Policja apeluje o spokojny powrót z wakacji

Już w ten weekend rozpoczną się powroty z wakacji, a to oznacza spory ruch na drogach. Policja apeluje do wszystkich kierowców nie tylko o ostrożność, ale przede wszystkim o dostosowanie prędkości do warunków na drogach. I zapowiada, że nie będzie litości dla piratów drogowych i kierowców jadących na podwójnym gazie.

W sobotę i niedzielę na polskich drogach pojawi się więcej policjantów niż zwykle. Będą oni obstawiać głównie drogi wjazdowe i wyjazdowe z miast. Priorytetem będzie kontrola prędkości i trzeźwości, ale policjanci zwrócą także uwagę na odpowiednie przewożenie dzieci w fotelikach. 

Komenda Główna Policji apeluje, żeby wybierając się w podróż wziąć pod uwagę, że na drogach będą korki i wyruszyć z odpowiednim zapasem czasu. Wyprzedzanie na zakorkowanych trasach jest bardzo niebezpieczne, a tak naprawdę nie daje nam dużej oszczędności czasu. Lepiej dojechać kilkanaście minut później, a bezpieczniej.

Ostatni weekend wakacji ma być słoneczny i upalny, a to z pewnością wpłynie negatywnie na samopoczucie za kierownicą. Kierowcy mają wtedy gorszy refleks i są bardziej podatni na zmęczenie. Policjanci radzą, by rozpoczynać jazdę możliwie wcześnie rano lub zaraz po zmroku, ale tylko wtedy gdy czujemy się pewnie za kierownicą. Trzeba mieć również na uwadze, że wysoka temperatura może wpłynąć negatywnie na niektóre układy (np. hamulcowy) w samochodzie.

Przy okazji warto pamiętać o nowych przepisach, które mówią o tym, że po przekroczeniu prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym, tracimy prawo jazdy na trzy miesiące. Policja podkreśla jednak, że będzie zabierać prawo jazdy również za rażące naruszenia przepisów ruchu drogowego. Kolejna kwestia to alkohol. Nie będzie pobłażliwości dla pijanych kierowców. Za jazdę na podwójnym gazie grożą surowe konsekwencje. Jeżeli zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila, może zostać orzeczony zakaz prowadzenia pojazdu, a nawet areszt. Jeżeli stężenie przekroczy 0,5 promila, kierowca może trafić za kratki nawet do dwóch lat. W obu przypadkach sąd będzie obligatoryjnie nakładać grzywnę w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł w przypadku gdy kierowca zostanie zatrzymany po raz pierwszy. Recydywa oznacza karę w wysokości co najmniej 10 tys. zł.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze