Walka z cofaniem liczników samochodowych

Ministerstwo Infrastruktury w odpowiedzi na interwencję poselską podjęło walkę z nieuczciwymi handlarzami cofającymi liczniki pojazdów. Wcześniej w tej sprawie zostały podjęte działania również przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Ministerstwo Infrastruktury, w nowoprojektowanej ustawie  o centralnej ewidencji pojazdów i centralnej ewidencji kierowców, przewidziało wprowadzenie przepisów przeciwdziałających cofaniu liczników pojazdów.

Informacje o stanie licznika pojazdu znajdą się w CEP (Centralnej Ewidencji Pojazdów). Wg rządowego projektu informacje o przebiegu pojazdu będą przekazywane do systemu przy każdorazowym przeglądzie przez stacje kontroli pojazdów.

Dzięki temu wprowadzone zostanie rozwiązanie systemowe umożliwiające kupującemu weryfikację stanu przebiegu auta. Dane te będą udostępniane przez platformę ePUAP, w której, poprzez wpisanie danych z dowodu rejestracyjnego, udostępniony zostanie prawdziwy stan licznika. 

W odpowiedzi na interpelację nt. możliwości penalizacji zachowań polegających na cofaniu liczników pojazdów, Minister Sprawiedliwości poinformował, że podjęte zostały prace nad umieszczeniem w Kodeksie Karnym osobnego typu przestępstwa – cofania wskazań licznika. 

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

fot. Motocaina.pl

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze