Starcie Małych Ratowników w wielkim finale

Volkswagen we współpracy z Fundacją Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy stworzył program „Mali Ratownicy”, którego misją jest nauczenie dzieci zasad udzielania pierwszej pomocy.

Tym razem najmłodsi zmierzyli się w grze miejskiej, która stanowiła finał VI Ogólnopolskiego Konkursu „Ratujemy i Uczymy Ratować”. Szkoła Podstawowa Kołodziejewo, która zwyciężyła w rywalizacji otrzymała w nagrodę Mobilne Miasteczko Ruchu Drogowego Volkswagena.

Każde dziecko chciałoby mieć supermoc i być bohaterem. Supermoc, dzięki której można pomagać innym ludziom oraz zapewnić im bezpieczeństwo. Taką supermocą jest właśnie umiejętność udzielania pierwszej pomocy przez najmłodszych.

– Zasad udzielania pierwszej pomocy powinniśmy uczyć najmłodszych po to, by już od małego wyrabiać w nich dobre nawyki, kształtować poczucie odpowiedzialności za siebie i innych, uczyć opanowywania emocji w trudnych sytuacjach oraz by budować ich pewność siebie i zaufanie do własnych kompetencji w zakresie udzielania pomocy drugiej osobie – mówi Katarzyna Grzelak, Koordynator prowadzonego przez Fundację WOŚP Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować”.

3 czerwca Mali Ratownicy, czyli uczniowie z 10 szkół uczestniczących w Programie RUR, zmierzyli się w decydującym starciu – VI finale Ogólnopolskiego Konkursu „Ratujemy i Uczymy Ratować”. Dzieci wzięły udział w grze miejskiej, podczas której mogły wykazać się wiedzą z zakresu pierwszej pomocy, którą zdobyły wcześniej na lekcjach w swoich szkołach. Poszczególne zadania czekały na nich m.in.; w Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Narodowym oraz strefie Volkswagena. W zabawie wzięli udział uczniowie klas I-III z dziesięciu najlepszych szkół wyłonionych w konkursie spośród 250 zgłoszeń. Zwycięska Szkoła Podstawowa Kołodziejewo otrzymała w nagrodę Mobilne Miasteczko Ruchu Drogowego Volkswagena.

Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ tylko 11%[1] dorosłych w wieku 35-44 lat na pytanie: „Czy umiałbyś udzielić pierwszej pomocy w razie zagrożenia zdrowia lub życia?” odpowiada: „Zdecydowanie tak”. Grupa ta jest niezwykle istotna, gdyż to w niej znajdują się rodzice dzieci w wieku 6-14 lat. Rodzice, od których dzieci powinny uczyć się zasad postępowania także w sytuacjach, w których dochodzi do zagrożenia zdrowia, a nawet życia. Przede wszystkim tego, że udzielona umiejętnie i szybko pierwsza pomoc często decyduje o przeżyciu.

– Zatrważająco dużo osób nie umie udzielić pierwszej pomocy – mówi Michał Szaniecki, Dyrektor Marketingu marki Volkswagen. – Dlatego stworzyliśmy program „Mali Ratownicy”, którego celem jest kształtowanie postaw społecznych już u najmłodszych i uświadomienie jak ważna jest pomoc drugiemu człowiekowi. Takie dni jak ten są najlepszym dowodem na to, że dzieci marzą o tym by stać się bohaterami i mieć supermoc – moc udzielania pierwszej pomocy. To doskonała okazja nie tylko do sprawdzenia swojej wiedzy, ale także świetnej zabawy – dodaje Szaniecki.

To nie jedyna forma współpracy Volkswagena z WOŚP. Podczas 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy instruktorzy RUR przeszkolili ponad 500 dzieci, które odwiedziły strefę Volkswagena. Natomiast już od lipca Mali Ratownicy pojawią się w najpopularniejszych, nadmorskich miejscowościach m.in.: Kołobrzegu, Świnoujściu czy Łebie. To właśnie tam, wszystkie dzieci będą mogły zdobyć supermoc i stać się bohaterami, którzy umieją udzielać pierwszej pomocy.
W zeszłym roku Volkswagen użyczył swoje najnowsze samochody na potrzeby programu „Ratujemy i uczymy ratować” oraz do obsługi wolontariatu WOŚP „Pokojowego Patrolu”.

[1] Badanie przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia w grudniu 2016 na zlecenie marki Volkswagen

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze