Joanna Szymków-Matuszewska

Pierwsza konferencja przed 73. Rajdem Polski 2016

W dniu 17 maja 2016 roku mieliśmy okazję uczestniczyć w pierwszej oficjalnej konferencji przed 73 Rajdem Polski - tegoroczną siódmą rundą Mistrzostw Świata FIA.

Zostały na niej przedstawione trasy tegorocznych odcinków specjalnych – w tym roku jest ich aż 21 o łącznej długości 306 kilometrów. Za pośrednictwem mediów został też przekazany apel do kibiców dotyczący przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Andrzej Witkowski – Prezes Polskiego Związku Motorowego podkreślił, że w ubiegłym roku organizatorzy Rajdu Polski dostali od FIA żółtą kartkę za niesubordynację kibiców i nie stosowanie się przez nich do wskazań wydawanych przez safeciarzy. Podczas swojej majowej wizyty na tegorocznych trasach Rajdu, Michele Mouton wielokrotnie podkreślała, jak ważne jest bezpieczeństwo i jak wiele szczęścia mieliśmy do tej pory. Organizatorzy czują ogromną presję, żeby zatrzeć ten niesmak z minionego roku. Nowym Dyrektorem ds. bezpieczeństwa został Jacek Bartoś, a firmą obsługującą w tym roku kibiców będzie Top Racing. Właściciel Top Racing – Andrzej Król zapewnia, że wprowadzi zarówno sprawdzone przez siebie rozwiązania, jak i nowe standardy w tej materii. Dla fanów motorsportu ma być przeznaczonych 41 stref kibica. W niektórych strefach znajdą się udogodnienia dla rodziców w postaci ogrodzonych, bezpłatnych placów zabaw. Kolejną nowością mają być też Rally Campingi umiejscowione w pobliżu najciekawszych miejsc. A dla tych najbardziej wymagających Top Racing zapewnił pakiet VIP Rally Experience obejmujący ofertę noclegową, a nawet transfer na oesy. Top Racing obsługiwało kibiców Rajdu Polski nieprzerwanie w latach 2005 – 2012, zawsze z sukcesem, więc z pewnością i tym razem firma stanie na wysokości zadania.

Niezmienna pozostaje stała baza Rajdu ulokowana w Mikołajkach. Całość trasy w zasadniczej części również nie uległa zmianie – tak jak w minionych latach uroczysty start załóg odbędzie się na rynku w Mikołajkach. Po starcie załogi będą pokonywały odcinek na torze Mikołajki Arena. Tu kibice będą mogli zgromadzić się jeszcze liczniej, bo strefy zostały powiększone i poprowadzone aż do widowiskowej pętli na mostku. Do listy oesów powrócił też OS Chmielewo – szybka partia w pięknych plenerach. Tradycyjnie frajdą dla kibiców będzie hopa na przejeździe kolejowym na OS Wieliczki i mnóstwo hop na odcinku Świętajno. Jak poinformował Piotr Jakubowski – burmistrz miasta i gminy Mikołajki – na Rajd przybędzie też nowy odcinek drogi dla oesu, który kończy się w miejscowości Stare Sady. Zapowiada się szybka partia, więc organizatorzy już myślą o odpowiednich spowalniaczach w tym miejscu. Podobnie jak w ubiegłych latach sobota będzie dniem najtrudniejszym dla kierowców podczas całego rajdu, bo nie ma przewidzianej żadnej przerwy serwisowej.

Zapowiada się więc dużo emocji i dla uczestników Rajdu i dla kibiców. Rajd zaczyna się w czwartkowe popołudnie, a kończy Power Stage w niedzielę. Z pewnością rzesze kibiców przyciągnie też informacja, że po raz pierwszy w rundzie Mistrzostw Świata zadebiutuje nasz ubiegłoroczny Mistrz Europy – Kajetan Kajetanowicz. Na PZM Rajdzie Polski nie powinno zabraknąć też innych naszych kierowców z czołówki – specjalne zaproszenie od PZM do udziału w Rajdzie otrzymał Robert Kubica, Jakub „Colin” Brzeziński startuje w Fiesta DMAC Cup, gdzie Rajd Polski też jest rundą. Trasy Rajdu przemierzy też jadący w WRC Hubert Ptaszek i Łukasz Pieniążek startujący w tym roku w rundach Rajdowych Mistrzostw Świata Juniorów. Ogłoszenie listy zgłoszeń nastąpi 6 czerwca. Dla tych, co się jeszcze wahają, Gustaw Marek Brzezin – marszałek województwa Warmińsko – Mazurskiego przypomniał, że rajdy to tradycja regionu i stąd w końcu wywodzą się śp. Marian Bublewicz i Krzysztof Hołowczyc.

Dla kibiców, którzy jednak nie będą mogli uczestniczyć w rajdzie na żywo, będzie zapewniona transmisja przez telewizję publiczną TVP oraz Polsat.

My już nie możemy się doczekać tego widowiska, a Wy?:) 

Najnowsze

Kolejna, wielka akcja serwisowa Toyoty

Japoński producent po raz kolejny wzywa do serwisów swoje samochody. Tym razem chodzi o 3,4 mln samochodów na całym świecie.

Tym razem chodzi o wadliwie wykonany układ odpowietrzenia baku. W wyniku tej wady zbiornik paliwa może pęknąć, co doprowadzi do wycieku benzyny. Usterka dotyczy aż 2,87 mln aut marki Toyota na całym świecie, a konkretnie takich modeli jak Auris, Prius czy Corolla. 

Kolejna poważna usterka dotyczy 1,43 mln aut (Lexus CT, Toyota Prius) wadliwego działania generatorów gazu z kurtynowych poduszkach powietrznych. Spośród tej liczby 932 tys. samochodów zostanie objętych dodatkowo wspomnianą wyżej akcją. W przypadku awarii generatora gazu chodzi o porozrywane elementy, które mogą uszkodzić i poranić pasażerów. 

Co ciekawe, Toyota poinformowała, że tym razem wadliwe poduszki powietrzne nie zostały wyprodukowane przez firmę Takata.

Najnowsze

Volvo sprawdza wytrzmałość szklanego mostu

W Chinach zbudowano najdłuższy na świecie i najwyższy most ze szkła. W ostatni weekend podczas wielkiego otwarcia sprawdzano jego wytrzymałość przy użyciu Volvo XC90.

Nad jednym z wielkich kanionów w Chinach wybudowano niesamowity most. Futurystyczna konstrukcja ma 430 metrów długości i została zawieszona 300 metrów nad ziemią. Obiekt zaprojektował izraelski architekt Haim Dotan, a całość powstała w wyniku połączenia stali i grubych warstw szkła. Dzięki temu zamiast klasycznego asfaltu można mieć widok na to co znajduje się pod mostem.

Materiały, z których zbudowano most wzbudzały wiele kontrowersji po tym jak podobna konstrukcja w jednym z parków geologicznych pękła w 2015 roku. Żeby udowodnić, że nowy most jest całkowicie bezpieczny zaproszono gości, którzy mieli okazuję uszkodzić konstrukcję szklaną przy pomocy ciężkiego młota. Następnie po obitym szkle przejechało w pełni zapakowane Volvo XC90.

{ yt(VLqLxbpm4cQ)}} 

 

Najnowsze

Joanna Szymków-Matuszewska

Ludmiła Bogusławska, Lancia Lambda i wyścigi dla kobiet

Lancia celebruje 90. rocznicę wielkiego sukcesu marki, wspominając Ludmiłę Bogusławską, pierwszą kobietę, która za kierownicą Lancii Lambda wygrała pierwszy wyścig dla kobiet.

Ludmiła Bogusławska pomimo wielu zagrożeń i trudności była kobieta silną i zdecydowaną. Była więźniem wojennym i sanitariuszką podczas wojny. Ale przede wszystkim była prawdziwą kobietą Lancii, pilotem i niestrudzonym podróżnikiem. Była autentycznym pionierem.

27 czerwca 1926 r. był wyjątkowym dniem, nie tylko dla marki Lancia, ale także dla całego świata motoryzacji – w Polsce odbył się Ogólnopolski Rajd Pań – pierwszy w historii motoryzacji wyścig samochodowy kobiet.

Kobietą, która jako pierwsza za kierownicą Lancii Lambda przejechała linię mety, pokonując 16 innych przeciwniczek, była Ludmiła Bogusławska, wybitny pilot i żona Michała Bogusławskiego, przedstawiciela Lancii w Polsce w połowie lat 20. XX wieku.

Niestety, puchar Ludmiły zaginął podczas Powstania Warszawskiego we wrześniu 1944 roku i od tamtego czasu sława i waga tego zwycięstwa przyblakły a z biegiem lat uległy zapomnieniu, przez co są nieznane dla większości osób.

Najnowsze

Papież Franciszek w Dacii Logan

Podczas gdy wszystkie głowy państwa przemieszczają się zwykle w luksusowych i pancernych pojazdach, przywódca Watykanu wybrał dużo tańszy środek transportu podczas ostatniej wizyty w Armenii.

Papież Franciszek już jakiś czas temu dał się poznać jako przeciwnik epatowania bogactwem przez kler. Co ciekawe, co chwile daje temu przykład. Podczas ostatniej wizyty w Armenii przemieszczał się białą Dacią Logan. Mimo pilnujących go ochroniarzy ludzie nie mieli problemu z podejściem do samochodu i przywitaniem się z papieżem.

Jakiś czas temu podczas wizyty w USA, papież przemieszczał się po kraju Fiatem 500L, który został potem sprzedany na aukcji za 82 tys. dolarów. Podczas wizyty w Korei Południowej korzystał z Kii Soul. 

Podczas swoich przemówień papież wiele razy krytykował kapłanów, którzy korzystają z drogich środków lokomocji. Poradził im żeby przesiedli się do zwykłych samochodów i zainteresowali się bardziej tematem biedy na świecie.

Najnowsze