Techniczne innowacje nowego Mercedesa SL Roadster

Choć na odsłonę nowego SL przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, producenci uchylają rąbka tajemnicy.

fot. Mercedes

Najnowszy model będzie zbudowany w 89 procentach z aluminium o różnej grubości i różnych właściwościach, w celu zapewnienia odpowiedniej sztywności nadwozia i lepszego komfortu jazdy. Dzięki temu SL został odchudzony o 140 kilogramów, co w efekcie przełoży się na niższe spalanie i możliwości jezdne. Także osoby dbające o ochronę środowiska znajdą coś dla siebie – część elementów aluminiowych tego roadstera, w tym między innymi wnęki kół, jest wykonana z materiałów pochodzących z recyclingu.

Częstym problemem w starszych wersjach roadsterów była kiepska jakość dźwięku, gdy auto jechało ze złożonym dachem. Projektanci Mercedesa znaleźli na to sposób, wykorzystując elementy konstrukcyjne auta jak komorę rezonansową. Dzięki temu wnętrze SL, a w szczególności przestrzeń na nogi kierowcy i pasażera spełniają funkcję podobną do pudła rezonansowego w gitarze – niskie dźwięki przenoszą się z głośników na aluminiowe podłużnice, wzmacniając i harmonizując efekt. Głośniki średnio i wysokotonowe zamontowano w drzwiach i desce rozdzielczej niemalże na wysokości uszu pasażerów, co wyeliminowało konieczność ustawiania głośności na najwyższym poziomie w przypadku jazdy z otwartym dachem.

Nowy SL jako pierwsze auto będzie też oferowało innowacyjne podejście do widoczności, zamiast standardowych spryskiwaczy stosując system kanałów doprowadzających płyn do wycieraczek. Dzięki temu płyn rozprowadzany jest równomiernie i wycieraczki mogą w o wiele krótszym czasie usunąć pył, kurz czy zamarzający deszcz z przedniej szyby. Inteligentny system Magic Vision Control rozpoznaje porę roku, warunki na drodze a nawet prędkość z jaką porusza się auto, dostosowując ilość płynu i sposób jego podawania. SL szczyci się ogrzewanym zbiornikiem i wycieraczkami, eliminując dzięki temu osadzanie się śniegu i lodu na przedniej szybie. System nie opryskuje kierowcy i pasażerów podczas jazdy z otwartym dachem, koncentrując dostarczanie płynu na szybę, nie poza nią.

Najnowszy Mercedes-Benz SL będzie miał swoją premierę najprawdopodobniej w styczniu 2012 roku na międzynarodowych wystawach motoryzacyjnych NAIAS w Detroit. Wtedy dowiemy się więcej na temat jego wyglądu, silnika czy wyposażenia.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze