Obamobile w Warszawie?

27 maja nasz kraj odwiedzi prezydent Stanów Zjednoczonych - Barack Obama, dlatego postaramy się przyjrzeć jego limuzynie, którą  będzie przemierzał warszawskie ulice.

Obamobile, bo tak został ochrzczony, Cadillac, którym podróżuje amerykański prezydent, jest jednym z najbardziej tajemniczych samochodów świata, jego parametry są Top-Secret, lecz my postaramy się Wam zdradzić 20 rzeczy, których możecie nie wiedzieć o tym jakże wyjątkowym samochodzie.

 

porhomme.com

1. Samochód jest napędzany 6,5 litrowym silnikiem wysokoprężnym, który wyposażony jest w turbosprężarkę, jednak pomimo bestii, jaka drzemie w tym aucie, jego osiągi nie powalają na kolana. Prędkość maksymalna to niecałe 100km/h, auto potrzebuje ok. 15 sekund, aby przyspieszyć do tej prędkości. Dla porównania nasza rodzima Panda przyspiesza w 13,4 sek. do setki.

2. Jest on oparty na nadwoziu ciężarówki GM i waży, aż 6350kg!!! Jeden z największych samochodów na świecie Rolls-Royce Phantom waży „zaledwie” 2550kg.

3. Opancerzenie auta składa się z takich materiałów jak: stal, aluminium, tytan czy ceramika.

4. Szyby mają grubość 13cm, co ciekawe otwiera się tylko przednia, aby kierowca mógł się porozumiewać z biegnącymi obok agentami Secret Service.

5. Samochód posiada własny zapas powietrza oraz jest hermetycznie zabezpieczone przed atakiem chemicznym.

6. Drzwi tego Cadillaca są specjalnie zbrojone, mają ponad 20cm grubości i ważą tyle samo, co drzwi Boeinga 747.

7. Drzwi są na tyle grube, że prezydent nie słyszy hałasu z zewnątrz, dlatego w środku wbudowane są głośniki przekazujące dźwięk otoczenia.

8. Podwozie wzmocnione są Kevlarem, aby wytrzymało atak bombowy.

9. Zbiornik paliwa jest wypełniony specjalną pianką, która w razie bezpośredniego trafienia, jest wstanie zapobiec eksplozji.

10. W przednim zderzaku znajdują się dwa otwory, które mogą emitować gaz łzawiący oraz za pomocą granatów ogień dymny.

11. Kierowca wyposażone jest w specjalny system wideo, który pozwala mu kierować auto nawet w dymie czy w całkowitej ciemności.

12. Obamobile zawsze jest wyposażony w dwie flagi z przodu, flagę USA oraz kraju, który aktualnie odwiedza, aby sztandary były widoczne w nocy są podświetlone diodami LED.

13. Limuzyna posiada specjalny system gaśniczy w bagażniku.

14. W bagażniku znajduje się zapas krwi, zgodnej z grupą prezydenta.

15. Samochody są wymieniane, co cztery lata, po tym okresie są przekazywane osobom pełniącym funkcję niższego szczebla.

16. Autem może podróżować w sumie 7 osób.

17. Na prezydenta czeka kilka gadżetów umilających podróżowanie m.in. odtwarzacz CD na 10 płyt, jak również zaawansowana technologicznie m.in. łączność elektroniczna z Białym Domem oraz bezpieczny wewnętrzny Internet.

18. W skład systemu obronnego wchodzą strzelby zamieszczone w przedziale obok kierowcy.

19. Opony wzmocnione są Kevlarem i można z nich korzystać, nawet przy minimalnym ciśnieniu, a gdyby któraś z nich została uszkodzona, felgi zostały tak zaprojektowane, aby dalej można było prowadzić samochód.

20. W porównaniu do poprzednich prezydenckich limuzyn, obecny nie ma nadanej nazwy.

 

 

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze