motocaina.pl logo

Toyota Prius z napędem na cztery koła

05 grudnia 2018
3
Zaktualizowana wersja hybrydowego modelu będzie oferowana w przyszłym roku z nowym napędem na wszystkie koła AWD-i. Model trafi również do polskich salonów Toyoty.

W 2019 roku zadebiutuje odświeżony Prius z przeprojektowanym pasem przednim oraz tylnym. W jego ofercie po raz pierwszy pojawi się też wersja z napędem na wszystkie koła.

AWD-i korzysta z dodatkowego silnika elektrycznego o dużym momencie obrotowym, który współpracuje z pełnym układem hybrydowym napędzającym przednią oś. Układ włącza się automatycznie, gdy wymagają tego warunki na drodze.

Napęd 4x4 jest dołączany podczas ruszania, przy prędkości do 10 km/h oraz przy wyższych, gdy czujniki wykryją śliską nawierzchnię. AWD-i nie wymaga przy tym zastosowania wału napędowego ani centralnego mechanizmu różnicowego. Dzięki temu Prius z napędem 4x4 ma praktycznie tak samo przestronną kabinę pasażerską co wersja 4x2 i porównywalne zużycie paliwa oraz emisję spalin.

Prius Hybrid AWD-i jest wyposażony w nową kompaktową baterię niklowo-wodorkową, dostosowaną do pracy w niskich temperaturach. Prius 2019 z przednim napędem otrzymuje nową baterię litowo-jonową.

Komentarze

janex
05 grudnia 2018 15:32
na co komu napęd na 4 koła w priusie ?..
Borynaaa > janex
06 grudnia 2018 11:09
napęd tego typu nie obciąży dodatkowo auta a na pewno w niektórych sytuacjach może być atutem, i prius zyskuje na atrakcyjności
gajkos
10 grudnia 2018 16:56
Jestem ciekawy ceny, na kapryśną polską pogodę dołączany 4x4 sie przyda.