Warszawa nadal w czołówce najbardziej zakorkowanych miast

W drugim kwartale Warszawa zajęła 2. miejsce, jeśli chodzi o poziom zakorkowania. Średni czas podróży w Warszawie jest dłuższy o 45 procent niż wtedy, gdy ruch przepływa swobodnie, oraz dłuższy o 93 procent podczas porannych godzin szczytu.  

Pierwsze miejsce zajął Stambuł, gdzie średni czas podróży jest dłuższy o 57 proc. niż wtedy, gdy ruch przepływa swobodnie, oraz o 89 proc. podczas porannych godzin szczytu. Jest to debiut Stambułu w raporcie Congestion Index.

Warszawa w porównaniu do pierwszego kwartału okazała się być jeszcze bardziej zakorkowana. Średnia wzrosła o 3 punkty proc. z 42 do 45 proc., w porannym korku o 4 punkty proc. Z 89 do 93 proc., natomiast w wieczornym z 86 do 91 proc.

„Komentując wyniki od strony psychologicznej należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ogromną ilość zmarnowanego w korkach czasu, i niepotrzebnie zużytego paliwa. Sytuację pogarsza brak dobrej informacji i czytelnych oznakowań” – tłumaczy dr hab. Adam Tarnawski, psycholog transportu, Uniwersytet Warszawski. – „W analizach zwraca uwagę nieduża różnica między drogami szybkiego ruchu i zwykłymi. Sugeruje to małą drożność nawet na stosunkowo niedawno modernizowanych arteriach. Subiektywnie jednak dla mieszkańca kolejne inwestycje polepszają komfort komunikacji, i można mieć nadzieję że za pewien czas przełożą się na obiektywne wskaźniki”.

fot. materiały prasowe

Oto dziesięć najbardziej zakorkowanych miast, według ogólnego poziomów zatorów, między kwietniem a czerwcem 2012 roku:

1. Stambuł 57%

2. Warszawa 45%

3. Marsylia 42%

4. Palermo 40%

5. Rzym 34%

6. Paryż 34%

7. Stuttgart 33%

8. Bruksela 33%

9. Hamburg 32%

10. Sztokholm 30%

„Warszawa ponownie znalazła się w pierwszej dziesiątce najbardziej zatłoczonych miast Europy, tym razem na drugim miejscu. Poruszając się po stolicy w czasie godzin szczytu tracimy prawie dwa razy więcej czasu, niż normalnie. Kierowca podróżujący każdego dnia przeciętnie 2 godziny, ponosi dodatkowe koszty w wysokości ok. 17 zł dziennie, a rocznie prawie 4300 zł” – mówi Jan Jakiej, prezes SISKOM

Raport TomTom Congestion Index, łącznie z charakterystyką poszczególnych miast, można znaleźć pod adresem: www.tomtom.com/congestionindex.

Najnowsze

Dlaczego warto skorzystać z samochodowego wideo rejestratora?

Wideo rejestrator samochodowy to urządzenie elektroniczne służące do nagrywania wideo w ruchu lub na parkingu. Stosowany jest głównie do zapisu wideo, jednak przeważająca większość nowoczesnych rejestratorów jest w stanie rejestrować również dźwięk z wbudowanych mikrofonów. (Art. spon.)

Prestigio Roadrunner 300
fot. Prestigio

W rezultacie użytkownik otrzymuje kompleksowe sprawozdanie wszystkiego, co dzieje się wokół i może korzystać z otrzymanych danych do rozstrzygania na swoją korzyść ewentualnych sytuacji konfliktowych.

Wideo rejestratory są przeznaczone głównie do poprawy bezpieczeństwa kierowców. Zapis dźwięku i obrazu mogą być wykorzystane jako dowód w sądzie, argument w sporze z innymi kierowcami, policją lub towarzystwem ubezpieczeniowym.

Dlatego kompaktowy rejestrator jest konieczny podczas jazdy samochodem do pracy, do centrum handlowego bądź w trakcie wakacyjnej podróży.

Zawartość zestawu
W zestawie wraz z wideo rejestratorem, zależnie od modelu, użytkownik może znaleźć różnorodne kabelki, ładowarkę, kartę flash, a nawet wodoodporne etui, służące do podwodnego filmowania.

Jak wybrać?
Dziś producenci oferują szeroki wybór rejestratorów samochodowych we  wszystkich kształtach, na każdy gust i w różnych cenach.  Sprzedawcy detaliczni  podkreślają  „nowe unikalne cechy” swoich produktów, ale czy te dodatkowe funkcje są naprawdę potrzebne?

Prestigio Roadrunner 500
fot. Prestigio

Przede wszystkim, rejestrator samochodowy jest urządzeniem do nagrywania obrazu, więc większość funkcji jest po prostu zbędna … ale może niektóre z nich są naprawdę bardzo potrzebne? Rzućmy okiem na najbardziej popularne i najważniejsze funkcje rejestratorów samochodowych i oszacujmy  ich przydatność. Jako przykład wykorzystamy trzy nowe rejestratory samochodowe Prestigio: Roadrunner 500, 300 i HD1.

Składane ekrany i pojedyncze jednostki
Tak jak telefony komórkowe rejestratory samochodowe mogą mieć różne kształty, ze składanymi ekranami, bądź być wykonane jako spójna całość. Na przykład Prestigio Roadrunner HD1 posiada składany ekran, natomiast Prestigio Roadrunner 500 i 300 to w praktyce jednolite struktury z zabudowanym ekranem. Oczywiście pojedyncza konstrukcja urządzenia jest znacznie „silniejsza”, jednak Prestigio Roadrunner HD1 jest również niezawodny konstrukcyjne, za sprawą użytych części spojonych metalowym zawiasem.  Należy dodać, że większość tanich rejestratorów samochodowych ze składanymi ekranami posiada zawiasy plastikowe, więc trudno im przetrwać kilka miesięcy intensywnego użytkowania. Warto również wspomnieć, że wszystkie trzy produkty Prestigio zostały uznane za wykonane dokładnie i solidnie, co jest naprawdę ważne, gdyż dziesiątki producentów próbowało uruchomić własne rejestratory samochodowe, ale liczba przeciętnych produktów przeważa nad kilkoma urządzeniami naprawdę dobrymi jakościowo. Tymczasem Prestigo to duża, międzynarodowa marka prestiżowych urządzeń i akcesoriów komputerowych. Na podstawie wyników z ostatniego półrocza stała się w rejonie centralnej i wschodniej Europy (CEE) liderem sprzedaży nawigacji samochodowych. Zajmuje też piąte miejsce na rynku dostawców tabletów.

Ekrany, rozmiary i regulatory
Dziwne, ale nie wszystkie rejestratory samochodowe posiadają wyświetlacze. Mimo to ekran jest obowiązkowy, ponieważ pozwala użytkownikowi ustawić kamerę prawidłowo,  wyświetlić menu dostępnych opcji i odtworzyć nagranie wideo „na miejscu” – aby przekonać policjanta z drogówki lub innych kierowców o swojej niewinności. Najbardziej typowe są 2” ekrany (tak jak w Prestigio Roadrunner 500 i 300), ponieważ oferują najbardziej optymalne parametry i komfort użytkowania. Jednak, 2 cale nie są limitem, gdyż na przykład, Prestigio Roadrunner HD1 ma 2,5” ekran, co oczywiście, jest jeszcze wygodniejsze. Nawiasem mówiąc, większe wyświetlacze są bardziej typowe dla modeli ze składanymi ekranami.

Prestigio Roadrunner HD1
fot. Prestigio

Na marginesie, wielkość jest również ważna. Kierowca musi pamiętać, że większe rejestratory pogarszają  pole widzenia. Obecnie wielu kierowców posiada nawigację GPS, które również zajmują trochę miejsca w samochodzie. Wnioski prowadzą do tego że kompaktowy rejestrator jest dużo bardziej wygodny i znacznie bezpieczniejszy niż duży. Dobrze skonstruowany rejestrator powinien mieć również łatwy dostęp do przycisków funkcyjnych („start” i „stop” procesu nagrywania, „zapis nagrania”, „usunięcie fragmentu”, etc.). Prowadzenie samochodu jest dość niebezpieczne, więc konieczność klikania przez niekończące się opcje menu jest po prostu niedopuszczalna.

Jakość nagrywania
Jakość obrazu ma bezpośredni wpływ na to, czy kierowca może udowodnić swoją niewinność – innymi słowy jest to najważniejsza funkcja rejestratorów. Dlatego, przed zakupem konkretnego modelu, powinniśmy obejrzeć przykładowe filmy na dużym ekranie (telewizor, monitor PC). Jakość nagrania powinna umożliwić zobaczenie tablic rejestracyjnych, znaków drogowych, oznaczeń pasa ruchu, jak również twarzy ludzi. Pół roku temu najczęściej obsługiwaną rozdzielczością był format VGA, obecnie są dwa główne standardy: HD720p (1280×720 pikseli) i Full HD1080p (1920×1080 pikseli). Oczywiście, im wyższa jakość, tym lepiej, ale w większości modeli, ze względów praktycznych  HD720p zupełnie wystarcza – jest to standardowa rozdzielczość obsługiwana przez Prestigio Roadrunner HD1 i 300. Prestigio Roadrunner 500 obsługuje Full HD. Dla dobra wymiaru sprawiedliwości należy wspomnieć, że  wyższa rozdzielczości pozwala zobaczyć więcej szczegółów, liczb, twarzy, itp. Należy również podkreślić, że rejestratory samochodowe obsługujące Full HD są zwykle droższe niż modele z HD.

Prestigio Roadrunner HD1
fot. Prestigio

Ważna uwaga: niektórzy producenci stosują marketingowe sztuczki używając mechanizmu interpolacji. Zakłada on, że wideo zapisane w niskiej rozdzielczości (np. VGA) za pomocą specjalnych, cyfrowych algorytmów zostaje powiększone, co rzutuje na jego jakość. Naturalnie, oryginalna jakość HD jest znacznie lepsza od obrazu nagranego z interpolacją. Nawiasem mówiąc, niektórzy producenci wykorzystujący metody interpolacji nanosili na swoje produkty sygnatury „HD” lub „Full HD”, aby wprowadzić klientów w błąd. Prestigio nie używa mechanizmu interpolacji w swoich rejestratorach samochodowych oferując prawdziwe HD i obsługę FullHD.

Kąt
Szerszy kąt aparatu pozwala kontrolować większą część drogi. Optymalnym standardem jest przekątna 120 stopni (jak w Prestigio Roadrunner HD1, 300 i 500). Oznacza to, że zapisane wideo będzie zawierać obraz  zarówno z drogi jak i pobocza, oczywiście bez zniekształceń. Na rynku oferowane są również 160-stopniowe  modele z jeszcze lepszym widokiem na pobocze, jednak obraz jest nieco zniekształcony i wygląda nienaturalnie.

Przechowywanie nagranego materiału
Z reguły, rejestratory samochodowe nie mają wbudowanej pamięci, aczkolwiek są nieliczne wyjątki. Na przykład Prestigio Roadrunner 300 ma 64 MB pamięci wewnętrznej, która umożliwia testowanie urządzenia przed zakupem bez wkładania karty flash. Prestigio Roadrunner 300, 500 i Prestigio Roadrunner HD1 posiadają sloty na karty microSD / microSDHC do 32GB, co jest aktualnym standardem dla nowoczesnych rejestratorów samochodowych.

W przypadku cyklicznego zapisu, po zapełnieniu karty pamięci flash, nowy film jest nagrywany w miejsce starego – użytkownik musi usuwać czegokolwiek. Prawie wszystkie rejestratory samochodowe, w tym modele Prestigio, dzielą zapis zdarzeń drogowych na fragmenty. Nagrany film wideo jest podzielony na kilkuminutowe pliki, każdy z datą i godziną dodania. W niektórych przypadkach podane dane mogą być widoczne na wideo, tak jak w modelu Prestigio Roadrunner 500.

Prestigio Roadrunner 500
fot. Prestigio

Ważna uwaga: rejestratory z dolnej półki cenowej nie będą nagrywać wideo podczas zapisywania wcześniejszego pliku, przez co mogą powstać luki od 1 do 5 sekund między plikami. Przy prędkości 60 km / h podczas 5 sekund samochód może pokonać dystans około 80 metrów, a dystans ten może być pełny niespodziewanych wydarzeń. Dlatego, jeśli ktoś potrzebuje „niezawodnego świadka podróży” lepiej wybrać rejestrator samochodowy, który zapisuje filmy bez luk, wykorzystując tzw. zakładkę, która identyczny fragment – około 1 sekundy – dodaje  na końcu jednego pliku i na początku drugiego. Funkcja nakładających się nagrań jest wykorzystywana przez wszystkie trzy rejestratory Prestigo.

Bateria
Wbudowany akumulator jest bardzo ważny, gdyż pozwala na autonomiczne działanie bez używania ładowarki samochodowej. To może być bardzo przydatne, jeśli trzeba zarejestrować uszkodzenia lub położenie samochodów po wypadku drogowym. Wbudowany akumulator jest również potrzebny w przypadku wystąpienia usterki lub awarii zasilania po wypadku. Czas pracy na baterii zależy od pojemności akumulatora. W tanich urządzeniach może bateria starcza na około godzinę, podczas gdy droższe urządzenia mogą pracować przez 2-3 godziny na jednym cyklu akumulatora. Prestigio Roadrunner 500, 300 i HD1 oferują 2,5 godziny pracy urządzenia na baterii. Uwaga: bateria może być wbudowana i wyjmowana, jak na przykład w Prestigio Roadrunner 500, który jest wyposażony w baterię kompatybilną z akumulatorami firmy Nokia (można kupić baterię zapasową).

Prestigio Roadrunner 300
fot. Prestigio

Zdjęcia
Bateria jest również potrzebna do korzystania z rejestratora samochodowego jako przenośnego aparatu. Dlaczego nie? Wszakże urządzenia te mogą robić zdjęcia nie gorsze niż w wielu nowoczesnych telefonach komórkowych. Prestigio Roadrunner 300 oferuje zdjęcia robione matrycą 1,3 MPx, Prestigio Roadrunner HD1 – do 1 MPx, a model Roadrunner 500 – do 12MPx.

G-Sensor i czujnik ruchu
Niektórzy użytkownicy mylą te pojęcia: G-Sensor reaguje na gwałtowne zmiany prędkości i zapisuje pliki chronione w razie uderzenia. Jest to przydatna funkcja, ale zły stan dróg może powodować utworzenie licznych plików, które później muszą zostać usunięte ręcznie. Detektor ruchu jest używany na parkingu, gdy reaguje na dźwięk bądź  ruch i robi serię zdjęć. Wszystkie trzy rejestratory Prestigio są wyposażone w czujnik ruchu i nie posiadają G-Sensor’ów.

Podświetlenie diodą IR i dioda LED
Sporny jest fakt niezbędności podświetlenia diodą IR podczas nagrywania w trybie nocnym. Nawet maksymalna ilość ośmiu diod, nie jest w stanie podświetlić całej drogi przed pojazdem. Co więcej światło może odbijać się refleksami i mieć negatywny wpływ na jakość nagrania. W zasadzie podświetlanie nagrywanych manewrów ma rację bytu jedynie na parkingu.

Jedynym modelem rejestratora Prestigio, który posiada funkcję podświetlenia  jest model HD1. Za to model Roadrunner 500 ma wbudowaną klasyczną diodę LED służącą do podświetlenia obiektów znajdujących się na zewnątrz auta. Nie jest ona wystarczająco silna, aby oświetlić dostatecznie wszystkie zjawiska na drodze, ale wystarczająca, aby na przykład doświetlić twarz policjanta czy przechodnia.

GPS
To popularna, lecz niezbyt przydatna funkcja. Odbiornik GPS zapisuje prędkość pojazdu i obraną trasę zapisując dane w pliku wideo (niektóre modele rejestratorów do prawidłowego działania tej funkcji wymagają zainstalowania dodatkowej aplikacji).

Który model wybrać?
Jak widzicie nie wszystkie funkcje wideo rejestratorów są nieodzowne. Niektórzy producenci reklamują swoje urządzenia jako produkty posiadające na przykład diodę doświetlającą drogę podczas jazdy w nocy lub „oszukane” Full HD. Wszystkie rejestratory Prestigio posiadają pełne parametry konfiguracyjne dla każdej z poszczególnych funkcjonalności.

 

Prestigio

Roadrunner HD1

Prestigio

Roadrunner 300

Prestigio

Roadrunner 500

Rodzaj urządznia

Składany ekran z metalowym zawiasem

Jednorodne urządzenie

Jednorodne urządzenie

Przyciski funkcyjne

Tak

Tak

Tak

Wyświetlacz

2,5’’

2‘’

2’’

Rozdzielczość

HD720p

HD720p

FullHD1080p

Kąt widzenia

120 stopni

120 stopni

120 stopni

Pamięć

Karta microSD

+ 64 MB wbudowanej pamięci

Karta microSD

Karta microSD

Praca na baterii

Do  2,5 godziny

 Do 2,5 godziny

Do 2,5 godziny (kompatybilność z bateriami Nokii)

Zdjęcia

Do 1 MPx

Do 1,3 MPx

Do 5 MPx

Do 12 MPx (z interpolacją)

Detektor ruchu

          +

          +

          +

G-Sensor

          –

          –

          –

IR-light

          +

          –

          –

Dioda LED

          –

          –

          +

GPS

          –

          –

          –

Interfejs / łączność

AV

AV

HDMI

AV

HDMI

Etui

          –

          –

          +

Cena

220 zł

249 zł

299 zł

 Artykuł sponsorowany

Najnowsze

Karolina Lampel-Czapka wraca w na tor!

Podobnie jak w ubiegłym roku, dziewięciokrotna mistrzyni Polski zaliczy Epilog - sześciogodzinny wyścig na Automotodromie Brno, tradycyjnie kończący sezon w Czechach. Zmienniczką Karoliny będzie Słowaczka Michaela Peskova.

Samochód na wyścig w Brnie – Porsche Cayman w wersji wyścigowej.
fot. Karolina Autosport

– Jestem bardzo szczęśliwa, że pierwszy raz w tym sezonie pościgam się na torze. Od początku tygodnia o niczym innym nie myślę. Po długiej przerwie, wreszcie będę mogła pojeździć. Tyle frajdy ile ten wyścig, już dawno nie dał mi żaden inny. Startujemy w Brnie, żeby przetestować samochód, trochę pojeździć i doładować swoje baterie. Nie ukrywam, że wyścigi są moim małym prywatnym prostownikiem! Będziemy zmieniać się z Michaelą i być może jeszcze jedną  zawodniczką. Trochę popracowaliśmy nad Caymanem, ale bez testów. Dzisiaj sprawdzimy samochód podczas wolnych treningów. Żałuję tylko, że będę musiała dzielić się miejscem. Chyba nie zjadę do depo! – opowiada Karolina.

Na dzisiaj zaplanowano sześć sesji treningowych. Jutro odbędą się dwie, a następnie czasówka podzielona na trzy sesje. Wyścig rozpoczyna się w sobotę o 14.00.

Drugi polski team w stawce, Fuchs Star Moto Racing zgłosił Ferrari 430 GT3 w obsadzie Maciej Stańco/Artur Janosz/Luis Scarpaccio. Na liście zgłoszeń nie brakuje atrakcji. MenX Scuderia Praha przedstawi nowe Ferrari 458 GT3. Ferrari 430 wystawiają Flex Motorsport (2), K & K Racing (2), Team Purum Sport i X-Racing. ARC Bratislava zgłosił dwa Porsche 997 GT3 R. Austriacki G Private Racing przywozi dwa Mercedesy SLS AMG GT3, a Grasser Racing Team – Lamborghini Gallardo GT3. Zespół Rock Media Motors wraca z Pagani Zondą. 

Najnowsze

„Jazda na krawędzi” już 26 października na DVD

Podczas polskiej premiery filmu "Jazda na krawędzi" sale kinowe pękały w szwach. Teraz widzowie będą mieli okazję odtworzenia swojego ulubionego filmu w domowym zaciszu. Już 26 października światło dzienne ujrzy wydanie DVD filmu "Jazda na krawędzi". Portal Motocaina.pl objął oficjalny patronat medialny nad zbliżającą się premierą. 

„Motocykle 3D: Jazda na krawędzi” – najlepiej sprzedająca się produkcja dokumentalna w historii brytyjskiej kinematografii. To opowieść o pasji, wolności wyboru i woli walki, której akcja rozgrywa się na brytyjskiej wyspie Man. Już od 1904 roku organizowane są tam uliczne wyścigi motocyklowe „Isle of Man TT Races”, zaliczane do jednych z najbardziej widowiskowych i niebezpiecznych imprez tego typu na świecie. Wyspa jest jedynym terytorium należącym do Wielkiej Brytanii, na którym nie obowiązuje ograniczenie prędkości. W filmie występuje jedna z najgłośniejszych postaci ostatnich lat, 29-letnia gwiazda, człowiek legenda drogowych wyścigów motocyklowych, Guy Martin. Bohaterem filmu jest także Ian Hutchinson, który na motocyklu CBR600RR wygrał 5 kolejnych wyścigów na Isle of Man w 2010 roku. Dokonał tego jako pierwszy w historii.

Narratorem filmu jest Jared Leto, amerykański aktor znany z takich filmów jak „Cienka czerwona linia”, „Podziemny krąg”, „Requiem dla snu” czy „Mr Nobody”, wokalista i gitarzysta zespołu „30 seconds to Mars”

fot. materiały prasowe

Już od 26 października wszyscy fani filmu będą mieli możliwość zakupienia go w wydaniu DVD. Serdecznie zapraszamy do sklepów.

 

Najnowsze

Premiera „Wytrąconego z równowagi” Jeremy’ego Clarksona już 7 listopada

Informacja dla wszystkich fanów Jeremy’ego Clarksona! Już 7 listopada premiera "Wytrąconego z równowagi", światowego bestsellera napisanego przez motoryzacyjnego mistrza pióra.

Jego sylwetki nie trzeba przedstawiać żadnemu maniakowi motoryzacyjnemu. Wszyscy znamy go z ciętych ripost i  trafnych spostrzeżeń związanych z czterema kółkami.

Jak to jest prowadzić samochód, który nie ustaje w wysiłkach, by pozbawić was życia?

Na to i na wiele innych równie frapujących pytań odpowie w swoich felietonach Jeremy Clarkson, patrząc na świat z perspektywy czerech szybko obracających się kółek. Przedzierając się przez las fotoradarów, stawiając czoła ekowariatom i omijając autostrady zamknięte przez upojonych władzą funkcjonariuszy Agencji Dróg i Mostów, Jeremy tym razem

  • wykaże, że świat samochodów sportowych przypomina schronisko dla bezdomnych psów
  • wyjaśni, dlaczego Sankt Moritz to najbardziej zwariowane miasto na ziemi
  • dowiedzie, że mycie samochodu to kompletna strata czasu
  • zdradzi, co czuje, podróżując jako pasażer
  • zaproponuje coś, co zrewolucjonizuje mecze piłki nożnej
  • łaskawszym okiem spojrzy na diesle
  • i w końcu sam dojdzie do wniosku, że leworęczni są rzeczywiście wyjątkowi.

Zabawna, szybka, przenosząca czytelnika w różne zakątki świata, a przy tym obrazoburcza i do bólu szczera – najnowsza książka Clarksona to zbiór fascynujących opowieści, ciekawostek i komentarzy o… dosłownie wszystkim pod słońcem. I tylko od czasu do czasu o samochodach.

fot. materiały prasowe

Jeremy Clarkson. W swoim żywiole. Jak zwykle w świetnej formie.

Najnowsze