Pomaluj dach Mini i wygraj!

Mini to jedno z ulubionych aut międzynarodowych artystów. Kto ma pomysł i możliwości chętnie pracuje nad ozdabianiem zgrabnego autka. Tym razem taką możliwość ma każda z nas. Wykażmy się kreatywnością.

Może zwycięzca konkursu wkrótce zaprojektuje jak Simachev całe nadwozie Mini.
fot. Simachev/Topcar

W ramach promującego znanych artystów i odkrywającego zupełnie nowe i jeszcze nieukształtowane talenty, poznańskiego Festiwalu Artenalia, miłośnicy samochodów będą mogli wziąć udział w konkursie polegającym na przygotowaniu pomysłowego zdobienia dachu kultowego Mini. Projekt należy przygotować na specjalnym modelu dachu w formacie jpg.

Uczestników konkursu obowiązują trzy intrygujące  tematy konkursowe:
– car Fatale
– go Polish
– Ninja

 

Projekty dachów zainspirowane powyższymi hasłami należy składać do końca miesiąca (do 30 kwietnia) – jury wybierze z przesłanych projektów 20 najlepszych, by w ramach Artenaliów dać ich autorom szansę na realizowanie swoich prac na żywo, w Starej Rzeźni na specjalnie przygotowanych modelach Mini. Wyłoniony 9 maja zwycięzca wykona swój projekt na samochodzie współorganizatora konkursu – dealera Smorawiński.

Dla zwycięzców oprócz satysfakcji przewidziano ciekawe nagrody. Na wszelkie pytania organizator czeka pod adresem kontakt@artenalia.pl

Więcej szczegółów dot. przygotowania i składania prac na www.artenalia.pl

Najnowsze

Pilotki w Rajdzie Elmot i Świdnickim – wywiad z Agnieszką Moskal

Już w najbliższą sobotę wystartuje 38. Rajd Elmot - pierwsza runda Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Wspólnie z RSMP odbędzie się także 4. Rajd Świdnicki - zaliczany do Rajdowego Pucharu Polski. W roli pilota wystartuje dziesięć kobiet.

W związku z narodową żałobą termin rozgrywania rajdu został przesunięty dokładnie o jeden tydzień.

Agnieszka Hankiewicz-Wierzchowska
fot. prasowe

Automobilklub Sudecki wspólnie z władzami miasta powrócił do organizacji uroczystego startu (sobota 12:30) i mety rajdu (niedziela 17:45) na świdnickim Rynku. W sobotę 24 kwietnia zawodnicy mistrzostw Polski mają do pokonania 225,98 km, w tym 6 odcinków specjalnych (3 różne) – o długości 71,10 km. Pierwszy odcinek – Modliszów 1 rozpocznie się o godzinie13:48. Dzień zamknie OS6 – Walim/Sztolnie 2 startujący o godzinie17:47. 

Drugiego dnia rajdu na odcinki wyjedzie stawka zawodników mistrzostw Polski i dodatkowo – Rajdowego Pucharu Polski. Walka rozegra się na 424,33 km, w tym na 9 próbach sportowych (3 różne) o długości 82,26 km. Dzień rozpocznie OS7 – Zagórze/Jezioro 1 o godzinie 8:44, a zamknie odcinek Ludwikowice 3 o godzinie 16:54. Bezpośrednio po ostatnim odcinku specjalnym załogi udadzą się na świdnicki Rynek, gdzie rozpocznie się ceremonia mety rajdu. 

W weekend na rajdowych trasach nie zobaczymy żadnej kobiety w roli kierowcy, ale możemy kibicować kilku Paniom w roli pilota. W Rajdzie Elmot – eliminacji RSMP, wystartują 2 pilotki: Ewa Rybko i Aleksandra Nowikow. W drugi dzień rajdu dołączą do nich kolejne pilotki z Rajdowego Pucharu Polski: Agnieszka Wierzchowska. Katarzyna Kwaśnik, Aleksandra Krawczyk, Agnieszka Moskal, Katarzyna Kiewrel, Paulina Armacińska i Joanna Wierzba. 

RAJD ELMOT
Zespół V.D. HEUVEL Motosport w składzie Jasper Van den Heuvel i Martine Kolman są zgłoszeni do Rajdu Elmot z numerem 9. Załoga powinna wystartować Mitsubishi Lancerem EVO X Grupy N w najnowszej specyfikacji 2010. Jednak poinformowano, że odnoszący sukcesy w Holandii kierowca (mistrz Holandii z 2004 roku oraz mistrz grupy N z roku 2009), będzie zmuszony zrezygnować ze startu – „W wyniku przełożenia Rajdu Elmot i kolizji nowego terminu z Mistrzostwami Holandii zmuszeni jesteśmy do zrezygnowania ze startu w Rajdzie Elmot. Strata punktowa na początku sezonu może spowodować, że podejmiemy decyzję o wycofaniu się z rywalizacji w Mistrzostwach Polski. – powiedział koordynator zespołu, Maciej Mielniczyn. 

Ewa Rybko zasiada no nowego Citroena.
fot. prasowe

Tomasz Żerebecki z Ewą Rybko zadebiutują na trasach Mistrzostw Polski  w międzynarodowym cyklu Citroen Racing Trophy. Swojego Peugeota 206 XS zamieniają w tym sezonie na Citroena C2 R2 Max zgłoszonego do Rajdu Elmot z numerem 31- „Nasze auto  jest o wiele bardziej wymagające niż poprzednia rajdówka. W tegorocznym rozgrywkach CRT pojawić się ma nawet 10 Citroenów, więc na pewno będzie z kim powalczyć, pierwsze kilometry w nowym aucie – to będzie poznawanie tego auta, ale postaramy się powalczyć o jak najlepsze miejsce!” – zapowiada załoga z Lądka Zdrój. 

Po dwuletniej przerwie wraca na odcinki załoga Arek i Aleksandra Nowikow. W sezonie 2010 będą startować w klasie HR12 Oplem Calibra we wszystkich eliminacjach RSMP, a w planie są także starty międzynarodowe. Na trasie Rajdu Elmot zobaczymy tą parę z numerem 60. Przed Agnieszką kolejne wyzwanie – Teraz będzie troszkę szybciej. Jako pilot muszę bardzo precyzyjnie dopilnować opisu trasy, panować nad czasem i papierami – to ciężka praca. Czasem trochę stresująca. Na oesach trzeba wyłączyć strach i precyzyjnie, niewzruszonym głosem dyktować. Kocham rajdy. To świetna „zabawa”. Trzeba tylko mądrze do nich podejść – opowiada motocainie Agnieszka. 

– Rajd Świdnicki to dla nas pierwszy start w tym sezonie, który to sezon chcemy poświęcić na dalszą naukę rajdowego rzemiosła. Nie nastawiamy się na walkę o czołowe lokaty w N2, a bardziej interesuje nas dojeżdżanie do mety i dalsze doskonalenie: toru jazdy, opisu i współpracy na linii kierowca – pilot – zapowiada załoga Kasi Kiewrel.

RAJD ŚWIDNICKI
Rajd Świdnicki to czas zmian w zespole Tedex Supremis Rally Team. Wszystko za sprawą decyzji o zakończeniu współpracy ze stajnią rajdową Inter-JAR i stworzeniu własnego zaplecza serwisowego. Rajd Świdnicki będzie więc nie tylko sprawdzianem dla zawodników, ale także dla całego teamu. Tym razem załogę zobaczymy już w standardowym składzie, gdyż na prawy fotel Pawła Hankiewicza powraca Agnieszka Wierzchowska. Załogę zobaczymy na trasie w Hondzie Civic Type R z numerem 106. – „Rajd Elmot  będzie w tym sezonie pierwszym w którym wystartuje. Tegoroczny rajd Mazowiecki kolidował z najważniejszymi targami dla branży w której pracuję i to spowodowało, że musiałam zrezygnować ze startu na rzecz pracy. Nie ukrywam że ta jednorazowa absencja wywołała sporo zamieszania i wiele pytań.” – opowiada motocainie Agnieszka – „Natomiast Elmot to jeden z moich ulubionych rajdów, właściwie wszystkie odcinki to klasyki. W  zeszłym roku Elmot nie był dla nas szczęśliwy, wprawdzie skończyliśmy go na 3 miejscu ale bardzo wiele  nieprzewidzianych sytuacji się na nim wydarzyło. Jednak w tym roku mamy nadzieję, że  nic nam nie przeszkodzi w walce o najwyższy stopień podium!” – podsumowuje.

Kasia Kwaśnik u boku męża.
fot. prasowe

Hualakula Rally Team w składzie: Opel Astra oraz Marek i Katarzyna Kwaśnik wyruszą na świdnickie trasy z numerem 112. Załoga w optymistycznych nastrojach rusza do walki – „Fantastycznie rozpoczęty sezon na Mazowszu napawa optymizmem, ale mamy pełną świadomość tego, że na tutejszych trasach walka będzie zdecydowanie trudniejsza. Techniczna trasa jak najbardziej nam odpowiada, ale już jej górska konfiguracja sprawia, że będziemy musieli próbować wycisnąć z naszej Kuleczki 110 procent normy. Cieszy nas liczna obsada w naszej klasie, bo po Rajdzie Mazowieckim zaczynaliśmy się martwić czy aby rajdowe Astry nie idą trochę w zapomnienie. Jak pokazuje frekwencja tego rajdu, tak nie jest!” – podsumowują.

Do zawodników rywalizujących w klasie Astra dołączą: Andrzej i Aleksandra Krawczyk z Automobilklubu Orskiego, którzy wyruszą na trasy Rajdu Świdnickiego z numerem 126. 

Na rajdowe trasy powraca załoga Teodor Stolarek i Agnieszka Moskal – zobaczymy ich w Suzuki Swift z numerem 149. Specjalnie dla motocainy Agnieszka odpowiedziała na kilka pytań dotyczących jej przygotowań do startu: 

Motocaina: Obawiasz się startu po takiej przerwie?
Po tak długiej przerwie w startach (od Rajdu Zamkowego 2009), zawsze pojawia się nutka niepokoju i wiele pytań: czy wszystko pamiętam? czy będzie OK? czy na pewno wszystkiego dopilnowałam? Na szczęście zawsze okazuje się, że to tylko emocje i po prostu oczekiwanie na kolejne starty, a potem cały ten niepokój ustępuje miejsca radości i dobrej zabawie. A ponieważ jako załoga jeździmy razem od 2005 roku, to rozumiemy się doskonale, a wspólne starty to dla nas nowe doświadczenia, na które oboje bardzo czekamy. 

Motocaina: Jak wyglądały Wasze przygotowania do rajdu?
Mimo, że dla nas sezon zaczyna się od Rajdu Rajdu Świdnickiego, to nasze przygotowania zaczęły się ponad miesiąc temu, kiedy trzeba było się przełączyć na tryb przed-rajdowy. Teodor spędził kila weekendów w garażu, poza tym musieliśmy zrobić nowe badania lekarskie, odnowić licencje, wysłać zgłoszenie, itd.

Agnieszka Moskal i Teodor Stolarek
fot. Oktawian Biniek

Ponieważ nasz Świstak (przyp.red. Suzuki Swift) zimę spędził w garażu i praktycznie nie wychylał stamtąd nosa – to w środę podjęłam się posprzątania go. Znalazłam tam jakieś „trzy tony” zaginionych w poprzednim sezonie ołówków i innych skarbów. Teodor cieszy się, że auto będzie lżejsze, a ja nie muszę zaopatrywać się w nowe ołówki do robienia notatek! Jesteśmy już praktycznie gotowi na rajdowe szaleństwo, które czeka nas w ciągu dwóch najbliższych weekendów – ponieważ tydzień po Elmocie, planujemy start w Czechach na Rajdzie Łużyckie Hory. Te dwa rajdy będą musiały nam wystarczyć na długo, bo kolejny start planujemy dopiero w sierpniu na Rajdzie Rzeszowskim.  No więc nie pozostaje nam nic innego, jak koncentracja i 5, 4, 3, 2, 1, i ognia! 

Motocaina: Jak się zaczęła Twoja przygoda z rajdami?
Przez wiele lat, rajdy wypełniały nam prawie każdy weekend. Mój kierowca i chłopak na rajdy jeździ od tak dawna, że sam chyba nie wie od kiedy… Natomiast ja poznałam rajdy dopiero dzięki niemu i dość szybko wsiąknęłam w rajdowe towarzystwo. Przez wiele lat jako kibice jeździliśmy na prawie wszystkie rundy RSMP i RSP PZM. Potem powstał (nieistniejący już niestety) portal – Klub Kibica Rajdowego, a stworzyła go paczka znajomych z całej Polski, którzy poznali się na czacie rajdy.hoga.pl. KKR jako pierwszy pisał o bezpieczeństwie, o Pucharze PZM i o KJS. Poznałam wtedy rajdy z całkiem innej strony, zobaczyłam, że to nie tylko ściganie się, ale przede wszystkim wielka pasja, wielkie marzenia i wspaniałe znajomości – naprawdę miło było w tym wszystkim uczestniczyć! No i tak to, niepostrzeżenie, rajdy wdarły się także w moją duszę, czego skutkiem były pierwsze wspólne starty w KJS-ach, a potem następne i następne… 

Motocaina: Twój chłopak to wymagający kierowcą?
Teodor, już w KJS-ach, bardzo dużą wagę przykładał do opisu trasy i nigdy nie uznawał uczenia się „prób na pamięć”, jak to miało w zwyczaju wielu naszych kolegów. Przez co, także ja musiałam wiele się nauczyć i dzielnie stawiać czoła wszelkim obowiązkom pilota – z czego dziś bardzo się cieszę. Myślę, że starty w KJS-ach bardzo wiele mnie nauczyły, były naprawdę świetną zabawą i odskocznią od codzienności. Po trzech latach zbierania doświadczeń i ciągłej nauki, udało się pójść wyżej – zrobiliśmy licencje i zaczęliśmy jeździć w Rajdowym Samochodowym Pucharze PZM (dziś Rajdowym Pucharze Polski). I to dopiero były emocje! Nasz debiut to Rajd Krakowski w 2008 roku, który do dziś wspominamy z dużym przymrużeniem oka. Potem były kolejne starty, mniej lub bardziej udane – z których staramy się wyciągać jak najwięcej doświadczeń i cieszyć się każdym przejechanym kilometrem. 

Motocaina: Razem z Teodorem organizujecie także KJS-y?
Oczywiście, jakby nam było mało rajdów, w przeróżnej postaci, to w tym roku, już po raz trzeci organizujemy KJS w Ziębicach (czyli w miasteczku, w którym mieszkamy). Staramy się robić wszystko, żeby była to najlepsza impreza tego typu w Polsce – a roboty jest co niemiara! Na szczęście radości i satysfakcji jeszcze więcej. Mogę chyba śmiało powiedzieć, że znam rajdy z każdej strony i szczerze polecam! 

Z numerem 154 na rajdzie zobaczymy Ryszarda i Katarzynę Kiewrel. Załoga z Automobilklubu Krakowskiego na Dolnym Śląsku wystąpi w Citroenie Saxo VTS w klasie N2. 

Kolejne 2, mieszane załogi, które zobaczymy na sam koniec rywalizacji, będą pokonywać odcinki bez pomiaru czasu, ponieważ dopiero zbierają punkty do rajdowych licencji. W Citroenie Saxo wystąpią: Wojciech Złotnicki i Paulina Armacińska z numerem 201. A z numerem 209 wystartują: Sebastian Maj i Joanna Wierzba w Renault Clio. 

Wszystkim załogom życzymy udanego rajdu, pozytywnej adrenaliny i miejsca ma pudle! A kibiców zapraszamy do Świdnicy na pełen emocji weekend i podziwianie naszych pań na rajdowej trasie.

Najnowsze

Zjazd Alfy Romeo

Miłośnicy włoskiej motoryzacji już zacierają ręce. Wkrótce w Mediolanie spełnienie ich najskrytszych snów. Najstarsze, najpiękniejsze, najlepsze, najszybsze Alfa Romeo w jednym miejscu o jednej porze - raj?!

fot. Alfa Romeo

24 lipca 1910 roku, a więc 100 lat temu, we włoskim Mediolanie została zarejestrowana marka Alfa Romeo. W tym roku, jej liczni sympatycy, miłośnicy włoskiego dolce vita, zawitają do pięknego Milano nie po to, by zobaczyć katedrę, czy La Scalę, a wziąć udział w rajdzie organizowanym przez Italian Alfa Romeo Register (RIAR).

26 i 27 lipca to dni wielkiego świętowania!  W planie filmowany z helikoptera rajd po przedmieściach miasta, koncerty na żywo oraz odsłonięcie pomnika stworzonego przez Centro Stile Alfa Romeo i rzeźbiarza Agistino Bonalumi zainspirowanego Alfa Romeo 1900 Disco Volante. Kluczem programu będzie jednak zjazd załóg. Na dziś planuje się, że miasto mody odwiedzi około 3 tysięcy zespołów. W jednym miejscu pojawi się cała historia koncernu!

Jeśli chcecie wiedzieć więcej o tej letniej, motoryzacyjnej imprezie wejdźcie na www.alfisti.com

 

Najnowsze

Szybka taksówka od Porsche. Film.

Przejażdżka Porsche jest dla wielu synonimem ich motoryzacyjnych marzeń. Niewiele z nas wie, że te marzenia będzie można niebawem realizować zamawiając... taksówkę.

fot. Autoblid

Wśród samochodów luksusowych to Mercedesy i BMW od lat pełnią  rolę taksówek dla VIP’ów i z ich widokiem zdążyliśmy się już oswoić.

Co innego Porsche – mijająca nas taksówka ze słynnym znaczkiem i charakterystycznymi światłami na pewno nie zostałaby pominięta milczeniem.

Tymczasem taksówka Porsche to nie przedziwny sen, a rzeczywistość. Porsche Panamera taxi zwane pieszczotliwie Taxamerą to marzenia pasażerów i na pewno ucieleśnienie marzeń szofera.

Beżowe auto (w kolorze kości słoniowej) wyposażono w turbodoładowany silnik 4,8 litra  V8 o mocy 500 koni mechanicznych, do setki rozpędza się w 4 sekundy, a na liczniku bez problemu osiąga 303 km/h. Spalanie – nawet nie takie porażające – 12 litrów w cyklu mieszanym (wg producenta). Najbardziej powala jednak cena – ponad 800 tysięcy za auto, może być dla polskich taksówkarzy kwotą nie do przeskoczenia…

Czy Porsche to nie tylko najdroższa, ale i najszybsza taksówka? Obejrzyj film.

 

Najnowsze

Sportowe motoemocje na Bemowie

W niedzielę na warszawskim lotnisku Bemowo odbędzie się pierwsza z sześciu zaplanowanych na ten sezon imprez motoryzacyjnych Stowarzyszenia Sprintu Samochodowego. Będą wyścigi na jedną czwartą mili, próba sprawnościowa na torze w kształcie rozety oraz drifting,

fot. SSS

Impreza połączy trzy niesamowicie widowiskowe i emocjonujące dyscypliny sportu motorowego – wyścigi na jedną czwartą mili, próbę sprawnościową na torze w kształcie rozety oraz drifting, czyli przejazdy  obfitującego w zakręty toru za pomocą kontrolowanych poślizgów. Wystąpią najlepsi Polscy zawodnicy, a także ekipy zagraniczne. Będzie także można zobaczyć samochody o mocy ponad 1000 koni mechanicznych, przyspieszające w 2 sekundy do „setki”, wspaniałe motocykle oraz moc atrakcji dla widzów. 

Jedna czwarta mili
Już od siedmiu lat wyścigi na jedną czwartą mili (402 m) elektryzują fanów najszybszych samochodów i motocykli w Polsce. Walka o puchary serii Gecko Cup będzie toczyć się w trzech kategoriach – Moto, Drag oraz Street. Kategoria Drag zarezerwowana jest dla profesjonalistów. Ich samochodów nie uświadczymy na ulicy. Są to niejednokrotnie maszyny, pod których maskami drzemią silniki o mocach przekraczających 1000 koni mechanicznych. Bolidy startujące na Bemowie są owocem wielomiesięcznych przygotowań do występów na torze. Swój udział zapowiedziały także zagraniczne ekipy, które zapewne – wzorem ubiegłych sezonów – wysoko postawią poprzeczkę swoim rywalom z Polski. Spodziewany jest również przyjazd samochodu z napędem odrzutowym. 

fot. SSS

W kategorii Street zmagają się mocne maszyny, które są dopuszczone do ruchu drogowego. Przewidziano dla nich walkę o tytuł króla ulic – King of Street. Uczestnikiem rywalizacji w tej kategorii może być każdy posiadacz prawa jazdy i sprawnego samochodu. 

Wyścigi na jedną czwartą mili wywodzą się ze Stanów Zjednoczonych. W latach 70. popularne stały się tam samochodowe wyścigi uliczne „od przecznicy do przecznicy” – typowa architektura miast USA to główne aleje z przecznicami odległymi od siebie o 1/4 mili (ok. 402 metry). Wkrótce przedsiębiorczy Amerykanie obrócili tę nie do końca legalną rozrywkę w oficjalną i – co najważniejsze – dochodową dyscyplinę sportu. Obecnie znajduje się tam kilkanaście profesjonalnych torów z pełną infrastrukturą oraz trybunami dla tysięcy widzów, a wyłączne prawa do narodowych mistrzostw posiada asocjacja NHRA – wyścigowy odpowiednik NBA czy NHL. 

Corners Cup
Dla tych wszystkich, dla których jedna czwarta mili to za mało, Stowarzyszenie Sprintu Samochodowego organizuje Corners Cup, czyli ostra jazda po zakrętach to próba sprawnościowa z walką o najlepszy czas. Rywalizacja odbędzie się na specjalnie wytyczonym torze – tzw. Rozecie Wróbla, konkurencji przygotowanej przez byłego kierowcę rajdowego – Piotra Wróblewskiego. 

fot. SSS

SSS Drift Cup
Drifting to jedna z najbardziej widowiskowych dyscyplin sportu motorowego, polegająca na przejeździe obfitującego w zakręty toru za pomocą kontrolowanych poślizgów. Sędziowie oceniają przede wszystkim styl, precyzję oraz widowiskowość przejazdu. W zawodach udział wezmą najlepsi polscy drifterzy, a ich umiejętności oceniać będzie zagraniczny skład sędziowski. Choć dyscyplina ta jest już znana w Polsce, tym razem przedstawiona zostanie publiczności w profesjonalnej, niespotykanej dotąd oprawie. 

Pierwsza profesjonalna liga driftingowa powstała w Japonii, obecnie jej edycje odbywają się również w Wielkiej Brytanii, Malezji, Stanach Zjednoczonych i Australii. 

Moc atrakcji dla widzów
– podczas przerw technicznych wspaniałe widowisko zapewni stunter13, bezsprzecznie najlepszy (polecamy www.stunter13.com) polski kaskader motocyklowy
– konkurs na Miss Gecko Cup i Auto Gecko Cup
– trybuny i konkursy dla widzów
– pokazy skoków na linach z dźwigu oraz pokazów akrobatyki powietrznej podczas swobodnego spadania – grupa Herkules Dream Team
– możliwość wykonania skoków na linie z wysokości (dream jumping) w promocyjnej cenie, skoki będą również rozlosowywane wśród publiczności – moc atrakcji zapewnia firma 2Wieże
– wystawcy z branży motoryzacyjnej (i nie tylko) będą prezentować się na wielu stoiskach podczas imprezy
– gastronomia
– plac zabaw dla dzieci
– ścianka wspinaczkowa 

fot. SSS

Gecko Cup charytatywnie
Widzowie chętni do niesienia pomocy innym będą mogli oddać krew dla Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie lub wziąć udział w charytatywnej licytacji przejazdu najszybszym autem zawodów – wesprzemy w ten sposób osoby dotknięte nowotworami złośliwymi składników krwi. 

www.sss.org.pl

Najnowsze