Nowy tor Blister Berg – konkurencja dla Nurburgringu

Stary poligon NATO po prawie 20 latach zmieni swoje przeznaczenie. Czy luksusowy tor Blister Berg będzie kolejnym miejscem do testów sportowych aut?

{{ gallery_old(471) }}

Las Teuteborg w centralnych Niemczech przez lata był składem amunicji na potrzeby przebywającej tam armii Brytyjskiej. 80 hektarów zagospodarowanej ziemi z wybudowanymi  magazynami stało się inspiracją dla twórców, pragnących przemiany na tej pozostałości zimnej wojny w coś bardziej stosownego dla pokojowych czasów. Teraz Teuteborg zyska nową jakośc, ponieważ ruszyła tam właśnie budowa najbardziej nowoczesnego toru Europy – Blister Berg.

Głównym projektantem toru jest Herman Tilke, któremu zawdzięczamy między innymi słynne trasy Formuły 1 w Abu Dhabi czy Shanghaju. Konsultantem projektu jest Walter Röhrl, kierowca testowy Porsche i słynny w Niemczech rajdowiec, a fundatorem Blister Berg Marcus Graf von Oeynhausen-Sierstorpf. Wspólnymi siłami i z pomocą inwestorów stworzą tor o długości 4,3 kilometra, który może zostać podzielony na dwa pomniejsze tory według uznania przyszłych użytkowników. Znajdzie się także cos dla amatorów offroadu, gdyż Blister Berg będzie miało do dyspozycji także trasy testowe dla SUVów. Odremontowane magazyny zamienią się w hale samochodowe, garaże i luksusowe hotele.

Głównym celem Blister Berg będzie konkurowanie z Nurburgringiem i Spa-Francorchamp w testach aut sportowych. Wśród lasów Teuteborg producenci będą mogli dysponować torem bez obaw, że zdjęcia ich samochodów wyciekną do mediów przed czasem.

Blister Berg można już rezerwować na rok 2012 i jak znamy niemieckich konstruktorów, jest to całkiem realny czas ukończenia przedsięwzięcia. Szkoda, że w Polsce póki co  nie mamy co marzyć o tak nowoczesnych torach.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze