Omijanie korka pasem awaryjnym i szybka nauczka

Nie wszyscy kierowcy rozumieją, że pewnych rzeczy po prostu się nie robi, chociaż bardzo kuszą. Muszą dopiero dostać poważną nauczkę, żeby to do nich dotarło.

Do czego służy pas awaryjny? Do zatrzymania pojazdu w razie awarii, albo do zjechania na niego podczas tworzenia korytarza życia. Zdecydowanie nie służy natomiast do omijania korka.

Pewien kierowca Focusa nie rozumiał tego. Na szczęście napotkał uczynny patrol policji w nieoznakowanym BMW, który poświęcił trochę swojego czasu na wyjaśnienie tych zawiłości kodeksu drogowego.

Najnowsze

Krótki rzut oka na zachowania z polskich dróg

Kierowcy zawodowi pokonują duże przebiegi i siłą rzeczy są świadkami wielu niebezpiecznych sytuacji na drogach. Czasami wręcz bardzo wielu.

Na poniższym wideo zobaczycie kilka sytuacji z zaledwie tygodnia używania kamery samochodowej. Nie ma tu żadnych kolizji ani wypadków, ale czasami jest to zasługą wyłącznie szczęścia.

Co więc tutaj mamy? Kierowcę, który nie wie który pas do czego służy, rowerzystę z kodem na nieśmiertelność drałującego pod tira, szybkie wysadzanie pieszej na środku drogi oraz klasyczne wyprzedzanie na czołówkę.

Najnowsze

Przepisy ruchu drogowego nie dotyczą rowerzystów?

Od czasu do czasu pojawia się nagranie, po obejrzeniu którego trudno nam powiedzieć, czy niektórzy rowerzyści mają skłonności samobójcze, czy zwyczajnie jest im bez różnicy czy zginą pod kołami jakiegoś samochodu, czy nie.

Rowerzysta jedzie drogą podporządkowaną i zbliża się do skrzyżowania. Co robi? Rozgląda się na boki? Ustępuje pierwszeństwa nadjeżdżającym samochodom? Może przyspiesza, żeby zdążyć przejechać skrzyżowanie bez zatrzymywania?

Ten konkretny rowerzysta miał inny plan. Postanowił jechać niezmiennym tempem, z głową odwróconą w przeciwnym kierunku niż ten, z którego mógł nadjechać samochód, a w trakcie pokonywania skrzyżowania zacząć udawać, że jest pieszym i wjechać na przejście.

Plan powiódł się znakomicie. Tylko skąd to zaskoczone spojrzenie, kiedy samochód z piskiem opon i w dosłownie ostatniej chwili zahamował, unikając potrącenia tego beztroskiego rowerzysty?

Najnowsze

Przerażający wypadek ciągnika rolniczego i tira

Brak należytej ostrożności, ignorowanie sygnalizacji świetlnej oraz chęć skrócenia sobie drogi - to nieoficjalne przyczyny tego zdarzenia.

Nagranie z monitoringu pokazuje jak kierujący ciągnikiem rolniczym zjeżdża z pobocza (na DK 81) i cofa skręcając w drogę podporządkowaną. Po chwili wyjeżdża, prosto pod nadjeżdżający ciągnik siodłowy z naczepą.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że kierujący ciągnikiem rolniczym pomylił drogę i chciał zawrócić na skrzyżowaniu. Nie cofnął na tyle daleko, żeby móc obserwować sygnalizację świetlną, tylko wyjechał na skrzyżowanie, uważając, że nic nie jedzie. W wyniku wypadku doznał ciężkich obrażeń, zagrażających życiu. Został przetransportowany helikopterem do szpitala.

Najnowsze

Rowerzystka potrafi zająć się różnymi rzeczami w czasie jazdy

Poruszanie się rowerem po mieście bywa monotonne, więc niektórzy starają się w tym czasie czymś zająć. Tylko czy to na pewno bezpieczne?

Autor sam przyznaje, że wrzucił to nagranie z przymrużeniem oka. Rowerzysta radziła sobie ze wszystkim czynnościami bez problemu i nie stworzyła żadnego zagrożenia. Ale czy było to bezpieczne?

Zdecydowanie nie. Jazda na rowerze „bez trzymanki” może i bywa wygodna i efektowna, ale w razie nagłego pojawienia się zagrożenia, kierujący jednośladem może nie tylko nie zareagować odpowiednio szybko, ale rzucając się nerwowo rękami na kierownicę, stracić panowanie nad rowerem. Jeśli w tym czasie mamy w ręce smartfona, tak jak ta pani, ryzyko zderzenia się z kimś gwałtownie rośnie.

Najnowsze