Warszawa stolicą światowej elektromobilności. Już za kilka dni odbędzie się Global e-Mobility Forum!

Forum zgromadzi w Polsce sygnatariuszy deklaracji „Driving Change Together — Katowice Partnership for Electromobility”, czyli przedstawicieli 44 państw, reprezentujących ponad połowę światowej populacji. Wydarzenie zainauguruje Premier Rzeczypospolitej Polskiej Mateusz Morawiecki oraz Sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska i Prezydent COP24 Michał Kurtyka.

Wydarzenie ma charakter spotkania wysokiego szczebla, z uczestnikami reprezentującymi rządy, organizacje międzynarodowe i przedsiębiorstwa oddziałujące na kształt oraz tempo rozwoju globalnego rynku zrównoważonego transportu – mówi Michał Kurtyka. – Polska zaczyna odgrywać w elektromobilności kluczową rolę w regionie. Jesteśmy przykładem dobrych praktyk w wielu obszarach. To w Polsce stworzono solidny fundament rozwoju rynku, jakim jest Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Jest to jeden z nielicznych takich aktów prawnych w Europie. Powołaliśmy także Fundusz Niskoemisyjnego Transportu, który będzie akcelerował zeroemisyjną rewolucję w transporcie.   

Jak dodaje wiceminister, Polska jest już dzisiaj największym producentem i eksporterem autobusów elektrycznych w Unii Europejskiej. Pierwszy w historii elektryczny „Bus of the Year”, Solaris Urbino 12 electric, powstaje w fabryce Solaris Bus & Coach w Bolechowie. Zakład Volvo we Wrocławiu również produkuje autobusy z napędem elektrycznym, w tym zeroemisyjny 7900 Electric. Z kolei w 2020 r. w fabryce MAN Truck & Bus w Starachowicach ruszy montaż całkowicie elektrycznego modelu Lion’s City E.

Volvo Polska realizuje obecnie największy w Europie przetarg na dostawę 157 autobusów elektrycznych dla Göteborga. Drugi pod względem wielkości przetarg, na zakup 130 elektrobusów, rozstrzygnięto w Warszawie. Wszystko to sprawia, że elektryfikacja publicznego transportu zbiorowego stała się polską specjalizacją – mówi Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający PSPA.

Ponadto, Polska pełni rolę regionalnego centrum produkcji akumulatorów litowo-jonowych. W naszym kraju znajduje się największa fabryka ogniw do samochodów elektrycznych, wybudowana przez LG Chem w Kobierzycach pod Wrocławiem. Europę podbijają także baterie BMZ z Gliwic.

Polsce realizowana jest coraz większa liczba nowych inwestycji w zakresie elektromobilności. Sprzyja im pozytywny klimat dla przedsiębiorczości, dostępność wykwalifikowanej kadry i dobre warunki do prowadzenia biznesu. Z tego i wielu innych względów Warszawa jest dobrym miejscem do dyskusji o elektromobilności w ujęciu globalnym – uważa Prezydent COP24 Michał Kurtyka. 

Udział w Global e-Mobility Forum zapowiedziało wiele osobistości ze świata, m.in. Ovais Sarmad, Zastępca Sekretarza Wykonawczego UNFCCC, Minister Środowiska Egiptu Yasmine Fouad, Minister Środowiska Senegalu Abdou Karim Sall, czy wiceminister transportu i komunikacji Litwy Gytis Mażeika. Organizatorami Global e-Mobility Forum jest polska Prezydencja 24. Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu oraz Ministerstwo Środowiska, we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Paliw Alternatywnych, największą organizacją branżową i jedną z największych w Europie. 

Udział w Forum zapowiedzieli wysocy rangą przedstawiciele globalnych koncernów oraz liderzy rynku e-mobility na świecie. Wśród nich m.in.  Javier Calleja, CEO Solaris Bus & Coach, Andreas Klugescheid, Head of Steering Government and External Affairs BMW, Tomoko Blech, Secretary General CHAdeMO Association Europe, Bruno Lebrun, CEO Gireve, Jonna Pollanen, Head of Early Market Expansion MaaS Global czy Collin Herron, wspierający rozwój infrastruktury ładowania w Londynie.

W ramach Global e-Mobility Forum zorganizowana zostanie także strefa ekspozycyjna na terenie PGE Narodowego, z kilkoma wydarzeniami specjalnymi, w tym m.in. polską premierą modelu Mini Cooper SE – pierwszego całkowicie elektrycznego samochodu w historii tej brytyjskiej marki. Partnerem logistycznym wydarzenia jest firma innogy, która dostarczy kilkadziesiąt EV do dyspozycji uczestników Forum, w ramach systemu car sharingu.

20 listopada br., czyli dzień przed Global e-Mobility Forum, specjalne wyróżnienia – nagrody w kategoriach Global E-mobility Leader oraz Lider Elektromobilności, w Łazienkach Królewskich w Warszawie zostaną wręczone krajowym i globalnym liderom zrównoważonego transportu. 

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

W Polsce mimo ze elektromobilnosc dopiero rozwija skrzydła też są 'perełki’ bez których ten projekt nie miałby szansy zaistnienia. Prawda jest taka, że nasza sieć stacji ładowania ma w tej chwili taka postac jaką ma to zasługa kilku solidnych partnerów. Greenway kilka lat temu zaczał wdrazac ładowarki, gdzie w sama elektromobilnosc jeszcze nikt nie wierzył u nas. Teraz ich stacje sa wlasciwie we wszystkich duzych miastach plus spora liczba na trasach

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze