Powrót wielkiego duetu – Aston Martin i Zagato

21 maja, w 50. rocznicę prezentacji nad jeziorem Como legendarnego samochodu - Aston Martin DB4 GT Zagato, zadebiutuje nowy, wspólny projekt mistrzowskiego duetu.

Aston Martin ogłosił ponowną współpracę z włoskim studiem projektowym Zagato. Pierwsze efekty zostaną zaprezentowane już 21 maja podczas włoskiego konkursu elegancji Villa D’Este, który odbywa się nad Jeziorem Como. Projekt będzie można zobaczyć również 28 maja na torze Nürburgring.

Szkic intrygującego nowego coupè – projektu Zagato i Aston Martin.
fot. Aston Martin

Pierwszy, zrealizowany przez Aston Martin i Zagato model, powstał w 1961 roku. Założeniem kooperantów było zbudowanie lżejszej wersji  DB4GT o lepszych osiągach. Projekt  pod czujnym okiem Dyrektora Zarządzającego –  Elio Zagato i Dyrektora Technicznego – Gianniego, powstał w ciągu zaledwie jednego tygodnia. Auto zostało zaprezentowane pod koniec 1960 roku, podczas London Motor Show. Pod wpływem dużej liczby zamówień od klientów zachwyconych prototypem, Aston Martin rozpoczął produkcję ekskluzywnego samochodu – był rok 1961. Trzy z 19 wyprodukowanych egzemplarzy modelu DB4GT Zagato zostały specjalnie przygotowane do udziału wyścigach, z czego w dwóch najsłynniejszych zamówionych przez Essex Racing ścigali się z powodzeniem Jim Clark i Roy Salvadori. Obecnie wszystkie wyprodukowane egzemplarze stanowią nie lada gratkę dla kolekcjonerów.

25 lat po pierwszym wspólnym projekcie przyszedł czas na kolejny. Tym razem efektem współpracy dwóch spółek był model  V8 Vantage Zagato, a następnie V8 Volante Zagato (1986 rok). Auta rozpędzały się do setki w 4,8 sekundy i osiągały prędkość maksymalną 300 km/h.

Od lewej: V8 Vantage Zagato, V8 Volante Zagato
fot. Aston Martin

DB7 Zagato – zaprezentowany podczas salonu samochodwego w Paryżu w 2002 roku –  to jak do tej pory ostatni zrealizowany projekt Zagato i Astona. W 2003 roku wyprodukowano 99 egzemplarzy tego sportowego auta z silnikiem  V12 ( pojemność 5,9 litra).

Model szczególnie przypadł do gustu bogatym mieszkańcom Florydy i Kalifornii, a jego ogromna popularność przyczyniła się do wyprodukowania jego następcy – modelu DB -AR1 (American Roadster 1).

 

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze