Policja jeździ złomem - NIK opublikowała raport

Policja jeździ złomem - NIK opublikowała raport
Najnowszy raport Najwyższej Izby Kontroli uderza w policję. Kontrolerzy przebadali stan policyjnej floty, a wnioski nasuwają się same. Pojazdów jest za mało, a te które służą, są wyeksploatowane. Na dodatek funkcjonariusze nie mają odpowiednich uprawnień do jazdy.

Jedna czwarta samochodów znajdujących się w policyjnej flocie ma przebieg powyżej 200 tys. km, a co siódmy samochód nie nadaje się do dalszej jazdy i powinien wylądować na warsztacie lub w skupie złomu. Taki wygląda sytuacja w polskiej policji, pomimo obniżenia w 2015 roku wymagań technicznych.

Podczas kontroli NIK wyszło, że 23 z 25 jednostek nie posiada sprzętu transportowego w stanie zgodnym z obowiązującymi normami. Dwa lata temu normy obniżono o ponad 2500 sztuk. Pomimo tego w 2016 roku w polskiej policji brakowało 636 pojazdów. Głównie chodziło o furgony, samochody terenowe i pojazdy specjalistyczne. Wielu policjantów ankietowanych przez NIK powiedziało, że z powodu braku pojazdów lub złego stanu technicznego musieli przekładać realizację zadań na później.

Policja jeździ złomem - NIK opublikowała raport
 

Poza stanem radiowozów kolejnym problemem w polskiej policji jest brak odpowiedniego przeszkolenia. Ponad połowa policjantów w komendach wojewódzkich i prawie jedna trzecia w komendach powiatowych nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi. Nie mogą więc używać sygnału i jeździć na wezwanie jako pojazd uprzywilejowany. Policjanci przyznali się, że używają specjalnego oznakowania mimo braku uprawnień.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie skomentowało jeszcze wyników raportu.

Policja jeździ złomem - NIK opublikowała raport

Konwersacje Facebook
Dołącz do dyskusji komentarze [ 1 ]
gn 11 miesięcy temu
jak kupili alfy to nie dziwne że na złom
0
1
Odpowiedz
Informujemy, że wszystkie komentarze są monitorowane przez administratorów strony i mogą być usunięte jeżeli obrażają osoby lub zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby, zawierają wulgaryzmy, treści pornograficzne, propagują alkohol, narkotyki, obrażają inne narodowości, religie, rasy ludzkie, przyczyniają się do łamania praw autorskich, czy w jakikolwiek inny sposób naruszają prawo. Nadużycia będą zgłaszane do właściwego dostawcy.