SuperTest Ekonomii

320 kilometrów do pokonania na trasie Warszawa-Poznań, 20 samochodów i pytanie, kto pojedzie najekonomicznej, najekologiczniej i najbezpieczniej?

Czy nowe Polo zwycięży w SuperTeście?
fot. Volkswagen

20 najprzeróżniejszych aut ustawi się już wkrótce na starcie organizowanego przez Auto Klub Dziennikarzy Polskich VII Supertestu Ekonomii. Uczestnicy na trasie Warszawa-Poznań (od stacji Statoil do stacji Statoil – sponsora imprezy) sprawdzą, kto jeździ ekonomicznie, ekologicznie i bezpiecznie i jak sprawują się dostnępne na pokskim rynku samochody. Zwieńczeniem trasy będzie organizowany w Poznaniu Dzień Eco-Drivingu.

Wśród zawodników aż siedem załóg siądzie za kierownicą samochodów zasilanych gazem ziemnym. Będą to dwa minivany: Opel Zafira 1.6 CNG i Volkswagen Touran EcoFuel 2.0, samochody dostawcze: VW Caddy EcoFuel 2.0 i Iveco Daily 50C14G oraz Tedom – autobus.

Kompaktowa Honda Insight oraz debiutująca Honda CR-Z GT, a także były zwycięcza Supertestu z 2007 roku Toyota Prius reprezentować będą auta hybrydowe.

Nie zabraknie też aut tradycyjnych, napędzanych silnikiem spalinowym: Skody Fabii i Octavii, Volkswagena Polo Blue Motion, Citroena C3 1.6 HDi, Chevroleta Spark 1.2 i Fiata 500 z lubianym silnikiem 1.3 JTD MultiJet. Obok niewielkich gabarytowo aut na pewno wyróżniać będzie się też debiutujący w ekologicznych testach Infiniti FX – luksusowy SUV, który patrząc na jego parametry zwycięża raczej w kategoriach „największy”.

Na ciekawy test zapowiada się też przejazd Opla Astry. Dwa samochody trzeciej generacji zostaną wystawiane przez firmę Michelin i wyposażone w różne ogumienie. Czy Michelin Energy Saver po raz kolejny udowodni swoją przewagę nad mało ekonomiczną konkurencją?

Najnowsze

Charytatywna inicjatywa Mini

Motoryzacja i działalność charytatywna z sukcesem mogą iść w parze. Udowadnia to Mini już po raz kolejny przedstawiając nam niezwykłe samochody stworzone w szczytnym celu.

fot. BMW Group

Wszystko zaczęło się w 2003 roku, to właśnie wtedy niemiecki BMW Group poważanie zaangażował się w walkę z wirusem HIV i AIDS. Jak na wielki i znany koncern organizujący wiele nietypowych akcji marketingowych przystało, działania firmy miały dość nietypowy charakter i tak zostało już do dziś.

Co rok stworzone przez nanych projektantów lub domy mody, Mini, trafiają na aukcje i loterie, z któych dochód w całości przekazywany jest na cele charytatywne wspierające właśnie walkę z HIV. W tym roku coroczny bal odbędzie się 17 lipca i do sprzedaży wystawione zostaną na nim aż trzy dzieła sztuki – niepowtarzalne Mini o trzech różnych typach nadwozia: hatchback, county icabrio i trzech zupełnie innych image’ach.

fot. BMW Group

Do zeszłego roku całkowity dochód z aukcji wyniósł prawie pół miliona euro, czy w tym roku bogaci filantropi z Europy zadbają by się znacznie powiększył? Oby tak. Na zdjąciach trzy
samochody, które symbolicznie wspomogą potrzebujących.

 

fot. BMW Group

Najnowsze

Prace kobiet w konkursie Mazda Design

W konkursie Zoom-Zoom Mazda Design zakwalifikowanych zostało 480 prac, 10% z nich zostało zgłoszonych przez kobiety. Panie zgłaszały zarówno prace w kategorii samochód, jak i element użytkowy do samochodu. Oto najciekawsze z nich: odkurzacz, wazon, wózek do auta oraz specjalna strefa dziecka.

Projekt: Strefa dziecka

Autor: Marta Stec

fot. Marta Stec
fot. Marta Stec
fot. Mazda

Opis projektu: Projekt strefa „Świat Twojego dziecka” polega na stworzeniu domowej dziecięcej przestrzeni we wnętrzu tyłu samochodu. Poprzez zastosowanie różnego rodzaju pokrowców, nakładek na elementy tapicerki, pokrowce na pasy dzieci mogą poczuć się jak w domu. Elementy te mogą być modułowe przyczepiane na bezpieczne zaciski, rzepy itp. Wykonane powinny być z bezpiecznych materiałów, tłumiących uderzenia itp. Modułowość tych elementów może sprawić że rodzice mogą w dowolny sposób układać te elementy. Założenie jest takie, żeby wypełnić każdą wolną i możliwą do zaadaptowania powierzchnię. 

Projekt: Wazon

Autor: Magda Zygmuntowska

fot. Magda Zygmuntowska

Opis pracy: TRAVEL BAG/VASE FOR FLOWERS jedziemy na imieniny do cioci, babci,.. trzeba kupić kwiaty; zazwyczaj w samochodzie nie mamy co z nimi zrobić-  niektórzy chowają kwiaty do bagażnika dusząc je tym samym, inni kładą je na tylnym siedzeniu, albo nawet skłonni są wozić wiadro z wodą aby je uratować a co Ty robisz? podróżny wazon/ torba sprawi, że Twoje kwiaty dojadą w całości. wazon jest praktyczny (mocowany do zagłówka fotela) i składany niczym papierowa torba, dzięki czemu nie zajmuje dużo miejsca; w podstawie ma zamykany otwór, aby łatwiej można było z niego wylać wodę 

fot. Dominika Drezner

Projekt: Odkurzacz

Autor: Dominika Drezner

Opis pracy: Projekt odkurzacza, jako gadżet dodawany przy zakupie samochodu. Jego linia stylistyczna jest ściśle związana z modelem auta. Jest częścią wyposażenia, formą użytecznego prezentu. 

Projekt: Wózek

Autor: Natalia Masełkowska

fot. Natalia Masełkowska

Opis pracy: Przedstawiam pomysł na wózek- torbę na zakupy. Każdy kto robi zakupy w hipermarketach wie ile czasu i wysiłku kosztuje wielokrotne przepakowywanie towarów. Ja proponuję dopasowany do wymiarów bagażnika – składany wózek, który na stałe będzięmy wozić w samochodzie. Wózek na „podwozie” zbudowane na zasadzie noszy karetkowych, czyli po podjechaniu do bagażnika – samo się chowa. Ma to działać tak: wyciągamy wózek z bagażnika, jedziemy po zakupy, które z taśmy pakujemy z powrotem do naszego wózka, wjeżdżamy wózkiem do bagażnika i voila!! Potem wyjeżdżamy z zakupami i wciągamy do domu.

Także panowie zabłysneli przydatnymi dla kobiet rozwiązaniami. Pan Miłosz Wróblewski przesłał projekt torby podręcznej nawiązujący do stylistyki marki „Mazda”, dodawany do każdego auta jako gratis z którym może utożsamiać się jego właściciel. Pisałyśmy o tym wcześniej tu.

Najnowsze

Uwaga! Pieszy na drodze!

Wypadki z udziałem pieszych zajmują drugie miejsce pośród wszystkich rodzajów wypadków drogowych w Polsce. Tylko w ubiegłym roku w wyniku ponad 12 tysięcy zdarzeń określanych jako najechanie na pieszego śmierć poniosło blisko 1 500 osób. Do 9% wszystkich wypadków doszło na przejściach dla pieszych.

fot. Volvo

Piesi należą do najmniej chronionej grupy uczestników ruchu drogowego. Podczas wypadku to oni mają zazwyczaj najmniejsze szanse na przeżycie. W trosce o swoje życie i zdrowie, piesi zawsze powinni pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności i czujności bez względu na to czy poruszają się poboczem po ruchliwej drodze, czy są w teoretycznie bezpiecznej sytuacji, przechodząc przez przejście na zielonym świetle.

Do wypadków z udziałem pieszych przyczyniają się zarówno kierowcy jak i sami piesi. Do najczęstszych niefrasobliwych zachowań tych ostatnich zalicza się nieostrożne wejście na jezdnię, w tym zza pojazdu lub przeszkody, a także przekraczanie jezdni w niedozwolonym miejscu oraz wkraczanie na przejście na czerwonym świetle. Przy takim zachowaniu pieszego nawet kierowca całkowicie przestrzegający przepisów ruchu drogowego nie ma żadnych szans na uniknięcie tragedii.

fot. Volvo

– Człowiek potrzebuje około sekundy, aby zareagować na nagłe zdarzenie – mówią trenerzy Szkoły Jazdy Renault. – Ta jedna sekunda w przypadku, gdy kierowca jedzie z prędkością zaledwie 50 km/h, przekłada się na 14 przejechanych metrów, co stanowi podwójną długość przejścia dla pieszych, a do tego należy dodać jeszcze ok. 12 metrów drogi hamowania. Nie bez winy pozostają sami kierowcy, którzy bardzo często wykazują nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego, np. nie ustępując mu pierwszeństwa.  

Podstawową, choć często ignorowaną zasadą, o której muszą pamiętać piesi poruszający się poza terenem zabudowanym, to poruszanie się po poboczu lub jezdni zawsze lewą stroną. Nawet przy dobrej pogodzie i widoczności piesi powinni nosić elementy odblaskowe i na czas pokonywania drogi poboczem – zrezygnować ze słuchania muzyki w słuchawkach, aby móc słyszeć nadjeżdżające samochody i ewentualnie odpowiednio wcześnie reagować na ewentualne zagrożenia. 

* źródło: www.policja.pl

Najnowsze

Wygraj przejazd z Robertem Kubicą!

Marzy Ci się przejażdżka u boku Roberta Kubicy? Teraz masz na to szansę! Wystarczy wziąć udział w konkursie Renault. Trzy osoby wygrają przejazd samochodem wyścigowym, Renault Megane Trophy, który poprowadzi po torze w Poznaniu jedyny polski kierowca w Formule 1.  

fot. Renault

Zwycięzcy odbiorą nagrodę 17 lipca br. podczas N-GINE RENAULT F1 TEAM SHOW, jednego z największych wydarzeń sportów motorowych w Polsce.

Konkurs został stworzony z myślą o klientach, którzy złożyli bądź złożą zamówienie na samochód Renault w okresie od 16 czerwca do 10 lipca br. Zwycięzcy, poza ekscytującym przejazdem po torze wyścigowym z kierowcą F1, otrzymają także zaproszenie do sektora VIP podczas N-GINE RENAULT F1 TEAM SHOW w Poznaniu oraz plakat Roberta Kubicy z dedykacją. Konkurs potrwa do 11 lipca. 

Renault Megane Trophy to flagowy samochód wyścigów World Series by Renault. Pod maską posiada silnik V6 3.5l 24V, który osiąga moc 360 koni mechanicznych!  Do uzyskania prędkości 100 km/h potrzebuje zaledwie 3,67 s. Nowe Megane Trophy, wzorem modeli GT, jest także wyposażone w system otwierania drzwi do góry. 

Robert Kubica za kierownicą Renault Megane Trophy.
fot. Renault

Już 17 lipca br., podczas N-GINE RENAULT F1 TEAM SHOW, tor wyścigowy w Poznaniu zamieni się na jeden dzień w miasteczko F1. W programie: przejazd bolidu Renault F1 Team, przejazd Formuły Renault 2.0, okrążenia w Megane Trophy, prezentacje innych sportowych modeli Renault oraz pit stop, czyli zmiana opon na czas, symulatory F1, konkursy i wiele innych atrakcji. Wstęp wolny!

Najnowsze