Walka mistrzów sportów motorowych

Mattias Ekstrom dwukrotny Mistrz niemieckiej serii wyścigowej DTM, trzeci raz z rzędu wygrał Wyścig Mistrzów będący pomysłem Michèle Mouton - kobiecej legendy rajdów. Ekstrom pokonał siedmiokrotnego Mistrza Świata F1 - Michaela Schumachera. Vettel wypadł z trasy.

Sebastian Vettel, Michael Schumacher, Mattias Ekstrom i Jenson Button – Race of Champions 2009
fot. Red Bull

Pierwszy Wyścig Mistrzów odbył się w 1988 roku, a jego organizatorami byli Michèle Mouton (rajdowa wicemistrzyni świata z 1982 roku) i Fredrik Johnson. Wyścig miał na celu upamiętnienie śmierci kierowcy rajdowego – Henri Toivonena oraz jego pilota, Sergio Cresto, którzy zginęli 2 maja 1986 podczas 30. Rajdu Korsyki. Spotykają się w nim najlepsi z najlepszych, startujący w jakichkolwiek sportach motorowych.

Kierowcy ścigają się parami równolegle, jadąc identycznymi pojazdami; czasem bywają to bolidy, niekiedy (w tym roku) jednoosobowe samochody typu baggy. Zdarza się, że Mistrzowie wożą vipów na prawym fotelu.

 

 

Na podium: Michael Schumacher i Mattias Ekstrom
fot. Red Bull

– Obserwowałem Michaela przed startem i myślałem, dlaczego miałbym go pokonać. Jego styl jazdy jest nieskazitelny. Jedna dziesiąta sekundy to niewielka różnica, jednak czasem wystarcza, a wygrana z Michaelem to czysta przyjemność – powiedział Ekstrom, który jest dwukrotnym mistrzem DTM – niemieckiej serii wyścigów samochodów turystycznych.

W drodze do zdobycia tytułu Ekstrom pokonał w swojej grupie trzykrotnego mistrza World Touring Car Andiego Priaulx, pięciokrotnego mistrza Moto GP Micka Doohana i wielokrotnego złotego medalistę X-Games Travisa Pastranę. W ćwierćfinale wygrał z ośmiokrotnym zwycięzcą Le Mans 24 Hour – Tomem Kristensenem, a w półfinale z Mistrzem Świata F1 – Jensonem Buttonem.

Mattias Ekstrom cieszy się ze zwycięstwa
fot. Red Bull

– W gruncie rzeczy to była bardzo fajna impreza doskonale łącząca powagę jazdy za kółkiem i relaksującej atmosfery w kulisach – powiedział Michael Schumacher.

Jenson Button, Mistrz Świata F1, dotarł do półfinałów, pokonując w ćwierćfinale Andiego Priaulx’a. Sebastian Vettel, z którym Button rywalizował w tym sezonie Formuły 1, uszkodził samochód, wypadł z trasy i w rezultacie przegrał z Schumacherem w walce o finał.

Więcej informacji o Wyścigu Mistrzów można znaleźć na stronie www.raceofchampions.com

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze