Rejestrujemy więcej samochodów, mniej motocykli

W trzecim kwartale tego roku Polacy zarejestrowali 92,2 tys. nowych samochodów osobowych, co daje już w sumie 303 tys. pojazdów. Spada natomiast rejestracja motocykli i motorowerów.

W przypadku samochodów osobowych zanotowano wzrost o 17,3 proc. samochodów osobowych. Jednak ten popyt generują przede wszystkim klienci instytucjonalni, chociaż zaobserwowano wzrost o 7,5 proc. w przypadku nabywców indywidualnych. Rośnie sprzedaż samochodów z segmentu premium. Od stycznia do września rynek zwiększył się o prawie 31 procent.

Największy wzrost popytu odnotowano w przypadku samochodów z segmentu MPV – 53 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Rynek aut sportowych i cabrio zwiększył się o 47 proc., kombivanów o 39 proc, a dużych SUV-ów i crossoverów o 35 proc. 

Rośnie rynek samochodów napędzanych paliwami alternatywnymi. Dotyczy to przede wszystkim aut z napędem hybrydowym oraz elektrycznym. Tych ostatnich sprzedano o 80 proc. więcej niż w ubiegłym roku.

Rynek jednośladów odnotował spadki. Od początku 2016 roku zarejestrowano 19,3 tys. nowych pojazdów, co daje wynik o 5,3 proc. gorszy niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W trzecim kwartale tego roku nadal można odnotować efekt zmiany przepisów pozwalających kierować motocyklem do 125 cm3 posiadaczom prawa jazdy kat. B. Liczba zarejestrowanych nowych motocykli zmalała o 0,5 tys. egzemplarzy w porównaniu z trzecim kwartałem w ubiegłym roku, ale nadal przekracza 6,1 tys. egzemplarzy. 

Na rynku motorowerów odnotowano kolejny spadek od 2009 roku. Jest to spowodowane zmianą przepisów oraz przesunięciem popytu na większe skutery. Liczba rejestracji motorowerów spadła o 14 proc. w porównaniu z trzema pierwszymi kwartałami poprzedniego roku.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze