Rowerzyści pojadą pod prąd!

Rowerzyści pojadą pod prąd!

21 lipca 2015
Tego jeszcze nie było! Minister infrastruktury i rozwoju podpisała nowelizację przepisów, które pozwolą wyznaczyć odcinki dróg, gdzie rowerzyści będą mogli jeździć pod prąd.
Loading module...

Do tej pory było to możliwe jedynie wtedy, gdy na ulicy był wyznaczony tzw. kontrapas. Jest to specjalnie wydzielony pas na ulicy jednokierunkowej, gdzie mogą się poruszać rowery. Jest oznaczony znakami poziomymi. Po zmianie przepisów rowerzyści będą mogli się przemieszczać w przeciwnym kierunku, gdy tylko pojawi się zakaz wjazdu z napisem "nie dotyczy rowerów".

Każdego roku przybywa w naszym kraju ścieżek rowerowych, jednak wielbiciele jednośladów muszą w dużej mierze korzystać z dróg, gdzie poruszają się samochody i motocykle. 

Zmiana podpisana przez ministerstwo pozwoli na wyznaczanie ulic jednokierunkowych, gdzie rowerzyści będą mogli jeździć pod prąd, a tym samym omijać drogi o dużym natężeniu ruchu. Ta zmiana będzie wymagała zachowania szczególnej ostrożności zarówno po stronie rowerzystów jak i kierowców.

Eksperci od transportu i szkolenia kierowców bardzo sceptycznie podchodzą do tych zmian. W opinii wielu nie poprawi to bezpieczeństwa na drogach. Nowe przepisy mają wejść dopiero jesienią.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!