
W ostatnią drogę motocyklem…
Rozmowa z Rajmundem Kudelskim – pomysłodawcą pierwszego w Polsce karawanu motocyklowego.
Skąd pomysł na stworzenie moto-karawanu?
Na jakiej bazie powstał? Został wykonany samodzielnie?
Powstał na bazie mojego prywatnego motocykla Suzuki Bulevard. Sam tej bocznej platformy nie zrobiłem – zleciłem znajomemu, który się zajmuje serwisem motocykli i zgodził się na realizację projektu. Ona jest odczepiana, więc nadal mogę samym motocyklem jeździć.
Czy inspiracją były te zagraniczne projekty motocyklowych karawanów?
Tak, oglądałem i rozważałem kilka rozwiązań. Nie przekonywała mnie przyczepka za motocyklem, bo taką może ciągnąć też samochód. Bardziej przekonuje mnie ta wersja boczna, gdzie trumna jest przewożona, jakby na miejscu pasażera w wózku bocznym.
Czy jest zapotrzebowanie na taki karawan?
Nie brałem jeszcze udziału w kondukcie, jedynie testowaliśmy z pustą trumną, jak się pojazd prowadzi. Temat śmierci, pogrzebu jest u nas bardzo trudny i mimo wielu zapytań, nikt jeszcze nie skorzystał z takiej możliwości. Najczęściej, gdy odchodzi ktoś ze środowiska motocyklowego – to w wyniku wypadku, wtedy jego motocyklowi bracia odzywają się do mnie i chcą takiego pożegnania. Jednak, gdy dochodzi do rozmów z bliskimi to jest bardzo duży opór. Motocykle to dla nas pasja, ale dla niektórych jedynie przyczyna śmierci…
Widziałam, że był na aukcji do sprzedaży?
Tak, chciałem go sprzedać, uzyskać zwrot inwestycji i jeżeli się znajdzie kupiec to tak zrobię. Nie potrafię zrobić z tego interesu i nie chcę takich usług reklamować, zajmuję się innym biznesem. Jest też zbyt mała świadomość wśród motocyklistów, że jest taka możliwość.
Motocykle od dawna są w Twoim życiu?
Jednoślady zawsze mnie fascynowały. Jestem motocyklistą od kilku lat, choć zaczynałem od jazdy skuterami. Miałem ich sporo, a najmocniej inspirowały mnie włoskie i do dzisiaj mam w salonie postawioną Vespę z 60-tego rocznika. Potem był maxi skuter Suzuki Burgman i swoje dzieci też zaraziłem motocyklową pasją – teraz w garażu stoją trzy motocykle. Zawsze miałem pociąg do ciężkich motocykli i stąd wybór Suzuki Bulevard.
Czy statystyki są nieubłagane i to śmierć w wypadkach jest najczęstszą przyczyną śmierci motocyklisty, czy tylko tak jest w ludzkiej świadomości?
Myślę, że jednak większość motocyklistów odchodzi śmiercią naturalną. Ta w wypadkach jest zwykle przedwczesna i jest nagłaśniana w mediach. Zwykle na początku sezonu statystyki są bardzo niekorzystne, bo po pierwsze motocykliści mieli przerwę w jeżdżeniu, a po drugie – kierowcy zapomnieli przez zimę, że jest nas tylu na drodze i są mniej czujni. Sam bywam kierowcą samochodu i mimo swojej czujności, czasem mam problem w dostrzeżeniu motocyklisty, gdy jedzie zbyt szybko… Osobiście żegnałem ok. 10 motocyklistów, a pod moim domem jest też krzyż i kask.
Może zaapelujmy do motocyklistów o rozwagę, bo wcale ten moto-karawan nie musi wyjeżdżać?
Oczywiście! Jeżeli już musi to wtedy, gdy motocyklista przeżyje te swoje, przysłowiowe „100 lat”, motocyklem jeździł i jego życie wiązało się z tą pasją. Mam też inne sposoby na jego wykorzystanie – dużo jeżdżę rowerami i na tej platformie je sobie przewożę. Mieszczą się spokojnie dwa i w zeszłym sezonie zrobiłem kilka takich wycieczek.
Najnowsze
-
Płatne parkowanie a wzrost wypadków motocyklowych – to szokujące dane! Jak jeździć bezpieczniej?
Wydaje się, że przesiadka na jednoślad w mieście to same korzyści - dowiedz się, czy ma to sens i czy jesteś na to gotowy. -
Test BMW 120 – z potencjałem na przyjaciela
-
Nowy Volkswagen Touareg R – flagowy SUV z wtyczką i sportowym zacięciem
-
Foteliki samochodowe na każdą kieszeń: jak znaleźć bezpieczny model w dobrej cenie?
-
Parking w Warszawie: bezkarność na „kopertach” uderza w najsłabszych – kto na tym zarabia? Cena kopert i fałszywych kart
Zostaw komentarz: