Serwis Volvo nie musi być kosztowny!

Auta szwedzkiej marki są generalnie uważane za kosztowne w eksploatacji. A jak jest w rzeczywistości?

Problem z samochodami Volvo polega przede wszystkim na tym, że faktycznie w początkowych latach ich obecności na polskim rynku, koszty serwisu tych aut mogły się wydawać nieco zawyżone. Oryginalne części Volvo nierzadko kosztowały krocie, w porównaniu na przykład z elementami eksploatacyjnymi do aut konkurencji.

Aktualnie, ten problem już nie występuje. Współcześnie, osoby posiadające Volvo raczej nie powinny uskarżać się na ponadprzeciętnie wysokie koszty serwisowania tych samochodów. Części do Volvo oferowane są w podobnych cenach, jak elementy do aut konkurencyjnych marek.

Pozostaje jednak pytanie – co z serwisem? Cóż, zdecydowanie warto wybrać ten autoryzowany. Dlaczego? Wytłumaczenie poniżej

Dlaczego warto serwisować auto u dilera?
Przede wszystkim, pracownicy serwisu Volvo (lub dowolnej innej marki) postępują wedle ściśle określonych procedur, mających zapewnić autu pełną sprawność. Wizyta w serwisie Volvo pozwoli na maksymalnie rzetelne sprawdzenie kondycji samochodu – niezależni mechanicy często traktują procedury po macoszemu, wychodząc z założenia, że skoro klient nie skarży się na żadne problemy, to te zwyczajnie nie istnieją.

Błąd!

Współcześnie produkowane samochody pod względem swojej konstrukcji coraz bardziej przypominają urządzenia elektroniczne niż auta znane choćby z wcześniejszych epok. Oznacza to, że nieraz wykrycie usterki oznacza konieczność bardzo dokładnego sprawdzenia wielu modułów pojazdu.

ASO nie musi być drogie!
Wśród polskich kierowców ciągle żywe jest przekonanie o tym, jakoby serwis auta w autoryzowanej stacji obsługi kosztował krocie. To jednak nieprawda. W ostatecznym rozrachunku, jak mówi pracownik warszawskiego serwisu Volvo (http://domvolvo.volvocars-partner.pl/oferta/serwis/dlaczego-autoryzowany-serwis/), wizyty w ASO, jak często określa się tego rodzaju miejsca, oznaczają mniejsze koszty niż wyprawy do niezależnych mechaników.

Wizyta w autoryzowanym serwisie Volvo minimalizuje bowiem ryzyko pomyłki mechanika. Współcześnie produkowane samochody trudno naprawić za pomocą młotka i śrubokręta, jak to było powszechne jeszcze kilka lat temu. Wiedza na temat procedur serwisowych w przypadku każdego auta to pilnie strzeżona tajemnica każdego producenta.

Oczywiście, pracownicy serwisów autoryzowanych taką wiedzę posiadają. Osoby zatrudnione w takich miejscach regularnie przechodzą szkolenia dotyczące obsługi najnowszych rozwiązań, zatem nie ma ryzyka, że będą pracowały “na ślepo”, jak to często ma miejsce w wypadku niezależnych mechaników.

Nie trzeba chyba wspominać o tym, że nieprawidłowa obsługa samochodu może zemścić się bardzo szybko, choćby w postaci lawiny awarii? Można nad tym ubolewać, lecz taka jest konstrukcja współczesnych aut.

Kierowca udający się do ASO przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac zostanie dokładnie poinformowany o przewidywanych kosztach. Ostatecznie, kto jak kto, ale pracownicy serwisu Volvo doskonale znają auta i ich ewentualne przypadłości, a co za tym idzie będą w stanie szybko i sprawnie określić koszt wizyty i usunięcia problemu bądź zabiegów obsługi okresowej samochodu.

W przeciwieństwie do wielu warsztatów niezależnych, serwis autoryzowany nigdy nie stosuje ukrytych kosztów, które mogłyby dosyć znacznie podwyższyć ostateczny rachunek. Klient przed rozpoczęciem napraw otrzymuje dokładny kosztorys poszczególnych działań – tu nie ma żadnych niespodzianek!

Wyprawa do autoryzowanego serwisu Volvo to też często jedyny sposób na to, by samochód mógł być rzetelnie obsłużony. Diagnostyka wielu przypadłości wymaga specjalistycznego sprzętu, do którego dostęp mają tylko pracownicy autoryzowanych serwisów marki. Zwykłe komputery diagnostyczne, którymi chwalą się mechanicy niezależni, stają się bezużyteczne!

Części zamienne
Korzystanie z usług autoryzowanego serwisu to również propozycja dla osób, które cenią sobie swój czas. Zlecając obsługę samochodu w takim miejscu, kierowca zyskuje pewność, że wszystkie, nawet najbardziej zaawansowane problemy, zostaną usunięte w krótkim czasie.

Autoryzowane serwisy Volvo mają bowiem nieograniczony dostęp do części zamiennych, a przy zamawianiu mniej typowych elementów – priorytet przy ich wysyłce z magazynu. Nie ma tu zatem ryzyka oczekiwania na to aż “dojdzie część”, jak to nieraz bywa w warsztatach nieautoryzowanych.

Warto również w tym miejscu rozwiać mit na temat kosztów zakupu poszczególnych części zamiennych. Nierzadko bywa tak, że pracownik autoryzowanego serwisu będzie w stanie zaoferować znacznie lepszą cenę danego podzespołu niż mechanik niezależny! Warto pamiętać o tym, że autoryzowana stacja obsługi kupuje części hurtowo, a co za tym idzie, otrzymuje od producentów znacznie lepsze ceny niż warsztaty niezależne.

Warto jechać do ASO?
Jak pokazują powyższe akapity, serwisowanie Volvo w autoryzowanej stacji obsługi wcale nie musi być tak kosztowne, jak to się powszechnie wydaje. Jest to doskonały wybór dla kierowców, którzy najbardziej cenią sobie czas i wysoką jakość obsługi (a we współczesnych autach o to coraz trudniej).

Najnowsze

Tysiące Fordów stworzyło najdłuższy korek drogowy

Kilka dni temu na jednej z dróg niedaleko Sofii pojawiło się 1527 samochodów z logo błękitnego owalu na masce. Nie był to przypadek, bowiem właśnie został pobity Rekord Guinessa.

W ostatni weekend do stolicy Bułgarii zjechało się sporo Fordów. Celem było stworzenie najdłuższego łańcucha na drodze składającego się z modeli tej samej marki i zgłoszenie tego faktu do Księgi Rekordów Guinessa. 

Finalnie pojawiło się ponad 2300 samochodów, które zbudowały kolejkę o długości 3,2 kilometra. Jednak wiele z nich zostało zdyskwalifikowanych, gdyż nie były zarejestrowane jako samochody osobowe. Finalnie zaliczono 1527 pojazdów marki Ford, a wśród nich pojawiły się takie modele jak Fiesta, Focus, Mondeo, ale także Taunus, Probe, Mercury, Granada, Maverick czy Cougar. Pojawiły się również klasyczne samochody takie jak Model A z 1930 roku.

Próba pobicia Rekordu Guinessa się powiodła. Poprzedni taki wyczyn miał miejsce w Ameryce Północnej i składał się z parady 829 samochodów. Miało to miejsce w 2014 roku. 

Do tej pory kilka razy organizowano podobne bicie rekordów. W zeszłym roku udało się to fanatykom marki Jeep (2420 egzemplarzy) w USA oraz Toyoty (742 egzemplarze) na Cyprze.

Najnowsze

Stare Mini zmieściło się w nowym

Od wielu lat nie jest zaskoczeniem, że samochody z generacji na generację mają coraz większe rozmiary. Rekordzistą w ten kwestii może być Mini, które pomieściło w swoim wnętrzu kartonowy odpowiednik sprzed kilku dekad.

Magazyn Practical Classics postanowił zademonstrować jak przez ostatnie lata uosły modele Mini. Wykorzystano w tym celu kartonową makietę Morrisa Mini z 1959 roku, którego wciśnięto do wnętrza nowego Mini Countryman.

Ten ciekawy eksperyment przeprowadzono w Holandii. Pomysłodawcy nie musieli się dużo napocić żeby wstawić kartonowe Mini do środka. Jedyny problem był z przednią częścią makiety, która opierała się o deskę rozdzielczą.

Porównanie suchych danych technicznych mówi nam, że nowy Countryman jest o 34 procent dłuższy w stosunku do modelu klasycznego. Szerokość wzrosła o 43 procent podczas gdy auto jest wyższe o zaledwie 16 procent. Rozstaw osi jest większy o 27 procent. Największa rozbieżność jest w masie obu pojazdów. Z 620 kg Mini „przytyło” do 1335 kg.

Nowe Mini Countryman jest również dużo szybsze niż poprzednik. Teraźniejszy model potrzebuje 11,9 sekundy żeby rozpędzić się od 0 do 100 km/h. Jego protoplasta potrzebował na to 27,1 sekundy. Prędkość maksymalna wynosi 175 km/h kontra 115 km/h. Nie mówiąc już o kwestiach bezpieczeństwa.

Najnowsze

Najdroższa tablica rejestracyjna świata

Wielu kierowców potrzebuje się wyróżniać na drodze nie tylko nietuzinkowym samochodem. Pewien człowiek postanowił zainwestować astronomiczną kwotę w tablice z numerem "1".

Kilka dni temu na aukcji odbywającej się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wystawiono bardzo wyjątkowe numery rejestracyjne. Znalazły się tam „blachy” z numerami takimi jak 99999, 50, 100, 333, 777, 1000, 2016 czy 2020. Jednak największym zainteresowaniem cieszyły się tablice z numerem 1. 

W Polsce za tzw. indywidualne tablice zapłacimy nie więcej jak tysiąc złotych. W przypadku motocykla zapłacimy połowę tej kwoty. Jednak na Bliskim Wschodzie cyfry grają tak ważną rolę w życiu niektórych kierowców, że są gotowi wydać prawdziwą fortunę na dwa kawałki metalu z wytłoczonymi numerami. Lokalne prawo nie przewiduje umieszczania na tablicach dowolnych znaków. Mogą się na nich pojawić wyłącznie cyfry. Jednak moda na wyjątkowe tablice jest tak duża, że urzędy organizują licytacje.

Dla Arifa Ahmada Al Zarouni cena nie grała roli, gdyż jego mottem jest „zawsze być numerem 1”. Dlatego chciał zdobyć te tablice za wszelką cenę. W sumie zapłacił za ten gadżet prawie 5 mln dolarów, co daje w przeliczeniu kwotę prawie 17 mln zł. 

Nie jest to jednak rekordowa kwota w tamtych rejonach geograficznych. Kilka lat temu w Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, znalazł się klient, który zapłacił prawie 55 mln zł za tablice z numerem 1. 

Jest to prawie 18-krotność ceny minimalnej, od której zaczynała się licytacja. Podczas aukcji sprzedano 60 tablic, z których udało się uzyskać kwotę ponad 52 mln zł.

Najnowsze

Różowe Ducati Scrambler Shocking

Podobno kobiety kochają róż. W związku z tym firma Ducati postanowiła przygotować specjalną edycję modelu Scrambler w bardzo wyjątkowym kolorze.

Oto maszyna, której nie oprze się żadna kobieta. Ducati Scrambler Schocking, jak sama nazwa wskazuje, zwraca na siebie uwagę ostrym różem. Poza tym jest to model oparty na Sixty2, który wykorzystuje ogromną popularność większego brata, zdobywając tym samym coraz większe grono swoich zwolenników.

Dużym plusem motocykli z serii Scrambler jest bardzo przystępna cena. Dzięki temu osoby z mniejszym budżetem mogą wejść w świat motocykli Ducati. Model Scrambler Shocking w specjalnym wydaniu jest napędzany jednostką L-Twin. Silnik o pojemności 399 cm3 oferuje 41 KM maksymalnej mocy. 

Dzięki lekkiej konstrukcji jest to motocykl przyjazny dla kobiet. Na dodatek, żeby móc go prowadzić wystarczy prawo jazdy kat. A2. Producent nie ujawnił jeszcze dalszych losów tej wersji. Auto pojawiło się na imprezie Notte Rosa 2016 Adriatic, która otwiera dziewiątą edycję World Ducati Week. 

Jeżeli zainteresowanie będzie duże, to niewykluczone, że motocykl pojawi się u dealerów.

Najnowsze