Policja jeździ złomem – NIK opublikowała raport
Najnowszy raport Najwyższej Izby Kontroli uderza w policję. Kontrolerzy przebadali stan policyjnej floty, a wnioski nasuwają się same. Pojazdów jest za mało, a te które służą, są wyeksploatowane. Na dodatek funkcjonariusze nie mają odpowiednich uprawnień do jazdy.
Jedna czwarta samochodów znajdujących się w policyjnej flocie ma przebieg powyżej 200 tys. km, a co siódmy samochód nie nadaje się do dalszej jazdy i powinien wylądować na warsztacie lub w skupie złomu. Taki wygląda sytuacja w polskiej policji, pomimo obniżenia w 2015 roku wymagań technicznych.
Podczas kontroli NIK wyszło, że 23 z 25 jednostek nie posiada sprzętu transportowego w stanie zgodnym z obowiązującymi normami. Dwa lata temu normy obniżono o ponad 2500 sztuk. Pomimo tego w 2016 roku w polskiej policji brakowało 636 pojazdów. Głównie chodziło o furgony, samochody terenowe i pojazdy specjalistyczne. Wielu policjantów ankietowanych przez NIK powiedziało, że z powodu braku pojazdów lub złego stanu technicznego musieli przekładać realizację zadań na później.
Poza stanem radiowozów kolejnym problemem w polskiej policji jest brak odpowiedniego przeszkolenia. Ponad połowa policjantów w komendach wojewódzkich i prawie jedna trzecia w komendach powiatowych nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi. Nie mogą więc używać sygnału i jeździć na wezwanie jako pojazd uprzywilejowany. Policjanci przyznali się, że używają specjalnego oznakowania mimo braku uprawnień.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie skomentowało jeszcze wyników raportu.
Zostaw komentarz:
Najnowsze
-
TEST Mercedes G 580 EQ – Profanacja, a może strzał w dziesiątkę?
Kiedy Mercedes zaprezentował elektryczną wersję G-Klasy, część fanów modelu niemal odruchowo ogłosiła to profanacją. Trudno się dziwić – mówimy przecież o samochodzie, który przez dekady budował swoją legendę na potężnych jednostkach spalinowych, surowym charakterze i terenowych możliwościach. Tymczasem dziś pod kultowym nadwoziem pracują wyłącznie silniki elektryczne. Czy jednak Mercedes G 580 EQ rzeczywiście zatracił swój […] -
Ubezpieczenie assistance – dlaczego to kluczowy element ochrony każdego kierowcy?
-
TEST Nowy Ford Explorer – mniej wypraw, więcej miasta. I to nawet ma sens
-
Wojna o obwodnicę Warszawy. Mieszkańcy blokują jeden z wariantów S50 – którędy pobiegnie trasa?
-
Samochody elektryczne: 370 mld zł strat w rok. Co poszło nie tak? Koncerny wracają do spalinówek i toną w długach
Komentarze:
Anonymous - 5 marca 2021
jak kupili alfy to nie dziwne że na złom