Walka na lewym pasie autostrady

Jeden kierowca nie zjechał drugiemu na prawy pas. No i się zaczęła walka na drodze.

Lewy pas służy do wyprzedzania, natomiast prawego powinniśmy się trzymać w każdej innej sytuacji. Nie wszyscy kierowcy o tym pamiętają, a z drugiej strony niektórzy z nich są przesadnie wyczuleni na nieprzestrzeganie tej zasady.

Na nagraniu widzimy jak samochód dostawczy trzyma się lewego pasa, nie przepuszczając jadącego za nim SUV-a, który po chwili wyprzedza go prawym pasem. Irytacja drugiego kierowcy jest zrozumiała, ale nie usprawiedliwia jego dalszego zachowania.

Najnowsze

Buda od Forda ochroni twojego psa przed fajerwerkami

Przyjmuje się, że niemal połowa psów boi się dźwięków towarzyszących fajerwerkom i petardom. Ford postanowił wykorzystać technologie stosowane w swoich autach, aby pomóc czworonogom przetrwać w spokoju zbliżającego się Sylwestra.

Pokazy sztucznych ogni potrafią wyglądać naprawdę pięknie, szczególnie w Nowy Rok, kiedy całe niebo zaczyna się mienić kolorami. Te pokazy generują jednak sporo hałasu, a to często poważny problem dla właścicieli psów.

Szacuje się, że 45 procent tych czworonogów boi się odgłosów fajerwerków. Co roku pojawia się wiele przypadków psów, które wystraszone gdzieś uciekły. Nawet jednak pozostanie w domu jest dla nich bardzo stresujące – właściciele opisują, że ich psy wpadają w taki stres, że ciężko dyszą i całe drżą ze strachu.

Tak ostre reakcje wynikają nie tylko ze względu na to jak niepokojące są odgłosy sztucznych ogni dla zwierzęcia, które nie umie ich zidentyfikować. Psy słyszą dźwięki z cztery razy większych odległości, niż ludzie, a do tego w szerszym zakresie częstotliwości. To co dla nas jest odległym wystrzałem, dla naszego pupila może brzmieć o wiele straszniej.

Rozwiązania tego problemu podjął się Ford. Zaprojektował budę o całkiem futurystycznym kształcie, którą wyłożono matami wygłuszającymi. Ponadto wykorzystano aktywny system eliminacji dźwięków otoczenia, jaki można znaleźć w niektórych modelach tej marki. Umieszczony w środku mikrofon rejestruje zewnętrzne odgłosy, a z głośników emitowany jest dźwięk o przeciwnej częstotliwości. Dźwiękoszczelna buda wyposażona jest w szklane, automatyczne otwierane drzwi oraz system wentylacji, aby zapewnić naszemu czworonogowi maksimum komfortu.

Co sądzicie o takiej budzie? Kupilibyście ją swojemu psu?

Najnowsze

Edyta Klim

Angels on Bikes w Afryce Południowej

Anioły na motocyklach - przełamują stereotypy, pomagają lokalnej społeczności i dodają odwagi kobietom.

55-letnia Lydia Mahlangu założyła klub motocyklowy dla czarnoskórych kobiet w Afryce Południowej. Sama zaczęła jeździć motocyklem Harley-Davidson w wieku 50 lat! Motocyklistką też jest jej córka. Nie było to wcześniej możliwe z powodu apartheidu, kiedy rządził rasowy podział, a motocykle były bardzo drogie. Teraz kobiety w różnym wieku mogą swoje życie związać z motocyklami.

Klub rozpoczął działalność od kilkunastu członków, a obecnie ich liczba przekroczyła 400. Klub aniołów udziela się społecznie i charytatywnie, wspomaga domy dziecka i kobiece ośrodki pomocy. Przełamuje stereotypy, walczy o prawa kobiet i dodaje im odwagi.

 

Najnowsze

Kierowca busa wyprzedza pasem awaryjnym. I to nie raz!

Bardzo niebezpieczne zachowanie kierowcy samochodu dostawczego zarejestrowała kamera zamontowana w innym pojeździe.

Ruch na autostradzie nie zawsze pozwala na poruszanie się z maksymalną dopuszczalną prędkością. To często irytuje, ale nic z tym nie można zrobić.

Niektórzy kierujący próbują mimo wszystko czasem „oszukać system”. Tak jak ten kierowca białego busa, który co chwilę zjeżdża na pas awaryjny i wyprzedza nim inne pojazdy. To skrajnie nieodpowiedzialne i niebezpieczne zachowanie!

Najnowsze

Audi A1 Sportback już w polskich salonach

W salonach Audi w Polsce można już składać zamówienia na nowe Audi A1 Sportback. Sprawdzamy ile trzeba będzie za nie zapłacić.

Na początek nowe Audi A1 Sportback dostępne będzie z benzynowym silnikiem 30 TFSI o mocy 116 KM i z dwiema skrzyniami biegów do wyboru – 6-biegową skrzynią manualną lub automatyczną skrzynią S tronic. Za pierwszą konfigurację zapłacimy 91 000 zł, a za drugą 98 900 zł.

W niedługim czasie oferta zostanie rozszerzona o silnik 35 TFSI rozwijający 150 KM, również współpracujący z dwoma skrzyniami biegów. Jego cena to 100 800 lub 108 700, jeśli zdecydujemy się na przekładnię S tronic.

Do wyboru są również trzy wersje wyposażenia – Basic, Advanced i S line, a nowością jest ich modułowa struktura, która zapewnia dużą elastyczność. Po raz pierwszy klienci mogą teraz dowolnie łączyć poszczególne linie zewnętrzne i wewnętrzne. W zależności od wersji wyposażenia, dodatki zewnętrzne dostępne są w różnych konfiguracjach. Oferując pakiety wyposażenia wnętrza –advanced, design selection i S line, Audi dodatkowo daje klientom wiele możliwości doboru kolorów i materiałów według własnego pomysłu.

Wyposażenie seryjne Audi A1 Sportback, poza radiem czy klimatyzacją, oferuje asystentów wspierających kierowcę. Standardowy system ostrzegający o zjeżdżaniu ze swojego pasa ruchu wspomaga kierowcę w utrzymaniu się na prawidłowym pasie przy prędkościach powyżej 65 km/h. Standardem jest też system Audi pre sense front – czujnik radarowy rozpoznaje sytuacje krytyczne z udziałem innych pojazdów, pieszych, czy rowerzystów znajdujących się przed samochodem nawet wtedy, gdy widoczność jest zła, np. we mgle. System daje wtedy kierowcy akustyczne i wizualne ostrzeżenie. Jednocześnie przygotowuje pojazd i wszystkie układy do prawdopodobnego ostrego hamowania, a jeśli to konieczne, sam rozpoczyna awaryjne hamowanie.

Najnowsze