Paula Lazarek

Poszukiwanie miejsca parkingowego przyprawia cię o zawrót głowy? Zostaw to zadanie samochodowi

Ford testuje właśnie system Automated Valet Parking. Czy zbliża się koniec stresujących sytuacji na parkingach podziemnych?

Ford pracuje nad rozwiązaniem, które pozwoli samochodom nie tylko znajdować miejsca, ale także samodzielnie parkować. System Automated Valet Parking umożliwia kierowcy zlecenie automatycznego parkowania poprzez aplikację – wszystko odbywa się z zewnątrz pojazdu.

W Europie standardowe miejsce parkingowe ma wymiary 2,44 m na 4,88 m. Jednak pojazdy z biegiem lat stawały się coraz większe, a wiele miejsc parkingowych pozostało tej samej wielkości. System Automated Valet Parking pozwoliłby na zaparkowanie do 20% więcej pojazdów.

System Automated Valet Parking – jak to działa?

Czujniki rozpoznają samochód i lokalizują jego położenie w przestrzeni parkingu, kierując nim podczas manewrów. Jeśli sieć czujników rozmieszczonych w infrastrukturze wykryje coś na drodze samochodu, np. pieszego, pojazd lub inne zagrożenie, natychmiast zatrzymuje manewry. Po przyjeździe na parking kierowca pozostawia samochód w wyznaczonym miejscu i za pośrednictwem aplikacji FordPass uruchamia automatyczne prowadzenie do wolnego miejsca parkingowego.

Zaparkowany samochód może stać się również punktem odbioru przesyłek, a firmy kurierskie mogą zostawiać paczki w bagażniku.

System będzie kompatybilny z pojazdami już jeżdżącymi po drogach, które mają automatyczną skrzynię biegów, elektroniczny system stabilizacji toru jazdy, elektryczny hamulec postojowy i elektryczny system wspomagania układu kierowniczego. Wszystko, czego pojazd potrzebuje dodatkowo, to inteligentny moduł komunikacji Automated Valet Parking.

Ford zademonstruje system Automated Valet Parking na targach IAA w Monachium, które odbędą się w dniach 6-12 września.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze