Daria Mikólska

Mandaty i punkty karne podwyższą składkę ubezpieczenia OC. Nawet o kilkaset procent

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC może wzrosnąć nawet o kilkaset procent u kierowców, którzy często popełniają wykroczenia drogowe. Już w czerwcu wchodzą w życie nowe przepisy.

Sieć dróg ekspresowych i autostrad w Polsce cały czas rośnie, ale nie przekłada się to na poziom bezpieczeństwa i liczbę w wypadków. Nasz kraj cały czas należy do niechlubnej czołówki w tych kwestiach. Oprócz tego polscy kierowcy słyną z notorycznego lekceważenia przepisów.

Zobacz: Ile mandatów wystawiono w 2021 roku? Liczby robią wrażenie

Dlatego rząd zamierza dać udostępnić towarzystwom ubezpieczeniowym dane dotyczące wykroczeń i punktów karnych. Nowe przepisy mają być wdrożone w ciągu kilka tygodni. Nieoficjalne źródła mówią o drugiej połowie czerwca. Informacje na ten temat pojawiały się regularnie już od kilku lat. Dlatego wdrożenie takiego rozwiązania pozostało już tylko kwestią czasu.

Udostępnione dane pozwolą ubezpieczycielom wyliczyć odpowiednio wyższą stawkę ubezpieczenia OC, biorąc pod uwagę liczbę punktów karnych na koncie, a także rodzaj popełnionych wykroczeń. Przepisy nie będą przewidywać ustawowych progów podwyżek – każdy ubezpieczyciel będzie stosować własną strategię szacowania ryzyka.

Przeczytaj koniecznie: Od czego zależy wysokość OC?

Nieoficjalnie mówi się, że najwyższe podwyżki (nawet o kilkaset procent) będą dotyczyć kierowców karanych za jazdę po alkoholu, przekraczanie prędkości w terenie zabudowanym oraz wyprzedzanie na przejściach dla pieszych. Lżejsze wykroczenia powinny być traktowane bardziej ulgowo.

Komentarze:

Marcin Szereda - 26 maja 2022

Szkoda ze taka odpowiedzialność nie obejmuje wszystkie grup zawodowych w szczególności urzędników państwowych za których płaci Skarb Państwa czyli znowu podatnicy….

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze