Pierwszy Rajd Baja w Polsce

Przygotowania do pierwszego w Polsce rajdu typu baja idą pełną parą. Już pod koniec lipca na terenie Podkarpacia odbędzie się BAJA POLONIA rozgrywana według regulaminu Międzynarodowego Pucharu Rajdów Terenowych FIA. Organizatorzy przygotowują dla zawodników 340 km tras odcinków specjalnych.

fot. Frendl

Rajdy typu baja wywodzą się z Meksyku, gdzie w roku 1967, na półwyspie Baja California, odbył się rajd samochodowy na trasie z Tijuana do LaPaz. Długość rajdu wynosiła około 1366 km, a każda załoga sama wybierała trasę przejazdu.

W kolejnych latach impreza nieco się zmieniała, a trasa została dokładnie określona. Obecnie rajdy typu baja odbywają się na całym świecie. Biorą w nich udział motocykle, quady, buggy, samochody terenowe. Trasy rajdu wiodą zawsze drogami szutrowymi, kamienistymi i piaszczystymi.

Dla polskich zawodników, którzy rajdów z prawdziwego zdarzenia musieli do tej pory szukać za granicą będzie to na pewno oczekiwana impreza. Swój udział potwierdzili już m.in. Patryk Łoszewski z pilotem Rafałem Martonem (Orca BMW), którzy w ostatniej Italian Baja zajęli pierwsze miejsce w klasie diesel. Organizatorzy spodziewają się także zawodników spoza Polski, w szczególności z tych krajów, w których odbywają się rajdy typu baja.

Baja Polonia 2009 Intro. Autor: Michał Warda

Najbardziej zbliżoną do baja formułą są imprezy typu RMPST. Odbiegają one jednak znacznie od standardów baja w szczególności, jeśli chodzi o długość odcinków specjalnych. Aby sprostać wymaganiom FIA – Światowej Federacji Sportów Motorowych organizatorzy przygotowali pond 500 km tras w tym aż 340 km odcinków specjalnych.
Baja Polonia odbędzie się w dniach 17-19 lipca. Bazą rajdu będzie Rzeszów, a trasy przebiegać będą w okolicach Bojanowa, Kolbuszowej i Nowej Dęby.

fot. www.bajapolonia.pl

Świetnie znamy te tereny, bo już od paru lat odbywa się tutaj inna impreza, której jesteśmy organizatorem – Puchar Polski OFF-ROAD PL. W odróżnieniu od baji, będącej rajdem cross-country, Puchar jest imprezą przeprawową. Ogromna popularność Pucharu,  prawie setka załóg w Bojanowie, skłoniła nas do zrobienia kolejnej imprezy, która tym razem skierowana jest do licencjonowanych zawodników. – mówi jeden z organizatorów Grzegorz Surowiec, prezes Polskiego Stowarzyszenia OFF-ROAD i dyrektor wydawnictwa OFF-ROAD PL.  

Baja Polonia zaliczana jest do Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych, a więc zdobyte podczas rajdu punkty liczone będą do klasyfikacji generalnej. Obowiązywać będzie nowa specyfikacja samochodów zgodna z klasyfikacją FIA. Będą to startujące m.in. w Dakarze klasy T1 oraz T2. W Baja Polonia mogą starować samochody, motocykle oraz quady.

Więcej informacji na stronie http://www.bajapolonia.pl/

HARMONOGRAM CZASOWY BAJA POLONIA

17.07. piątek
– odbiór administracyjny
– badania kontrolne
– start honorowy
– wszystko RZESZÓW

18.07. sobota
-prolog SS1 – KOLBUSZOWA
– SS2, SS3 – WILCZA WOLA
– parc ferme KOLBUSZOWA

19.07. niedziela
– SS4, SS5 – BOJANÓW
– meta/zakończenie – RZESZÓW
– bankiet

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze