTechniki/
http://www.kinoteka.pl/

O filmach:

Prywatne Śledztwo (1986) – film akcji z rewelacyjnymi kreacjami Romana Wilhelmiego i Jana Peszka. Obok nich plejada gwiazd: Jan Jankowski, Jerzy Trela, Zbigniew Zamachowski, Artur Barciś, Witold Pyrkosz. Żonę głównego bohatera zagrała Małgorzata Niemen. W tym sensacyjnym filmie głównym wątkiem jest tajemniczy motocyklista i jego wendetta… Opowieść trzymająca napięciu od początku do końca!

Motodrama (1971) –  motoryzacyjne dzieło z główną rolą Jacka Fedorowicza. Scenariusz do tego filmu napisał znany dziennikarz motoryzacyjny Tomasz Domaniewski, który w mistrzowski sposób wlał w ten film swój charakterystyczny dowcip. Motodrama to typowa komedia pomyłek. Wszystko oczywiście z motocyklem w roli głównej i…nieśmiałym wątkiem miłosnym. Do tego doborowa obsada z takimi gwiazdami polskiego kina jak: Krystyna Sienkiewicz, Marek Perepeczko, Jerzy Dobrowolski czy Roman Kłosowski. Ciekawostką jest, że film kręcono na torach żużlowych wrocławskich klubów sportowych „Śląsk” i „Sparta” podczas mistrzostw świata we Wrocławiu w 1970 roku oraz na trasie Międzynarodowego Rajdu Polski na Dolnym Śląsku. Zawodnicy z wrocławskich klubów sportowych byli dublerami Jacka Fedorowicza podczas scen jazdy na motocyklu.

Pięć i pół bladego Józka (1971) – to film, który miał stać się polską wersją kultowego obrazu „Easy rider”. Opowieść o niezależności, odmienności, buncie w realiach PRL, gdzie występuje gang   harleyowców, dwie piękne kobiety (Anna Dymna i Halina Golanko), samotny bohater który ma spacyfikować bandę terroryzującą miasteczko, młodzi-gniewni bohaterowie pragnący wyrwać się na wolność i uciec na motorach jak najdalejCiekawostką jest, że w filmie zagrali prawdziwi harleyowcy z warszawskiego klubu Harley-Davidson Club ’68.

Czekam w Monte Carlo – film, który stał się zapowiedzią naszych sukcesów w tym legendarnym rajdzie. Obraz ten powstał w 1969 roku, a już trzy lata później, w 1972 roku  Rober Mucha jadąc Polskim Fiatem 125p zajął pierwsze miejsce w klasie 1600 Rajdu Monte Carlo. W latach 60. Rajd ten był bardzo popularny w naszym kraju, kilkakrotnie do Monte Carlo pojechały również fabryczne załogi FSO na kolejnych modelach Syren. Na fali tej popularności powstał właśnie film fabularny „Czekam w Monte Carlo”, który w sposób nieco dramatyczny pokazuje realia międzynarodowych zmagań sportowych.

Kochajmy Syrenki (1966) – zmotoryzowana komedia muzyczna, której akcja toczy się w malowniczych plenerach Mazur. Dwójka przyjaciół (w tych rolach: Bohdan Łazuka i Jacek Fedorowicz) spędzając wakacje na Mazurach, kupuje tam używaną Syrenkę. Ponieważ do jej spłaty brakuje im pieniędzy, podejmują pracę akwizytorów u impresario (Janusz Kłosiński), koncertującego ze spektaklem „Jeździmy z humorkiem”.

Przekładaniec (1968) – futurystyczna i nieco surrealistyczna opowieść o kierowcy rajdowym, której tłem są sceny z rajdów i wyścigów samochodowych. To groteskowa fantastyka, która nawet po 50. latach wywołuje dreszczyk emocji. Recenzenci pisali o nim: „Akcja filmu rozgrywa się w roku 2000, kiedy to medycyna chlubi się już fantastycznymi sukcesami w transplantacji narządów ludzkich”. Ten krótkometrażowy film stworzony został przez najwybitniejszych: scenariusz – Stanisław Lem, reżyseria – Andrzej Wajda. W roli głównej – Bogumił Kobiela. Film nie mieści się w pełni w żadnej konkretnej stylistyce, jego konwencja to połączenie wielu różnych gatunków – komedii, fantastyki, groteski i sensacji. 

 

Najnowsze

Ciężarówka wpadła w stojące w korku samochody

Dość przerażające nagranie pokazujące co dzieje się z samochodami, w które nagle wpada ciężarówka. Na szczęście w tym wypadku nikt nie zginął.

Do zdarzenia doszło w Tomsku w Rosji. Na nagraniu widzimy korek, jaki utworzył się na wielopasmowej drodze. Jest pochmurnie, nawierzchnia jest mokra, ale nie pada deszcz i widoczność jest bardzo dobra.

Co więc sprawiło, że kierowca ciężarówki nie zauważył samochodów stojących w korku? Może zasnął za kierownicą, może zagapił się? Prawdopodobnie to drugie – kiedy ciężarówka pojawia się w kadrze widać, że jej kierowca próbuje zahamować. Niestety nie jest to łatwe w przypadku załadowanej wywrotki na śliskiej drodze.

Taki rozwój sytuacji najwyraźniej przewidział kierowca samochodu z kamerą, który musiał zobaczyć jadącą zbyt szybko ciężarówkę w lusterku wstecznym i zawczasu zjechał do zatoki przystankowej. Dzięki temu udało mu się uniknąć wypadku, w którym rannych zostało 13 osób. Można więc mówić o szczęściu, biorąc pod uwagę ilość uszkodzonych aut oraz to, że ciężarówka pod koniec przewróciła się na bok.

Najnowsze

Problem z parkowaniem i nietypowe rozwiązanie

W sieci krąży całe mnóstwo filmików pokazujące problemy z parkowaniem w miejscach, w których, zdawałoby się, żadnego problemu być nie było. Podobna jest ta sytuacja, ale zaskakuje jej rozwiązanie.

Zwykle problemy podczas parkowania pojawiają się przy wykonywaniu tak zwanej koperty, czyli parkowania równoległego. Jak trudne może być jednak zaparkowanie prostopadłe na parkingu gdzie jest sporo miejsca, zarówno na manewrowanie, jak i na zatrzymanie samochodu? Okazuje się, że całkiem trudne.

Pewna właścicielka Volkswagena Polo podeszła do sprawy prawidłowo – postanowiła zaparkować tyłem, a żeby sobie ów manewr ułatwić, chciała to zrobić z jedną poprawką. W tej sytuacji nie było to konieczne, ale ułatwiało wygodne ustawienie samochodu i wycofanie na wprost w miejsce parkingowe.

Wszystko szło dobrze, do momentu kiedy okazało się, że panią tą coś bardzo „przyciąga” z jej lewej strony. W efekcie, pomimo prób poprawienia ustawienia, „przytuliła się” do zaparkowanego obok Citroena C4 Cactusa, najprawdopodobniej jednak go nie uszkadzając. Następnie, najwyraźniej nie widząc innego wyjścia, wysiadła z auta od strony pasażera. Cóż, można i tak.

https://www.youtube.com/watch?v=IK0bt1EEN_w

Najnowsze

Prezes Audi aresztowany, Rada Nadzorcza wyznacza następcę

Czarne chmury zebrały się nad Audi, czego efektem jest tymczasowe aresztowanie Ruperta Stadlera - jeszcze do niedawna prezesa Audi. Zatrzymanie jest pokłosiem afery z fałszowaniem wyników emisji spalin przez koncern Volkswagena.

18 czerwca, na wniosek sporządzony przez prokuraturę w Monachium, został aresztowany Rupert Stadler – dotychczasowy prezes Audi. Decyzję o tymczasowym aresztowaniu podjął sąd w obawie o możliwość mataczenia przez oskarżonego.

Stadler oskarżony jest o zaniechanie działań mających na celu wstrzymanie dostaw samochodów wyposażonych w silniki z oprogramowaniem fałszującym wyniki emisji spalin. Zdaniem prokuratury odpowiednie kroki powinny były być podjęte ze strony prezesa Audi już pod koniec 2015 roku, kiedy to wybuchła afera związana z silnikami diesla w koncernie Volkswagena i wiadome było, że te same jednostki trafiały też pod maski modeli Audi.

Sam Rupert Stadler już 19 czerwca, a więc dzień po aresztowaniu, wystąpił do Rady Nadzorczej Audi oraz Rady Nadzorczej Volkswagena z wnioskiem o zwolnienie go z zajmowanego stanowiska. Obie rady przychyliły się do tego wniosku, ale jest to zwolnienie tymczasowe, zawieszone na czas wyjaśnienia zarzutów postawionych Stadlerowi.

Na czas jego nieobecnści obowiązki prezesa zarządu Audi przejął Abraham Schot, będący członkiem zarządu, od 1 września 2017 roku odpowiedzialnym za sprzedaż i marketing.

Najnowsze