ONZ walczy o bezpieczeństwo na drogach

"Dekada działań na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego 2011-2020" to program, jakim Organizacja Narodów Zjednoczonych chce przyczynić się do eliminowania głównych czynników ryzyka i tym samym zwiększenia bezpieczństwa na drogach.

Dr Etienne Krug, Dyrektor Departamentu zapobiegania przemocy i Urazom, Światowej Organizacji Zdrowia, Fundusz dla Bezpieczeństwa drogowego.
fot. krbrd

Konsekwencje wypadków drogowych mają szeroki zasięg społeczny i ekonomiczny. Dane są zastraszające. Według różnych szacunków liczba rannych w wypadkach drogowych  na całym świecie sięga od 20 do 50 milionów w skali roku.  Co oznacza, że co miesiąc znika z powierzchni jedno miasto wielkości Warszawy.

Celem ogłoszonego w 2010 roku programu „Decade of Action for Road Safety” jest ustabilizowanie, a co za tym idzie zmniejszenie liczby śmiertelnych wypadków na drogach w skali globalnej. Założeniem programu jest intensyfikacja i wsparcie działań prowadzonych na szczeblu krajowym, regionalnym i globalnym.

3 marca 2010 roku podczas odbywającej się debaty Zgromadzenia ONZ na temat światowego kryzysu bezpieczeństwa ruchu drogowego, przyjęto rezolucję na temat poprawy światowego bezpieczeństwa drogowego, w którego gronie sponsorów znalazła się Polska. Nadrzędnym celem programu jest zrealizowanie działań, które zaskutkują rzeczywistym zmniejszeniem liczby zabitych i rannych w wypadkach drogowych. Dziesięcioletni plan opracowany został przez Światową Organizację Zdrowia i Komisje Regionalne ONZ.

 

Michelle Yeoh, Ambasador Akcji –  Make a road safe – Uczyńmy drogi bezpiecznymi.
fot. krbrd

Wezwane do dalszego podejmowania wysiłków na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego przez Zgromadzenie Ogólne Państwa Członkowskie mają za zadanie przede wszystkim wprowadzenie działań służących wyeliminowaniu głównych czynników ryzyka, takich jak: niestosowanie pasów bezpieczeństwa i fotelików dla dzieci, nieużywanie kasków ochronnych, jazdy pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, braku dostosowania prędkości i jazda z niedozwoloną prędkością, czynniki rozpraszające uwagę kierowcy, np. pisanie i odbieranie SMS-ów czy rozmawianie przez telefon, a także brak odpowiedniej infrastruktury drogowej.

Poza działaniami polegającymi na  wzmocnieniu systemu zarządzania bezpieczeństwem ruchu drogowego, jednym z podstawowych założeń programu jest prowadzenie edukacji z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego kładąc szczególny nacisk na sytuację niechronionych użytkowników dróg (pieszych, rowerzystów, motocyklistów) oraz użytkowników publicznych środków transportu. Program ma też obejmować działania, które mają poprawić sytuację ofiar wypadków ( zapewnienie lepszej opieki powypadkowej, w tym także rehabilitacji osób niepełnosprawnych).

Z polskiej strony w realizację programu mocno zaangażowała się Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Więcej na ten temat znajdziecie na stronie: http://www.dekadabrd.pl/dekada.html

 

Najnowsze

Kolejna edycja Honda Gymkhana w Tychach

Jeszcze nie opadły emocje po niedawnej imprezie w Warszawie, na której zawodnicy mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności jazdy motocyklem, a już Honda przygotowuje kolejne wydarzenie, które będzie miało miejsce w Tychach, w ostatni weekend czerwca.

Więcej o zawodach Gymkhana dowiesz się tutaj.

Spotkania organizowane przez Hondę mają na celu przede wszystkim podniesienie umiejętności motocyklistów, naukę kontrolowania swojego motocykla. Jazdy odbywają się po torach składających się z ciasnych zakrętów, a wszystko w bezpiecznej atmosferze, na zamkniętym dla innych uczestników ruchu placu i pod okiem doświadczonych instruktorów.

fot. Honda

Wydarzenie to jest także okazją do spędzenia dwóch dni na intensywnym szkoleniu techniki, co z pewnością pomoże wszystkim biorącym udział w imprezie motocyklistom w sprawnym poruszaniu się po drogach. Ponadto, Honda Gymkhana dostarcza uczestnikom niezapomnianych wrażeń w trakcie kończącej imprezę w niedzielę jazdy konkursowej na czas. 

Poza treningami i zaciętą rywalizacją, organizator zapewnia mnóstwo atrakcji dla widzów. Pozwolą one  całej rodzinie spędzić weekendowe popołudnie w ciekawy sposób. Liczne konkursy z nagrodami i zabawy dodatkowo umilą czas spędzony na Honda Gymkhana.

Gdzie i kiedy?

25-26 czerwca, w centrum handlowym Tesco, przy ulicy Towarowej 2 w Tychach.

Najnowsze

Audi A5 wysadzany kryształami Swarovskiego

Jak wiadomo nie od dziś, Rosjanie - zwłaszcza Ci bogaci - lubią się wyróżniać na drodze. Jeśli jadą Mercedesem to koniecznie tuningowanym przez przykładowo Brabusa, jeśli BMW to np. w wersji AC Schnitzer. Tylko co zrobić jeśli i to staje się nudne na ulicach? A możeby tak okleić auto drogimi kryształami?

fot. kadr z youtube
fot. Shampar.ru

Na drogach w Rosji pojawiło się nietypowe Audi, w środku przypominające zwykły model A5, lecz z zewnątrz, no cóż… olśniewa!

Swarovski Audi A5, bo tak brzmi nazwa tego modelu, został wystylizowany jak żaden inny samochód. Auto zostało oklejone w 450 000 kryształków Swarovskiego, a realizacja tego przedsięwzięcia zajęła 1440 godzin! Użytkownik tego modelu A5 wydał na ten ekstrawagancki wygląd ok. 215 000 dolarów. Tak ekscentryczne auto z pewnością będzie przyciągać uwagę na drogach całego świata, w szczególności w blasku słońca, czy mieniąc się w świetle reflektorów w nocy. W Moskwie, podczas wystawy tuningowanych samochodów (Moscow Tuning Show) przebił zainteresowaniem wszystkie prezentowane pojazdy.

Najnowsze

Motopiknik rodzinny w Zalesiu – motocykliści dzieciom

Motopiknik rodzinny odbędzie się 4 czerwca w Zalesiu Dolnym k. Piaseczna. Impreza jest charytatywna - zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu sportowego dla dzieci z Domu Dziecka w Pasymiu. Imprezie patronuje Motocaina.pl.

fot. Kiddimoto

Praktycznie w każdy wiosenno – letni weekend mamy do wyboru sporą ilość imprez, zarówno z dwoma jak i czterema kołami w tle. Niedawno spotkalyśmy się w gronie uroczych motocyklistek (relację z Dnia Motocyklistki przeczytasz tutaj), przejechałyśmy paradą po ulicach Warszawy, była okazja do rozmów w urokliwej knajpce na warszawskim Żoliborzu, gdzie w przemiłym i sympatycznym gronie do późnych godzin prowadziliśmy dysputy o naszych rumakach, o planach na sezon, o życiu, mężczyznach i naszych pasjach. 

W najbliższym czasie Motocaina.pl patronuje kilku imprezom. Na szczególną uwagę zasługuje Motopiknik rodzinny, który odbędzie się 4 czerwca w Zalesiu Dolnym k. Piaseczna. Impreza jest charytatywna – zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu sportowego dla dzieci z Domu Dziecka w Pasymiu.

Już dziś zarezerwujcie sobie ten termin – zapraszamy z całą rodziną. Jak zapewniają organizatorzy, każdy znajdzie coś dla siebie. Przewidziane są atrakcje dla małych i dużych, a wszystko to z motocyklem w tle. Będą warsztaty teatralne prowadzone przez znanego aktora, warsztaty wizażu dla pań, animacje i atrakcje dla maluchów, pokazy motocyklowe – imprezę uświetnią zespoły, wykonujące utwory z różnych gatunków muzyki. Dla każdego coś miłego – także dla ucha!

Piknik odbędzie się 4 czerwca w godzinach 15-20 w Zespole Szkół Nr 2 im. Emilii Plater w Piasecznie (Platerówka) w malowniczym Zalesiu Dolnym przy Alei Brzóz 26.

fot. Frendl

Podczas pikniku – poza zbiórką pieniędzy na ww. cel – odbędzie się zbiórka nakrętek po napojach dla Alexa cierpiącego na nowotwór oczu, a także zbiórka przez Fundację „Eco Choice” starych telefonów komórkowych.

W programie m.in. :

– motocykle prosto z toru i nie tylko
– pokaz ewolucji na motocyklu
– żywa lekcja historii, czyli motocykliści o Rajdzie Katyńskim
– warsztaty teatralne – poprowadzi Michała Tomala (Daniel z „Na Wspólnej”)
– warsztaty taneczne (Hip-Hop)
– animacje dla młodszych dzieci
– pokaz sztuk walki
– pokaz pierwszej pomocy
– „Las Rąk” laboratorium rękodzieł

oraz inne atrakcje

Line Up:
Dj Martin Rosa (House)
BluntBrothers (Hip-Hop) http://www.myspace.com/bluntbrothersbb
Refundacja (Reggaethnodance) http://www.facebook.com/refundacja?ref=ts
Tomasz Szporko (Beatbox Harmonijka)
K.L.O.S.Z. (Blues-Rock)

Imprezę poprowadzi: Martin Rosa

Patronat nad imprezą – poza kobiecy portalem motoryzacyjnym Motocaina.pl – objął:
Radny Rady Miejskiej w Piasecznie Michał Rosa.

Organizator:
Polskie Stowarzyszenie Motocyklistów EWO www.ewo.org.pl
Zespół Szkół Nr 2 im. Emilii Plater www.platerowka-szkola.pl

Poniżej link do wydarzenia na facebooku: klikajcie i zapraszajcie znajomych!

http://www.facebook.com/event.php?eid=209705642384545

Najnowsze

Mężczyźni bardziej zestresowani za kółkiem niż kobiety

Badania firmy TomTom wykazały, że mężczyźni przeżywają 7-krotnie większy stres stojąc w korkach, niż kobiety.

Wyładowanie stresu przez mężczyznę…
fot. Motocaina
… a kobietę.
fot. Motocaina

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Brytyjscy psychologowie doszli do takiej konkluzji po zbadaniu wolontariuszy, a dokładniej substancji zawartych w ich ślinie, które wydzielały się, gdy stali w korku. Eksperyment wykazał, że poziom stresu u kobiet wzrasta o 8.7 procenta, natomiast u mężczyzn o 60 procent. Taki stopień stresu jest niezdrowy dla naszych organizmów, a w szczególności mężczyzn, których serce zmaga sie zwykle w podwyższonym ciśnieniem – może to skutkować zawrotami głowy, a także problemami z oddychaniem.

Kobiety lepiej radzą sobie ze stresem za kółkiem.
fot. Motocaina

Osoby badane nie miały pojęcia, że przeżywają stres; 67 procent kobiet i 50 procent mężczyzn deklarowało po 20 minutach stania w korku, że nie odczuwa stresu. Wyniki badań jednak temu zaprzeczyły.

48 pocent dorosłych osób dojeżdża do pracy samochodem, więc taka dzienna dawka stresu w prostej lini może być przyczyną problemów zdrowotnych. A skąd się biorą takie wyniki? Zdaniem badaczy – mężczyźni od zarania dziejów uczyli się reagować na trudne sytuacje metodą „walcz lub uciekaj” innymi słowy, konfrontują się z przeszkodą, bądź odchodzą od niej. A co można zrobić w korku? Nic. Stąd wysoki poziom stresu u panów. Kobiety w takich sytuacjach znacznie prościej dają sobie radę np. śpiewając – zmniejsza to poziom ciśnienia w naszym organizmie.

Najnowsze