Prawo jazdy już dla 14-latków!

03 lutego 2011
W polskim prawie dotyczącym edukacji przyszłych kierowców szykują się wielkie zmiany, bo musimy się stosować do dyrektyw UE. Nowa ustawa ma jednocześnie za zadanie polepszyć bezpieczeństwo na drogach i wyeliminować nieprawidłowości podczas szkoleń na prawo jazdy. Co się zmieni?

fot. Motocaina
Złe wiadomości dla młodych motocyklistów - pełne prawo jazdy kategorii A będzie można zrobić dopiero od 24 roku życia. Jednak nie wszystko stracone, bo kategorię tę będzie można wyrobić sobie wcześniej, o ile od 18 roku życia uzyskamy pośrednią kategorię A2, uprawniającą do prowadzenia jednośladów o mocy do 35 kW. Wtedy na kategorię A będzie można zdać już po zaliczonym dwuletnim okresie próbnym. 

Podobne przepisy będą dotyczyły prawa jazdy A1, które można będzie wyrobić od 16 roku życia. Dla tych wyjątkowo niecierpliwych rząd wprowadza kategorię zamienną dla niegdysiejszej karty motorowerowej - tzw. AM - już od 14 lat!

Młodzi kierowcy samochodów także zostali objęci specjalnym nadzorem. Podczas dwuletniego okresu próbnego mogą oni tylko dwa razy popełnić wykroczenie, ponieważ za trzecim razem stracą prawo jazdy. Dwukrotne złamanie prawa sprawia, że młody kierowca zostaje oddelegowany na kurs reedukacyjny. 

Do reedukacji zostaną wysłani wszyscy kierowcy, którzy przekroczyli magiczne 24 punkty karne. Także instruktorzy jazdy nie będą mieli łatwo - nowe przepisy sugerują, że każdy ośrodek szkolenia powinien przesyłać do samorządu powiatowego informacje o kursach i ich uczestnikach. Co roku instruktorzy będą musieli brać udział w szkoleniach, zostaną poddani dokładniejszym badaniom lekarskim i psychologicznym. 

Komentarze

SRQ
03 lutego 2011 11:04
A wiadomo już kiedy te zmiany wejdą w życie?