Od kwietnia sprawdzisz punkty karne w internecie!

Rządowe Centrum Legislacji przyjęło projekt nowelizacji ustawy prawo o ruchu drogowym, która pozwoli uruchomić kolejne e-usługi dla kierowców. Jedną z nowości będzie możliwość sprawdzenia stanu punktów karnych przy pomocy sieci.

Od pewnego czasu możemy wykorzystać internet do sprawdzenia historii pojazdu. Wystarczy, że w przeglądarce wpiszemy adres historiapojazdu.gov.pl, a następnie podamy numer rejestracyjny, VIN oraz datę pierwszej rejestracji samochodu i termin badania technicznego, auta które chcemy sprawdzić. Uzyskamy wtedy wgląd do informacji o marce, modelu, roku produkcji, dacie pierwszej rejestracji i terminie badania technicznego, liczbie właścicieli i przebiegu pojazdu. 

Już niebawem funkcjonalność usług online zostanie poszerzona o kontrolę stanu konta z punktami karnymi. Informacja będzie dostępna niemal od ręki. Wystarczy uwierzytelnić osobę, której dane chcemy sprawdzić, profilem zaufanym ePUAP. Taki profil (ePUAP) możemy założyć przy pomocy bankowości elektronicznej. Taką możliwość oferują banki takie jak PKO BP, Inteligo, ING oraz Millennium.

Na chwilę obecną takie informacje możemy otrzymać jedynie na komisariacie, a do tego musimy się stawić osobiście. Policja nie udziela informacji o punktach telefonicznie ani mailowo. Żeby sprawdzić liczbę punktów będzie potrzebny dowód tożsamości (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy). Istnieje możliwość uzyskania pisemnego zaświadczenia z informacją o liczbie punktów karnych na koncie, np. jeśli będzie tego wymagał pracodawca. W tym przypadku należy przelać 17 zł na konto urzędu gminy, a na komisariacie okazać potwierdzenie wpłaty.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze