Walka ze zmęczeniem za kierownicą

W Niemczech około 25 procent wypadków drogowych ze skutkami śmiertelnymi jest powodowane zmęczeniem. Przemęczeni kierowcy powodują przy tym co roku straty materialne w wysokości rzędu pięciu miliardów euro. Mercedes wie, jak z tym walczyć. 

System Attention Assist informuje kierowcę o ewentualnym czasie na postój poprzez wyświetlanie ikonki filiżanki na kokpicie.
fot. Mercedes

Lato, słońce, plaża i morze – w miniony piątek rozpoczęły się w Polsce letnie wakacje. Dla wielu kierowców dojazd do miejscowości urlopowej jest najdłuższą jazdą w roku. Jeśli podróżujesz Mercedesem, specjalne czujniki wyczują Twoje zmęczenie. To rozwiązanie ostrzegające o zmęczeniu za kierownicą, nazwane jest przez koncern ze Stuttgartu Attention Assist; wprowadzono je seryjnie we wszystkich modelach Klasy E i S (z wyjątkiem S 400 Hybrid). System na podstawie 70 parametrów, m. in. odbiegających od normy ruchów kierownicy, rozpoznaje narastające zmęczenie kierowcy, mogące doprowadzić do niebezpiecznego w skutkach zapadania w tzw. „sekundowy” sen. Układ następnie ostrzega w formie akustycznych oraz optycznych sygnałów i sugeruje przerwę na odpoczynek. 

– Stres podczas jazdy na długich dystansach jest tym mniejszy, im bardziej sam samochód odciąża kierowcę – mówi dr Jörg Breuer, szef firmowego działu rozwoju aktywnego bezpieczeństwa w pojazdach osobowych. Już w najbliższej przyszłości będziemy w ten system wyposażać kolejne modele naszych samochodów.

Pomysł dobry, choć stosowany jest niestety jedynie w samochodach Mercedesa. Miejmy nadzieję że inni producenci skorzystają z tej godnej naśladowania idei, a na polskich drogach także zmiejszy się liczba wypadków powodowanych zmęczeniem kierowców.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze