Polecamy książkę „6 bieg – wspomnienia o mistrzu rajdowym Marianie Bublewiczu”

15 maja 2012
Kiedy pogoda nie sprzyja motocyklowym wojażom, nie ma to jak dobra lektura przy kubku pachnącej herbaty. Ze swojej strony polecamy książkę „6 bieg – wspomnienia o mistrzu rajdowym Marianie Bublewiczu”. To zbiór wspomnień o legendarnym polskim kierowcy rajdowym. 
Loading module...

Wkrótce po śmierci Bublewicza w 1993 roku na rynku ukazały się dwie pozycje: „Odcinek Specjalny. Z Bublewiczem przez Europę” autorstwa Grzegorza Gaca i Henryka Gawucia oraz „Oesy Bubla” Janusza Śmiłowskiego i Zbigniewa Próchniaka, a w 2005 roku córka rajdowego mistrza, Beata Bublewicz, opublikowała swoją książkę pod tytułem „Marian Bublewicz – wspomnienia”.  W 2010 roku postanowił uczcić jubileusz sześćdziesiątych urodzin ojca opublikowaniem zbioru łączącego dotychczasowe przedsięwzięcia.

Mimo początkowych trudności, m.in. z pozyskaniem funduszy, książka ukazała się i w lipcu ubiegłego roku miała swoją oficjalną premierę, budząc zainteresowanie wszystkich kibiców sportu motorowego. Wewnątrz można znaleźć nowe, niepublikowane dotąd zdjęcia, jak również rozdział poświęcony tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Autorzy książki podczas premiery: Grzegorz Gac, Beata Bublewicz, Henryk Gawuć
fot. archiwum autorów

Książka jest wydawnictwem charytatywnym.  Autorzy zrezygnowali ze swoich honorariów, a całkowity dochód został przeznaczony na Fundację im. Mariana Bublewicza, która wspiera młodych sportowców ze  Szkoły Mistrzostwa Sportowego im. Mariana Bublewicza w Olsztynie oraz na działania na rzecz bezpieczeństwa na drogach.

 „Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej książki.  Historia życia mojego Taty potwierdza banalną prawdę, że marzenia się spełniają, trzeba tylko bardzo tego chcieć.  Często zastanawiam się, skąd on czerpał wiarę w siebie, siłę i cierpliwość w dążeniu do celu” – powiedziała Beata Bublewicz.

„Pamięć o Marianie jest wciąż żywa, dlatego z wielką radością przyjąłem inicjatywę wydania książki. To był wspaniały kierowca i wyjątkowy człowiek, prawdziwy wzór do naśladowania dla młodzieży.  Sportowa przygoda z Marianem to najwspanialsze wspomnienie z całej mojej kariery” – dodaje Grzegorz Gac, jeden ze współautorów. Zaś drugi z nich, Henryk Gawuć, podsumowuje:

„Ogromnie się cieszę z wydania książki. W ciągu minionych lat w rajdach wiele się zmieniło, ale jedna rzecz pozostała niezmienna: aby wygrywać, trzeba być wielkim sportowcem, takim jak Marian Bublewicz.  I dlatego zawsze warto przypominać młodym kibicom tę postać”.

Zachęcamy do lektury!

Grzegorz Gac
fot. archiwum Grzegorza Gaca

Grzegorz Gac – były pilot rajdowy w latach 1978 – 1994, wielokrotny mistrz i wicemistrz Polski, uczestnik ponad 100 rajdów krajowych i zagranicznych. W roku 1992 pilot Mariana Bublewicza, z którym zdobył wicemistrzostwo Europy. Startował między innymi w Rajdzie Monte Carlo. Po zakończeniu czynnej kariery sportowej wieloletni dyrektor Rajdu Polski, a ponadto dziennikarz, publicysta i komentator telewizyjny rajdów i wyścigów w kanale Eurosport.

 

Loading module...

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!