Śmiertelny październik

Jak wynika ze statystyk policyjnych październik jest najniebezpieczniejszym miesiącem pod względem śmiertelnych wypadków drogowych, dlatego warto się przygotować po lecie do jazdy w odmiennych warunkach atmosferycznych.

Podczas deszczu niewiele widać w lusterku zewnętrznym…
fot. Motocaina

Okres przejściowy z lata na jesień to zwykle pogorszenie warunków pogodowych. Ma to bezpośredni wpływ na wzrost liczby niebezpiecznych zdarzeń drogowych, w których poszkodowani są zarówno kierowcy, ich pasażerowie, jak i piesi.

Warto sprawdzić – zanim wyruszysz w drogę jesienią
Początek jesieni to dobry czas na odpowiednie przygotowanie samochodu do podróży
w wymagających i trudnych warunkach jesienno-zimowych. Ważne, aby pamiętać o sprawdzaniu podstawowych elementów podnoszących bezpieczeństwo jazdy w tym okresie. Należą do nich:

 – sprawdzanie akumulatora
 – sprawdzenie stanu opon i grubości bieżnika oraz ewentualna wymiana
 – zmiana opon na zimowe gdy temperatura powietrza spadnie poniżej 7o C
 – regularna kontrola ciśnienia w oponach
 – sprawdzenie i ewentualnie wymiana wycieraczek
 – regularne uzupełnianie płynu do spryskiwaczy
 – regulacja i utrzymywanie w czystości reflektorów
 – kontrola i ewentualnie wymiana płynu do chłodnic 

Niepokojące statystyki
Wcześniej zapadający zmrok, bardziej częste opady deszczu i zła widoczność mają istotny wpływ na pogorszenie warunków jazdy. Dodatkowym elementem wpływającym na wzrost wypadków jest również fakt, że kierowcy podczas wiosenno-letnich podróży zdążyli „odzwyczaić się” od jazdy w deszczu czy we mgle.

Przez mokrą szybę widoczność spada maksymalnie. Pamiętaj o założeniu wycieraczek w dobry stanie, a przed sezonem  jesiennym najlepiej nowych.
fot. Motocaina

W październiku ubiegłego roku w Polsce doszło do 4 684 wypadków, w których śmierć poniosło łącznie 569 poszkodowanych* – oznacza to, że każdego dnia tego miesiąca ginęło na drodze średnio 18 osób! 

Deszcz najgroźniejszy podczas kilku pierwszych minut
Najważniejszą rzeczą, o której wraz z początkiem jesieni powinni pamiętać kierowcy to zmniejszenie prędkości. Warto pamiętać, że podczas pierwszych kilkunastu minut deszczu drogi są najbardziej śliskie. Woda, mieszając się z warstwą nagromadzonego na jezdni kurzu, tworzy cienką, niewidoczną i bardzo śliską  powierzchnię. Do tego aby została ona zmyta potrzeba czasem nawet do pół godziny intensywnych opadów deszczu. 

Uwaga na pieszych
Jesienią, w warunkach pogorszonej widoczności szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo są piesi, dlatego kierowcy powinni zachować wyjątkową ostrożność zwłaszcza wówczas, gdy zbliżają się do przejść dla pieszych. Muszą też obserwować pobocza podmiejskich dróg, po których poruszają się znacznie mniej widoczni o tej porze roku przechodnie.

Bacznie obserwuj tylne lampy poprzedzających aut i zachowaj od nich bezpieczną odległość.
fot. Motocaina

Kałuże, akwaplanacja i liście – jesienne zagrożenia
Intensywne jesienne opady deszczu niosą ze sobą wiele zagrożeń na drodze. W takich warunkach zwiększa się ryzyko poślizgu wodnego, czyli tzw. akwaplanacji. Do zjawiska tego dochodzi wówczas, gdy bardzo szybko obracające się koło nie jest w stanie odprowadzić dostatecznej ilości wody spod opony. W rezultacie opona traci kontakt z nawierzchnią jezdni. Aby nie wpaść w bardzo groźny wodny poślizg, należy zdecydowanie zmniejszyć prędkość na mokrej nawierzchni, dbać o nienaganny stan opon (odpowiednia grubość bieżnika zapewniająca odprowadzanie wody) oraz unikać rozległych kałuż. Równie niebezpieczny jest poślizg na… liściach, które jesienią często zalegają na jezdniach. Wjechanie na nie z dużą prędkością może spowodować utratę przyczepności. Dodatkowo, zalegające liście często przykrywają niebezpieczną, głęboką kałużę lub masę błota, w którym może ugrzęznąć samochód.  

* www.policja.pl (Wypadki drogowe w Polsce w 2008 roku)

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze