Oszczędzaj paliwo na wakacjach

Samo planowanie urlopu już powinno być przyjemnością, nie mówiąc już o wakacjach jako takich. Jednak rosnące ceny benzyny szarpią nam nerwy, a przeliczanie kosztów podróży psuje radość z przygotowań. Wydatki na paliwo można jednak zmniejszyć.

Podstawą jest dokładne i staranne opracowanie trasy. Zaktualizuj GPS, sprawdź, gdzie czają się remonty i objazdy, zajrzyj na strony internetowe instytucji zarządzających drogami i autostradami. Ominiesz, przynajmniej częściowo, korki i oszczędzisz sobie czaso- i paliwochłonnego błądzenia.

Uwierz – na pewno nie potrzebujesz tyle bagażu
fot. purseblog.com

Drugim elementem jest przemyślenie bagażu. Złudzenie posiadania własnego samochodu, zwłaszcza po latach korzystania z pociągów i autobusów, sprawia, że mamy zwiększoną tendencję do zabierania rzeczy niepotrzebnych – a może się przydadzą? Zazwyczaj tak się nie dzieje. Tymczasem obciążenie auta zwiększa zużycie paliwa. Każde dodatkowe 50 kg to o 1 – 2% więcej zużytego paliwa. Zastanów się, co zamierzasz robić w wolnym czasie, przygotuj listę i trzymaj się jej. Przed wyruszeniem w trasę warto sprawdzić poziom ciśnienia w oponach. Prawidłowo napompowane opony zmniejszają spalanie o ok. 3%. Podczas jazdy natomiast unikajmy otwierania na przestrzał okien i dachu – powoduje to zwiększenie oporów powietrza, co hamuje samochód.

Kolejna rada to płynna jazda i utrzymywanie stałej prędkości. Staraj się unikać gwałtownego hamowania, przewidując, w którym miejscu ruch może zwolnić. Dzięki temu możesz zużyć – uwaga – nawet do 33% paliwa mniej.

Źródło: Shell

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze