Paula Lazarek

Rozpoczęcie sezonu motocyklowego – jak przygotować swój motocykl?

Przed sezonem musimy poświęcić trochę czasu na przygotowanie dwóch kółek do jazdy. Nie skupiajmy się jednak tylko na umyciu czy wymianie oleju. Nieużywane przez kilka miesięcy motocykle na pewno będą wymagać także sprawdzenia stanu naładowania akumulatora, ciśnienia w oponach, a także sprawności i wydajności oświetlenia.

Rozpoczęcie sezonu motocyklowego już coraz bliżej. Zanim jednak wyruszymy na drogi, warto przygotować się do jazdy i jeszcze przed pierwszą trasą zrobić gruntowny przegląd swojego jednośladu.

Doładuj akumulator
Długi postój jednośladu mógł sprawić, że jego akumulator nie jest w najlepszej kondycji. Wszyscy wiemy, że na stan i tempo rozładowania akumulatora wpływ mają różne czynniki, jak na przykład temperatura – zarówno ta zbyt wysoka jak i zbyt niska sprawiają, że jego sprawność się pogarsza. Dlatego dłuższy okres zimowej bezczynności stanowi dla motocykli spore wyzwanie.

Chcąc od razu wyruszyć w trasę, gdy tylko odpuszczą mrozy warto wcześniej skontrolować stan akumulatora i jeśli okaże się to konieczne – naładować go. Są firmy na rynku, które oferują inteligentne prostowniki (BATTERYcharge), które ładują wszystkie typy akumulatorów. Należy szukać modeli, które dobrze nadają się do jednośladów – można nimi naładować akumulatory 6 i 12 V.

Sprawdź ciśnienie w oponach
Opony są jedynym punktem kontaktu pojazdu z powierzchnią drogi. Dlatego prawidłowe ciśnienie to podstawa bezpieczeństwa i odpowiedniej przyczepności na drodze, ale to nie wszystko. Odpowiednio napompowane koła to także dłuższa ich trwałość i mniejsze zużycie paliwa.

Do utrzymania właściwego stanu ciśnienia w oponach przydadzą się poręczne kompresory, które niektóre firmy oferują dzięki specjalnym adapterom – sprawdzą się przy konserwacji kół motocykli. Wszystkie urządzenia tego typu zostały zaprojektowane w taki sposób, by były maksymalnie funkcjonalne, wygodne w użytkowaniu i trwałe.

Skontroluj oświetlenie
W motocyklach sprawność reflektorów jest szczególnie istotna. Odpowiednio dobrane źródła światła w znaczny sposób poprawią widoczność oraz wpłyną na bezpieczeństwo jazdy i komfort prowadzenia jednośladu. 

Ponieważ większość jednośladów ma tylko jeden reflektor i awaria może uniemożliwić poruszanie, każdy motocyklista powinien wozić ze sobą zapasową żarówkę. Warto pamiętać także, że nawet najlepsza żarówka nie spełni swojej roli, jeśli reflektor będzie zabrudzony. Warstwa brudu i błota może ograniczyć skuteczność oświetlenia nawet o 90%.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze