Paula Lazarek

Klasyczne Mercedesy podbijają Górny Śląsk – dowiedz się, w jakich miastach będzie można je podziwiać

Przez cały weekend w urokliwych miastach Śląska będzie można zobaczyć wyjątkowe samochody zabytkowe i youngtimery marki Mercedes-Benz. To wyjątkowe święto dla fanów klasycznej motoryzacji!

W najbliższy weekend do stolicy Górnego Śląska zjeżdżają miłośnicy samochodów zabytkowych i youngtimerów z gwiazdą na zlot Klubu Zabytkowych Mercedesów StarDrive. Właściciele tych przepięknych maszyn, z rodzinami, są już na miejscu od czwartku i pozostaną na Śląsku do niedzieli 12 września.

W tym roku mija 20 lat od symbolicznego założenia organizacji, a pierwsza siedziba jej stowarzyszenia mieściła się właśnie w Katowicach. Tradycyjnie głównym punktem programu pozostaje Konkurs Elegancji, w którym załogi wystąpią w strojach nawiązujących do czasów wyprodukowania ich Mercedesa.

Pokaz jest otwarty i daje możliwość podziwiania klasycznych „gwiazd” z bliska, a także porozmawiania z ich właścicielami. Odbędzie się w sobotę o godzinie 14:00 w katowickiej Dolinie Trzech Stawów.

Zlot rozpoczął się w czwartek 9 września, od śląskiej biesiady połączonej z występem regionalnego zespołu pieśni i tańca Karlik. Dziś, 10 września załogi wyruszyły na punktowany rajd i odwiedzą górnośląskie atrakcje, m.in.: zameczek myśliwski w Promnicach, rynek w Pszczynie, a także Czechowice-Dziedzice oraz Nikiszowiec, gdzie uczestników przywita lokalna orkiestra dęta. Dzień zwieńczy kolacja w katowickim Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia – w największej poprzemysłowej hali na Śląsku udostępnionej dla zwiedzających.

W sobotę 11 września przed południem goście zlotu będą mogli wziąć udział w jazdach testowych nowymi modelami Mercedes-Benz oraz zwiedzić Muzeum Śląskie, gdzie znajdują się m.in. wspaniałe kolekcje polskiego malarstwa, fotografii i plakatu. O 14:00 w Dolinie Trzech Stawów odbędzie się Konkurs Elegancji, podczas którego zabytkowe samochody można podziwiać z bliska, a także porozmawiać z ich właścicielami. Chętne załogi wystąpią w strojach z epoki, z której pochodzi ich Mercedes – najbardziej staranne i pomysłowe „przebrania” oraz najlepiej zachowane pojazdy zostaną uhonorowane nagrodami.

Jak zawsze w sobotni wieczór uczestnicy spotkają się na Balu Komandorskim, połączonym z rozdaniem nagród dla najlepszych załóg w rajdzie i zwycięzców Konkursu Elegancji.

Na zlocie „wystąpią” Mercedesy w 5 klasach wiekowych – granicą wieku jest 31 grudnia 1989 r. Widzowie mogą spodziewać się zarówno youngtimerów z serii 201 i 126, jak i wiekowych modeli przedwojennych oraz powojennych limuzyn, w tym „Adenauera”.

Nie zabraknie też kultowych roadsterów z serii SL, która już niebawem zadebiutuje w najnowszej odsłonie. Łącznie na imprezie pojawi się ponad 90 załóg, nie tylko z Polski, ale i z zagranicy.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze