Ewa Kania

Nikt nie uniknie obowiązkowej wymiany prawa jazdy. Kluczowa jest rubryka 11

Miliony kierowców w Polsce cieszą się posiadaniem bezterminowego prawa jazdy, a więc takiego które (przynajmniej teoretycznie) pozwala im na dożywotnie prowadzenie pojazdów. Takie prawa jazdy nie są jednak wydawane od lat, a kierowcom je posiadającym, również skończy się sielanka i dotknie ich obowiązkowa wymiana praw jazdy.

Spis treści

Bezterminowe prawa jazdy – dla kogo?

Przez dekady prawa jazdy w Polsce wydawane były bezterminowo. Oznaczało to teoretycznie możliwość prowadzenia pojazdów do końca życia, ponieważ nie istnieje żadna procedura, która wymagałaby od kierujących przechodzenia okresowych badań. Dopiero w przypadku, gdy kierowca popełniłby jakieś wykroczenie, a w ocenie policjanta mogło być one spowodowane brakiem predyspozycji do prowadzenia (z racji na przykład podeszłego wieku), można mieć zatrzymane uprawnienia i być zmuszonym do odbycia stosownych badań.

Zmieniło się to 10 lat temu, kiedy to zlikwidowano bezterminowe prawa jazdy. Od tego momentu osoby, wobec których nie ma żadnych zastrzeżeń jeśli chodzi o predyspozycje do kierowania pojazdami, otrzymują uprawnienia na 15 lat. Po tym czasie konieczne jest wyrobienie nowego prawa jazdy.

Obowiązkowa wymiana praw jazdy dotknie każdego

Prawo nie działa wstecz, więc kierowcy którzy wcześniej zdobyli bezterminowe prawa jazdy, sądzili, że ten przywilej zostanie z nimi na zawsze. Tymczasem rządzący znaleźli sposób na obejście tej zasady.

Było to konieczne ze względu na unijny wymóg ujednolicenia wzorów praw jazdy. Dlatego też wprowadzono następujący przepis:

Osoby posiadające prawa jazdy wydane do dnia 18 stycznia 2013 r. obowiązane są dokonać ich wymiany, na prawa jazdy zgodne z nowym wzorem prawa jazdy określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 20 rozporządzenie w sprawie dokumentów uprawniających do kierowania pojazdami ust. 1 pkt 1.

Teoretycznie nie można otrzymać innego zakresu uprawnień, niż się posiadało, ale nowy wzór prawa jazdy nie przewiduje „bezterminowości”. Musi mieć wpisaną konkretną datę, kiedy blankiet traci ważność. Dlatego każdy kierowca w Polsce otrzyma uprawnienie na najwyżej 15 lat i każdy będzie musiał wymieniać prawo jazdy.

Tajną broń drogówki każdy może mieć na telefonie. Sposób jest bardzo prosty

Kiedy trzeba wymienić prawo jazdy?

Termin wymiany prawa jazdy znajdziecie w rubryce 11 na swoim blankiecie. Określono tam do kiedy dany dokument jest ważny.

Jeśli nie macie wpisanej tam żadnej daty, to macie prawo jazdy bezterminowe. Wtedy obejmie was program przymusowej wymiany dokumentów, który odbędzie się w latach 2028-2033.

Czy konieczne będzie robienie badań lekarskich przy wymianie prawa jazdy?

To zależy. Jeśli posiadacie prawo jazdy terminowe z uwagi na przykład na wadę wzroku, to warunkiem przedłużenia uprawnień jest przejście odpowiednich badań. Jeżeli natomiast macie prawo jazdy bezterminowe, to nie będzie obowiązku stawiania się u lekarza.

Ile kosztuje wymiana prawa jazdy?

Koszt wydania nowego blankietu prawa jazdy to 100,50 zł. Jeżeli musicie zrobić badania lekarskie, to jest to wydatek dodatkowych 200 zł. Trzeba pamiętać też o obowiązku dostarczenia aktualnego zdjęcia, więc pewnie trzeba będzie jeszcze doliczyć koszt fotografa.

Jakie dokument są niezbędne przy wymianie prawa jazdy?

Jeżeli nie chcecie wypełniać druczków w urzędzie, możecie pobrać je online, oto co trzeba przynieść do urzędu chcąc wymienić prawo jazdy w 2023.

  • wniosek o wydanie prawa jazdy;
  • kolorowa, aktualna fotografia o wymiarach 35×45 mm
  • kserokopia dotychczasowego prawa jazdy (wykonają ją w urzędzie, nie musisz za to płacić)
  • dowód uiszczenia opłat (za wydanie prawa jazdy i opłaty ewidencyjnej)
  • oświadczenie o zapoznaniu się z konsekwencjami składania fałszywych zeznań (zapoznanie się z treścią art. 233 kk)
  • oświadczenie o miejscu zamieszkania
  • do wglądu dokument tożsamości (dowód osobisty)
  • wynik badania lekarskiego z zezwoleniem na przedłużenie uprawnień (dotyczy tych, którzy muszą przeprowadzić badanie)

Komentarze:

Czesio - 23 października 2023

Ludzie nie mamy się czego bać prawo nie działa wstecz ja mam na nich wywalone jaja dokumet nie traci ważności bo jest wydany bezterminowo co najwyżej moga nam zrobić psychotesty i to na koszt debili którzy to wymyślają. Pozdrawiam

Odpowiedz

Czesio - 23 października 2023

Ludzie nie mamy się czego bać prawo nie działa wstecz ja mam na nich wywalone jaja dokumet nie traci ważności bo jest wydany bezterminowo. Pozdrawiam

Odpowiedz

Ssoviet anton - 21 października 2023

Ale kiedy to będzie hihi.

Odpowiedz

Nirwana59 - 21 października 2023

Po pierwsze w/g Konstytucji RP, ” prawo jazdy ” jest moją własnością !!!A dóbr
nabytych nie Wolno Zabierać!!!
Idioci z „Brukseli” niech zabierają te dokumenty jeżdżącym alkoholikom.

Nirwana59

Odpowiedz

Krzysztof Wojdat - 21 października 2023

Urzędasy ,te pròżniaki muszą z czegoś żyć. Całe życie pasożytują ma ludziach pracy.

Odpowiedz

Mieczysław Jagas - 20 października 2023

Dlaczego mam płacić za cość co już mam i co mi się należy. I jeszcze straszenie mandatami.
Za komuny nawet tak nie było (!).

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze