Pamiętajmy o pieszych

Piesi, obok kierowców i ich pasażerów, to niezwykle ważni użytkownicy dróg. Często jednak zapominamy o tym, a i oni zapominają o swoim bezpieczeństwie. Fundacja Izabeli i Adama Małyszów wspiera odblaskową kampanię.

2009 rok – rokiem pieszego to kampania społeczna propagowana przez Fundację Adama Małysza. Znany skoczek wraz ze swoją żoną zachęca pieszych do noszenia elementów odblaskowych, ponieważ niewidoczni są zagrożeniem dla siebie samych narażając swoje życie oraz dla kierowców, którzy – tak jak kiedyś Adam Małysz – czasem mogą nie dostrzec nieoznakowanego człowieka poruszającego się poboczem drogi.

fot. roadlook.pl

Akcja, wspierana przez cieszyńską drogówkę to dobry przykład na połączenie kampanii medialnej z czynną pomocą i aktywnym uświadamianiem ludzi. Adam Małysz, zamierza wraz z policjantami odwiedzać szkoły i rozdawać odblaskowe gadżety najmłodszym Polakom (do dziś zostało rozdanych już ponad 12 tysięcy akcesoriów). Co ciekawe, w ramach akcji, odblaskowe opaski otrzymają również bywalcy cieszyńskich lokali gastronomicznych. Opaska do kufla piwa gratis to nietypowa promocja, która może mieć pozytywny oddźwięk w poprawie bezpieczeństwa wśród pieszych użytkowników dróg. I jak podają statystyki już ma – pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, a statystyki wskazują na zdecydowany spadek  wypadków z udziałem nieoznakowanych pieszych.

Teraz pora liczyć, że akcja o charakterze lokalnym przeniesie się na większą część kraju. A czekając na jej wyniki, warto zaopatrzeć się w odblaskowe akcesoria. To niewielki wydatek a cena bezpieczeństwa ogromna…

Odblaskowych gadżetów szukaj na Allegro.

Źródło: roadlook.pl

Najnowsze

Nowości Hondy podczas targów w Tokio

Już wkrótce Tokyo Motor Show, a na nim wiele dziwnych, auto-moto nowości. Jednym z nich będzie Honda EV-N. Mały samochód w stylu retro, którego wygląd budzi wiele kontrowersji. Na stoisku  japońskiego producenta nie zabraknie także motocykli i skuterów.

Honda na targach w Tokio przedstawi wizję niedalekiej przyszłości zdominowanej przez społeczeństwo żyjące w zgodzie z naturą. Zrealizuje tę koncepcję poprzez połączenie paneli słonecznych produkujących energię elektryczną z pojazdami elektrycznymi zasilanymi bateriami, które podczas eksploatacji nie wydzielają dwutlenku węgla. Co więcej, każdy pojazd ze strefy HELLO! ((Honda Electric mobility Loop) zawierać ma interaktywne technologie komunikacyjne, które pokazują sposób, w jaki mobilne urządzenia mogą współgrać z ludźmi i społeczeństwem.

Honda EV-B – czy aby na pewno chcemy, by auta przyszłości tak wyglądały?
fot. Honda

Na wystawie pojawi się również FCX CLARITY, samochód napędzany ogniwami paliwowymi, do którego zasilania służy energia elektryczna wyprodukowana z wodoru; samochód elektryczny EV-N (o ktorym poniżej); motocykl elektryczny EV-Cub; urządzenie osobistej mobilności EV-MONOPAL; jednokołowe urządzenie osobistej mobilności U3-X (czytaj o nim więcej tu) wykorzystujące technologię kontroli równowagi znaną z humanoidalnego robota ASIMO.

 

 

 

 

Wnętrze Hondy EV-N
fot. Honda

Choć styl retro króluje ostatnio na wybiegach, jakoś nie przekonuje nas wizja jego panowania na ulicach miast. Ostatnio prezentowane samochody przyszłości są małe i kształtem nadwozia nawiązują do aut z przed lat. .. tak jak Honda EV-N. Ten nowoczesny – z racji rodzaju zasilania – elektryczny samochodzik (z racji gabarytów brzmi to lepiej niż „samochód”) nawiązuje do kompaktowego modelu N360 produkowanego przez firmę w latach 60-tych. Od N-ki różni go jednak pokryty panelami słonecznymi dach, dzięki któremu możemy bez specjalnego wysiłku naładować zasilącą samochód baterię oraz urządzenia zainstalowane w kokpicie. W drzwiach Hondy umieszczono opisywaną już przez nas wcześniej Hondę UX-3.

Zarówno Honda EV-N jak i model UX-3 to pojazdy, które przynajmniej obecnie wydają się mocno futurystyczne, ale może w tym przyszłość rozwoju motoryzacji? Chyba musimy się zacząć przyzwyczajać…

Nowa Honda CB1100
fot. Honda

Tymczasem na tej samej ekspozycji będzie można także oberzeć na wskroś nowoczesne jednoślady. Model CB1100, odkryje przed zwiedzającymi potencjał 4-cylindrowego silnika chłodzonego powietrzem. Pod względem stylistyki i właściwości jezdnych, motocykl ten nawiązuje do najlepszych cech poprzednich generacji serii CB.

Ponadto w Japonii zadebiutuje sportowo-turystyczny VFR1200F wyposażony w pierwszą na świecie dwusprzęgłową skrzynię biegów (Dual Clutch Transmission), przeznaczoną dla sportowych motocykli o dużej pojemności silnika.

 

 

 

 

Skuter Honda PCX z funkcją start stop
fot. Honda

Ze skuterów uwagę może przyciagnąć ekologiczny i ponoć wyjątkowo ekonomiczny PCX z funkcją auto start-stop oraz EVE-neo, który nie emituje zanieczyszczeń do atmosfery, co możliwe jest tylko w przypadku napędu elektrycznego.

Miłośnicy sportu motorowego nacieszą także oko widokiem modeli pamiątkowych (maszyny wyścigowe): 

RC212V (prowadzony przez Dani’ego Pedrosę w MotoGP 2008)

RC212V (prowadzony przez Dani’ego Pedrosę w MotoGP 2009)

CRF450R (wyścigi w klasie IA1, 2009 All Japan Motocross Championship)

COTA 4RT (zdobywca tytułu World Trial Championship Series 2009) 

Najnowsze

Nowości Hondy podczas targów w Tokio

Już wkrótce Tokyo Motor Show, na którym Honda zaprezentuje m.in. nowe CB1100 , VFR1200F. Smaczkiem stoiska będzie wystawa pamiatkowych motocykli wyścigowych, m.in. RC212V prowadzony przez Daniego Pedrosę MotoGP 2008 i 2009 roku.

Honda na targach w Tokio przedstawi wizję niedalekiej przyszłości zdominowanej przez społeczeństwo żyjące w zgodzie z naturą.
Na wystawie pojawi się również jednokołowe urządzenie osobistej mobilności U3-X (czytaj o nim więcej tu) wykorzystujące technologię kontroli równowagi znaną z humanoidalnego robota ASIMO.

 

Nowa Honda CB1100
fot. Honda

Na ekspozycji Hondy będzie można także oberzeć na wskroś nowoczesne jednoślady. Z modeli przedprodukcyjnych zobaczymy: CB1100, VFR1200F, VFR1200F  Dual Clutch Transmission (ze skrzynią z podwójnym sprzegłem), CB1300 SUPER FOUR, CB1300 SUPER BOL D’OR, CB1300 SUPER TOURING, VT1300CR, VT1300CS, PCX i inne.

Model CB1100, odkryje przed zwiedzającymi potencjał 4-cylindrowego silnika chłodzonego powietrzem. Pod względem stylistyki i właściwości jezdnych, motocykl ten nawiązuje do najlepszych cech poprzednich generacji serii CB.

Ponadto w Japonii zadebiutuje sportowo-turystyczny VFR1200F wyposażony w pierwszą na świecie dwusprzęgłową skrzynię biegów (Dual Clutch Transmission), przeznaczoną dla sportowych motocykli o dużej pojemności silnika.

 

Skuter Honda PCX z funkcją start stop
fot. Honda

Ze skuterów uwagę może przyciagnąć ekologiczny i ponoć wyjątkowo ekonomiczny PCX z funkcją auto start-stop oraz EVE-neo, który nie emituje zanieczyszczeń do atmosfery, co możliwe jest tylko w przypadku napędu elektrycznego.

Miłośnicy sportu motorowego nacieszą także oko widokiem modeli pamiątkowych (maszyny wyścigowe):

RC212V (prowadzony przez Dani’ego Pedrosę w MotoGP 2008)

RC212V (prowadzony przez Dani’ego Pedrosę w MotoGP 2009)

CRF450R (wyścigi w klasie IA1, 2009 All Japan Motocross Championship)

COTA 4RT (zdobywca tytułu World Trial Championship Series 2009)

Najnowsze

Grand Turismo za darmo!

Jeśli chcemy by nasze pociechy podczas podróży siedziały skupione jak aniołki, możemy zaopatrzyć auto w samochodowy odpowiednik PlayStation2, a do 10 października same przetestujmy za darmo najnowszą gierkę Grand Turismo!

Jak powszechnie wiadomo, gry to idealny pomysł na spokojne, niemarudzące dzieci. Dziś jednak pod tym hasłem rozumie się nie tylko zabawy z popularnego PC czy laptopa, ale i liczne gry zainstalowane do telewizora, czy komputera na specjalnej konsoli. 

fot. digitpedia.com
fot. digitpedia.com

Od dawna jednak konsola nie jest „uwiązana”. PSP czy DS to urządzenia, które możemy zabrać ze sobą by pograć na ławce w parku, czy podczas stania w korku. Do samochodu z kolei możemy zabrać Audopod VOD10PS2 – mocowaną wewnątrz samochodu konsolę Playstation 2 (na rynek wchodzi już PS3 – dyskretny, malutki, designerski gadżecik dla każdej kobiety!). Autopod to połączenie 10 calowego wyświetlacza, 2 kompletów bezprzewodowych słuchawek, 2 joysticków i dwóch gier.

Tymczasem do 10 paździenika można przetestować za darmo najnowszą grę Grand Turismo na PSPgo.

Nowy PSPgo wygląda wyjątkowo elegancko.
fot. Sony

Pod czarnym, zgrabnym nadwoziem PSPgo kryje się sportowe, lekkie zawieszenie i ogromna przestrzeń – 16GB, która umożliwia posiadanie zawsze pod ręką wszystkiego, co lubimy oglądać, słuchać albo grać (+ dostęp do Skype).

Dla miłośników gry Grand Turismo, wersja na PSP daje szansę zdobycia kluczyków do ponad 800 pięknych samochodów – jak również zielone światło do wykorzystania w pełni ich możliwości na 35 fantastycznych torach z całego świata.

Poniżej przedstawiamy krótką drogę do otrzymania darmowej kopi gry Grand Turismo  :

1.    Kup PSPgo.
2.    Zarejestruj swoje PSPgo w PlayStationStore do 10 października godziny 23:59 i zainstaluj profil Grand Turismo.
3.    Sprawdź w mailu swój kod promocyjny.
4.    Aktywuj kod w PlayStation®Store, ściągnij grę i odpal silniki…

Szczegóły na temat promocji oraz stałej oferty PlayStation znajdziesz klikając tu.

Źródło: Sony, digitpedia.com

Najnowsze

Nauka z Abarthem

Nauka bezpiecznej jazdy  pod okiem wykwalifikowanych instruktorów wydaje się być idealnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu i podszkolenie swoich umiejętności; tym bardziej jeśli „L-kami" są samochody sygnowane przez Abarth.

fot. corse.pl

Szkoła doskonalenia jazdy „Abarth Driving Experience” została otworzona we wrześniu na warszawskim Bemowie na mocy porozumienia Fiat Auto Poland, Corse S.C. oraz Jurczak Sport Auto. To miejsce, w którym w towarzystwie licencjonowanych instruktorów Polskiego Stowarzyszenia Motorowego (we współpracy z Automobilklubem Polskim na Autodromie Bemowo w Warszawie) możemy pouczyć się bezpiecznej techniki jazdy. Zajęcia mają charakter szkoleń i organizowane są zarówno dla klientów korporacyjnych, jak i indywidualnych. Sprzęt szkoleniowy – nietypowy. Abarth 500, Abarth Grande Punto oraz Panda Abarth Kit Car to rasowe samochody, na których poza jazdą bezpieczną, możemy również poćwiczyć trochę jazdę „sportową”.

Szkoła posiada oficjalną rekomendację marki Abarth. Inicjatywa jest wzorowana na firmowanej przez kierowcę rajdowego Sandro Munari’ego włoskiej szkole Abarth Driving School.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Najnowsze