Otwarto kolejny odcinek autostrady A1 z Trójmiasta do Włocławka

24 grudnia 2013
Autostrada A1 od węzła Czerniewice pod Toruniem do węzła Włocławek Zachód otwarta!

W weekend pierwsi kierowcy pojechali nowo wybudowanym odcinkiem autostrady A1 od węzła Czerniewice pod Toruniem do węzła Włocławek Zachód. Nowy odcinek łączy Toruń z obrzeżami Włocławka. Drogowcy udostępnili kierowcom 45 kilometrów autostrady. Między węzłami Włocławek Zachód i Kowal nadal brakuje 19 kilometrów autostrady - ten fragment cały czas jest w budowie - GDDKiA ma ogłosić termin oddania całości na początku przyszłego roku (całe połączenie autostradowe Gdańska z Łodzią to ok. 300 km). Jak wiadomo, w Strykowie koło Łodzi można zjechać na autostradę A2, która łączy Warszawę z zachodnią granicą Polski.

Na budowę odcinka firma Lotos Asfalt dostarczyła ok. 30 tys. ton najwyższej jakości asfaltu. Budowa była realizowana przez Konsorcjum SALINI POLSKA Sp. z o.o IMPREGILO S.p. A oraz Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów KOBYLARNIA S.A, a inwestorem była Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Bydgoszczy.

Autostrada A1 to jedyna polska autostrada o przebiegu południkowym i jedno z najważniejszych połączeń komunikacyjnych Polski i Europy. Od sierpnia 2006 r. do grudnia 2013 r., na cały 221-kilometrowy odcinek A1 z Trójmiasta do węzła Kowal w pobliżu Włocławka, LOTOS Asfalt dostarczył ponad 130 tys. ton asfaltów, zarówno klasycznych, jak i modyfikowanych.

Wjazd na nową autostradę od strony Torunia jest możliwy południową obwodnicą miasta (czyli drogą S-10) na węźle Czerniewice lub przez węzeł w Lubiczu i most autostradowy. Nie będzie za to możliwości, aby w Czerniewicach zjechać na A1 z drogi krajowej nr 91 (dawnej jedynki). Dotychczasowe połączenie zostanie zamknięte.

Źródło:Grupa Lotos, GDDKiA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!