Agnieszka Serafinowicz

Odwilż i gołoledź – bardzo ciężkie warunki nie tylko na drogach

W powietrzu odwilż, na drogach i chodnikach gołoledź, wtorkowy lód na chodnikach zbiera śmiertelne żniwo, bardzo uważajcie!

Odwilż i gołoledź nie tylko w Warszawie, ale to właśnie w stolicy doszło do tragedii. Na warszawskiej Pradze-Północ 38-letni mężczyzna poślizgnął się na zamarzniętym chodniku, wywrócił się prawdopodobnie uderzając głową o ziemię. Zmarł na miejscu. Funkcjonariusze badają okoliczności zdarzenia. Policja ostrzega przed bardzo ciężkimi warunkami na drogach.

Do tragicznego w skutkach wydarzenia z pieszym, doszło dziś, we wtorek 20.12.2022 na skrzyżowaniu ulicy Targowej z ul. Kłopotowskiego. Lód skuł jednak nie tylko warszawskie chodniki, ale i ulice. Przypominamy, że droga hamowania auta na śniegu jest co najmniej dwukrotnie dłuższa niż na drodze suchej, ale w przypadku oblodzonej jezdni jest ona – przy założeniu, że mamy opony zimowe – nawet czterokrotnie dłuższa. Trudniej jest też wyprowadzić auto z ewentualnego poślizgu. W praktyce samochód jadący z prędkością zaledwie 30 km/h ma drogę hamowania dłuższą, niż auto w normalnych warunkach poruszające się z prędkością ponad dwukrotnie wyższą.

gołoledź

Odwilż i gołoledź – niebezpieczne połączenie

Silnych mrozów już nie ma, ale bynajmniej nie ułatwiło to przemieszczania się zarówno na jezdniach jak i na chodnikach. Zarówno policja, jak i służby utrzymaniowe (drogowe, oczyszczania miasta itp.) apelują do mieszkańców, by poruszali się bardzo ostrożnie, bez względu na to, czy przemieszczają się autem, czy też na własnych nogach.

Według Zarządu Oczyszczania Miasta w Warszawie, dzięki nocnej pracy 170 posypywarek, które swoimi działaniami objęły 1600 km dróg w stolicy, na trasy mogła ruszyć komunikacja miejska. Sytuacja jest obecnie trudna, ale według przedstawicieli ZOM nie ma na razie sygnałów by na posypanych drogach występowała śliskość wynikająca z oblodzenia. Jednak na chodnikach jest gorzej. Bądźcie bardzo ostrożni.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze