Samochody bez kierowcy. Horror czy postęp?

Samoprowadzący się pojazd - czy to hasło nie brzmi utopijnie? Niedawno zakończyły się prace nad projektem SARTRE, czyli testami sprawdzającymi praktyczność pojazdów, które do prowadzenia nie będą potrzebowały kierowców. Jak się okazało, samochody sprawdziły się w różnych warunkach, zarówno szosowych, jak i terenowych.

fot. SARTRE

SARTRE, czyli SAfe Road TRains for the Environment, to projekt nad którym pracuje kilkanaście firm, a najbardziej znaną z nich jest Volvo. Założeniem jest przede wszystkim wyłączenie ingerencji człowieka w komunikację między pojazdami na drodze. Wszystkie pojazdy naszpikowane są elektronicznymi elementami, które umożliwiają wzajemną interakcję. Wygląda to tak, że ciężarówka prowadzona przez zawodowego kierowcę komunikuje się bezprzewodowo z resztą pojazdów, które autonomicznie jadą według jej poleceń.

W przeprowadzanym teście udział wzięła ciężarówka, prowadzona przez profesjonalistę oraz trzy modele Volvo: S60, V60 i SC60, które „samoprowadziły się” z prędkością 90km/h, zachowując odpowiedni dystans między sobą – cztery metry.

„Najbardziej podstawową zasadą jest to, by wszystkie pojazdy dostosowały się do siebie wzajemnie” – mówi Erik Coelingh, menedżer projektu – „Dla osiągnięcia tego celu zainstalowaliśmy wiele kamer, radarów oraz technologię laserową używanych w takich systemach, jak Adaptive Cruise Control, City Safety, Lane Keeping Aid, Blind Sport Information System oraz Park Assist Pilot”

Przedstawiciele Volvo zgodnie twierdzą, że opracowany system mógłby zostać wprowadzony do użytku nawet w przeciągu najbliższych dziesięciu lat. Jednak by wszystko to było możliwe, wymagany jest proces legislacyjny, co – jak wiadomo – może być głównym powodem klęski.

Najnowsze

Zawodniczki w Rajdzie Polski

W dniach 28-30 września mazurskie, szutrowe drogi zaroją się od kibiców i najszybszych europejskich kierowców. Rajd Polski z bazą w Mikołajkach jest rundą mistrzostw Polski i Europy, a w tej prestiżowej stawce wystąpi jedna Polka w roli pilotki.

W Fordzie Fiesta z numerem 49 zobaczymy Małgosię Malicką-Adamiec, która dyktować będzie Grzegorzowi Sikorskiemu. Przed załogą potrójny debiut:

– Ten start to tak naprawdę potrójny debiut: pierwszy start naszego zespołu w mistrzostwach Polski oraz Europy i pierwsze kilometry oesowe Fiesty na szutrach. Dodam, że rajdówka to nasz nowy nabytek – przygotowana jest przez Antoniego Korchuta i firmę Ktechnology. Cóż mogę dodać, Rajd Polski z jego wyjątkowym klimatem oglądałam przez kilka lat jako kibic. Dlatego podchodzę do niego bardzo emocjonalnie – jednak marzenia się spełniają i dziś jestem na liście startowej! (śmiech). Do końca nie wiedzieliśmy, czy budżet nam pozwoli, ale już dziś mogę powiedzieć, że kolejny rajd w naszym planie to Rajd Lausitz – mistrzostwa Niemiec. Każdy start w takich rajdach jak RSMP wiąże się z organizacją czasu – wyjazd trwa tydzień, ale mój pracodawca Radio ESKA mocno nas wspiera, za co mam okazję teraz podziękować. Nasze oczekiwania to przede wszystkim meta (śmiech). Oczywiście to ogromny zaszczyt jechać w tak doborowym towarzystwie! Dziękuję wszystkim za wsparcie i trzymajcie za nas kciuki – mówi Małgosia.

Małgosia Malicka-Adamiec
fot. archiwum zawodniczki

Kobiecą stawkę rajdu uzupełniają zawodniczki innych narodowości, w tym jedna w pełni żeńska załoga – Inessa Tushkanova i Irena Jankovskaja w Mitsubishi Lancer z numerem 29. To drugi rajd w którym  ukraińska modelka wystąpi w Polsce, pierwszy był start w Renault Clio podczas Rajdu Barbórka 2011. Tym razem jednak stopień trudności i ranga imprezy są o wiele wyższe. A z numerem 32 zobaczymy Citroena DS3, w którym rywalizować będą Francisco Parli i włoska pilotka – Tania Canton.

Inessa Tushkanova
fot. tushkanova.com

Rajd Polski to jedyny rajd szutrowy w kalendarzu mistrzostw Polski. Jego trasa składa się z 13 odcinków specjalnych o łącznej długości 233 kilometrów, a jednym z nich jest widowiskowy superoes na torze w Mikołajkach.

Inauguracja rajdu odbędzie się w piątek, 28 września, kiedy to o godzinie 16:00 rozpocznie się odcinek kwalifikacyjny. W sobotę pierwsza załoga wyruszy na trasę o godzinie 08:00, a o godz. 16:09 rozpocznie się ostatnia, siódma tego dnia próba sportowa – superoes na torze w Mikołajkach, po którym samochody zostaną poddane trwającemu 45 minut serwisowi i odstawione do parku zamkniętego. W niedzielę start również o godzinie 08:00, a podczas drugiego dnia rajdu zawodnicy będą mieli do pokonania kolejnych 6 oesów. Pierwsza załoga spodziewana jest na mecie rajdu, na Placu Zwycięstwa w Mikołajkach o godzinie 16:34.

Więcej o tym prestiżowym rajdzie dowiecie się z oficjalnej jego strony – www.rajdpolski.pl

Najnowsze

Citroën w klimacie noir: teledysk Natalie Duncan

Piosenkarka soul Natalie Duncan dla potrzeb swojego nowego teledysku nawiązała współpracę z Citroënem. W klipie do piosenki „Find Me a Home” pojawia się model DS4.

„Find Me a Home” to singiel promujący debiutancki album artystki, “Devil in Me”. Teledysk, utrzymany w klimacie filmu noir i wyreżyserowany przez Joego Elliotta, przedstawia Natalie podróżującą Citroënem DS4 po ulicach nocnego Londynu.

Krytycy muzyczni określają styl Natalie jako mieszankę soulu i jazzu z inspiracjami klasycznymi, coś pomiędzy „Radiohead i Niną Simone”. Debiutancki singiel wokalistki, która pisze również własne teksty, „The Sky is Falling” ukazał się w marcu 2012 roku, a jej cover przebou Etty James „At Last” można usłyszeć w nowej reklamie sieci Auto Trader.

Najnowsze

Kobiecy Samochód Roku zostanie nagrodzony w Paryżu

Osiem przedstawicielek grupy dziennikarek motoryzacyjnych, które rokrocznie przyznają tytuł „Kobiecego Samochodu Roku”, będzie obecnych na stoisku Michelina podczas salonu samochodowego w Paryżu, gdzie nastąpi uroczyste wręczenie nagrody reprezentantom Range Rovera.

Autor trofeum, nowozelandzki artysta Hugh McKechnie, i Sandy Myhre
fot. northlandage.co.nz

Laureatem tytułu „Kobiecego Samochodu Roku” został Range Rover Evoque, doceniony również w kategorii aut luksusowych. Zwycięzcy innych kategorii to BMW serii 3 (samochód rodzinny), Porsche 911 (sportowy) i Honda Civic (ekonomiczny). Wszyscy producenci otrzymają odpowiednie certyfikaty. Trofeum wręczone przedstawicielom Range Rovera jest inspirowane narodową sztuką Nowej Zelandii.

Panie, które pojawią się 27 września w Paryżu, to Regina Chan z Kanady, Renuka Kirpilani z Indii, Geraldine Herbert z Irlandii, Jacqui Madelin i Sandy Myhre z Nowej Zelandii, Henny Hemmes z Holandii oraz Caroline Carver, Sue Baker i Victoria Macmillan-Bell z Wielkiej Brytanii.

Prezes kapituły Kobiecego Samochodu Roku, Sandy Myhre, szczególnie podkreśliła znaczenie wsparcia firmy Michelin. Jej zdaniem, to nieoceniony wyraz uznania dla kompetencji dziennikarek motoryzacyjnych i ich roli jako wyrazicielek potrzeb zmotoryzowanych kobiet w ogóle.

Najnowsze

Onyx, czyli motocykl i skuter w jednym

W przyszłym tygodniu podczas salonu samochodowego w Paryżu marka Peugeot zaprezentuje nie tylko supersamochód Onyx, ale także hybrydowy pojazd o tej samej nazwie. Maszyna będzie prezentowała połączenie dwóch konfiguracji: motocykla i skutera.

Onyx w założeniu producenta to odzwierciedlenie supersamochodu, który pod tą samą nazwą zostanie zaprezentowany przez francuską firmę – będzie czerpał wiele z jego designu, przede wszystkim czarne matowe malowanie oraz muskularne kształty.

Peugeot Onyx Concept Scooter zostanie wyposażony w ogromną tylną oponę 200/50 R17, która umożliwi jeźdźcowi wybór jazdy motocyklem lub skuterem. Co więcej, w momencie, kiedy Onyx skonfigurujemy na tryb „Sport”, pozycja siedzenia zmieni się tak, że zagwarantuje naturalną, dynamiczną jazdę. Tryb „Urban” zaś pozwoli na bardziej konwencjonalną pozycję z szyją wyprostowaną i stopami ułożonymi pod kątem prostym.

fot. Peugeot

Onyx napędzany jest hybrydowym silnikiem, który łączy 400cm3 silnik spalinowy z napędem elektrycznym. Moc, jaką generuje pojazd (według specyfikacji) to 45 kW i pozwala na osiągnięcie maksymalnej prędkości 150 km/h.

fot. Peugeot

Spalanie oscyluje w granicach jedynie 2l/100 km i umożliwia przejechanie dystansu 30 km przy utrzymywaniu stałej prędkości 50 km/h.

Najnowsze