Salon i biuro na kółkach – Rinspeed Xchange

Elektryczny samochód, który sam się prowadzi, a Ty możesz korzystać z niego jak z biura lub wygodnego salonu? To nie melodia przyszłości - to Rinspeed Xchange.

Zacznijmy od wyjaśnienia niewtajemniczonym co kryje się pod nazwą Rinspeed? Otóż najkrócej rzecz ujmując to szwajcarskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne, które auta projektuje i poddaje modyfikacjom. Na rynku Rinspeed istnieje od 1979 roku.

Niepisaną tradycją jest, że od wielu lat, z okazji salonu samochodowego w Genewie, Rinspeed prezentuje swój najnowszy pomysł na samochód – zwykle wybitnie innowacyjny, łamiący konwencjonalne myślenie o przemieszczaniu się. Co przygotowano na rok 2014?

Obszerna galeria zdjęć Rinspeed Xchangekliknij tu.

Nowy model Rinspeed Xchange to nie tylko samochód, a możliwość zaaranżowania auta tak, by mogło stać się biurem i/lub salonem.

”Autonomous driving” (niezależne / autonomiczne prowadzenie) ma być ukłonem w stronę kierowcy. A dokładniej przeciwwagą dla firm motoryzacyjnych, które dbają o nowinki technologiczne, zapominając nieco o ludziach i ich potrzebach, tak szybko zmieniających się we współczesnym świecie.

Rinspeed Xchange
fot. Rinspeed

W ramach tegorocznego Geneva Motor Show, Rinspeed zaprezentuje „XchangE”  – projekt kabiny autonomicznego samochodu. W skrócie można by go nazwać ”klasą biznes na czterech kołach”. Rinspeed Xchange ma być w pełni elektrycznym sedanem, wyposażonym w technologię automatycznego sterowania układem napędowym. Komfort podróży tym cackiem ma być zbliżony do samolotowej klasy biznes.

Projektanci przewidują, że w przyszłości będzie można w samochodzie tego typu grać w gry wideo, czy też surfować po Internecie bez potrzeby nadzorowania tego co robi nasz samochód i bez obaw o kwestie bezpieczeństwa.

Kabina pasażerska wyposażona ma być w funkcjonalny wyświetlacz i, w zależności od potrzeb, może służyć za centrum rozrywki lub biuro dla zapracowanego biznesmena. Koncept możliwości ustawiania siedzeń powstał we współpracy z firmą Otto Bock Mobility Solutions (20 możliwych ustawień fotela!). W Xchange znajdziemy również technologię steer-by-wire, dzięki której kierownica znajdować może się po środku deski rozdzielczej. Wyglądowi zewnętrznemu specyfiki nadawać będzie między innymi dach z pleksiglasu (szkła akrylowego), mieniący się we wszystkich kolorach tęczy, jak również prawie 400 diod  LED.

Rinspeed Xchange
fot. Rinspeed

Długodystansowa podróż wcale nie będzie musiała być monotonna…Pasażerowie będą mogli przyjąć w samochodzie dowolną pozycję i sterować, dzięki prostym gestom, wieloma funkcjami w aucie. Wszystko to będzie sprzężone oczywiście ze światem zewnętrznym: transmisja danych, inteligentne linki, etc.

Dodatkowo auto będzie ”rozpoznawać” kierowcę lub kierowców i uruchamiać podstawowe funkcje po pozytywnej autoryzacji. Samochód tego typu może się staćę dla jednych biurem, tudzież miejscem konferencji dla kilku osób, dla innych przytulnym miejscem do parzenia espresso przy prędkości 120 km/h.

Futurystyczna wizja, prawda?

Genewa 2014 (przypomnijmy 6-16 marca) na pewno odsłoni więcej tajemnic tego niecodziennego projektu.

Szef firmy Rinspeed –  Frank M. Rinderknecht zapowiada ten koncept z wypiekami na twarzy. Twierdzi, że w autonomicznym aucie, które w zasadzie na drodze będzie sobie radzić samo, czas wykorzystywać będziemy bardziej efektywnie. Pytanie tylko, czy wszystkim taka opcja pasuje?

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze