Agnieszka Serafinowicz

Sylwester 2022 / Nowy Rok 2023 – jak szybko wytrzeźwiejesz? Kiedy możesz wsiąść za kółko

Stan nietrzeźwości i prowadzenie auta to fatalne połączenie. Dla wielu Sylwester na trzeźwo nie istnieje, zatem niech zapomną o kluczykach do auta.

Policjanci oficjalnie informują, że znacznie wzmocnią patrole sprawdzające trzeźwość kierowców w okolicach Sylwestra i Nowego Roku. Funkcjonariusze doskonale zdają sobie sprawę, że w tych dniach spożycie napojów wyskokowych jest zazwyczaj wyższe niż w pozostałe dni roku. Nic w tym złego, w końcu wielu z nas świętuje Nowy Rok. Jednak ważne, by w stanie po spożyciu nie wsiadać za kółko.

Stan po spożyciu alkoholu – jakie grożą Ci kary w 2023 roku

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi kierowcy to 0,2 promila. To bardzo mała ilość. Ponieważ wchłanianie i wydajność metabolizmu alkoholu jest kwestią indywidualną, nie stosujmy żadnych wyliczeń. Nawet jedna butelka piwa alkoholowego może spowodować przekroczenie tej granicy, wówczas stajemy się kierowcą prowadzącym w stanie po spożyciu alkoholu.

Stan po spożyciu alkoholu to w myśl przepisów stan, w którym stężenie alkoholu we krwi kierowcy mieści się pomiędzy 0,2 a 0,5 promila (0,1 – 0,25 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza). Kierowca prowadzący pojazd w takim stanie popełnia wykroczenie.

Zgodnie z art. 87 Kodeksu wykroczeń, prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu bądź środków o podobnym działaniu, grozi:

  • grzywna nie niższa niż 2500 zł (maksymalna to nawet 30 tys. zł) lub areszt do 30 dni;
  • zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat;
  • 15 punktów karnych.

Stan nietrzeźwości – w 2023 brak jakiejkolwiek taryfy ulgowej!

Stan nietrzeźwości to stan, w którym stężenie alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila (więcej niż 0,25 mg alkoholu w wydychanym 1 litrze powietrza). Kierowca w takim stanie nie popełnia już wykroczenia lecz przestępstwo, co oznacza znacznie surowsze kary. W tym przypadku mówi o tym nie Kodeks wykroczeń lecz Kodeks karny. W opisywanej sytuacji (nietrzeźwy kierowca) zastosowanie ma art. 178a Kodeksu karnego, który brzmi:

§  1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§  4. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za przestępstwo określone w art. 173, 174, 177 lub art. 355 § 2 popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo dopuścił się czynu określonego w § 1 w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo,

podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Oprócz powyższej kary sąd nałoży również na pijanego kierowcę zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat, a dodatkową karą jest kara pieniężna od 5000 zł do 60 000 zł (na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej), w tym kontekście dodatkowe nałożenie jeszcze 15 punktów karnych wiele już nie zmienia. Długo nie wsiądziesz ponownie za kółko.

Jak szybko wytrzeźwiejesz?

To pytanie jest podchwytliwe, bo nie istnieje żadna sprawdzona metoda, która pozwalałaby jednoznacznie obliczyć ile alkoholu możesz wypić by wsiąść za kółko (prawidłowa odpowiedź, zawsze skuteczna to: nic!), tak samo nie ma recepty na określenie, po jakim czasie od wypicia określonej ilości alkoholu będziesz trzeźwy. Te wszystkie internetowe porady i sugestie by liczyć procenty, względem masy, posiłku etc. są naprawdę nic nie warte. Metabolizm każdego człowieka jest inny. Jeżeli faktycznie chcesz sprawdzić, czy możesz prowadzić auto po sylwestrowej imprezie, poproś trzeźwego kolegę/koleżankę o podwózkę do najbliższego posterunku policji, gdzie bezpłatnie możesz sprawdzić swój stan policyjnym alkomatem.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze