Nowy Subaru Forester 2013 dla niezależnej kobiety

Rodzina Subaru się powiększa. Kilka dni temu oficjalnie ogłoszono debiut nowego Forestera.

Założeniem podstawowym, jak możemy wyczytać w materiałach producenta, było stworzenie auta, które już z daleka prezentuje się jak rasowy SUV, a przy bliższym poznaniu tylko to wrażenie potwierdza. Forester ma być niekłopotliwy w użytkowaniu i przyjemny w prowadzeniu, zwłaszcza na długich dystansach.

Dostępne będą dwie opcje silnika, oba w układzie bokser. Pierwszy z nich (pojemność 2.0 litra, DOHC, czterocylindrowy, poziomy-przeciwsobny, benzynowy, wolnossący) charakteryzuje się szybką reakcją na naciśnięcie pedału gazu i znacznie zwiększonym momentem napędowym w niskich i średnich zakresach obrotów wału. W drugim z nich Subaru użyło własnej technologii wtrysku bezpośredniego i turbodoładowania. W silniku tym zastosowano nowo opracowaną turbosprężarkę typu twin scroll. Moc maksymalna silnika wynosi 206 kW (280 KM), a moment maksymalny 350 Nm przy 2000 obr/min.

Skrzynia biegów Lineartronic została przystosowana do przenoszenia wysokiego momentu napędowego.

Nowy Subaru Forester 2013 – rasowy SUV?
fot. Subaru

Nadwozie zostało usztywnione, a zawieszenie Forestera z silnikiem turbodoładowanym specjalnie przystosowane dla tego modelu. Zwiększono sztywność resorowania, aby uzyskać lepszą stabilność auta podczas jazdy z dużymi prędkościami.

Nowością jest system sterowania napędem AWD, X – MODE, opracowany głównie do jazdy po nierównych i śliskich nawierzchniach. Przy jego zastosowaniu silnik, układ napędowy oraz VDC (ESP) sterowane są wspólnie.

Subaru Forester 2013
fot. Subaru

W nowym Foresterze zastosowano sterowanie SI-DRIVE. W modelach z silnikiem wolnossącym (2.0i-L / 2.0i-L EyeSight, 2.0i-S EyeSight) SI‑DRIVE ma tryby „Intelligent mode” i „Sports mode”, które kierowca może wybierać w zależności od sytuacji. W Foresterze z turbodoładowanym silnikiem DIT (2.0 XT i 2.0 XT EyeSight) ma on tryby „Intelligent mode”, „Sports mode” i „S# – Sports sharp mode. W trybie S# kierowca może zmieniać „biegi” w skrzyni bezstopniowej, tak jak w przekładni ośmiobiegowej.

Stosowany przez Subaru system wspomagający prowadzenie samochodu „EyeSight version II”, dostępny jest w modelach z silnikami wolnossącymi i turbodoładowanymi.

Nowy Subaru Forester w wersjach ze skrzynią Lineartronic osiąga wyniki zużycia paliwa spełniające japońskie normy na rok 2015.

W Polsce prawdopodobnie trafi na rynek w marcu 2013 roku.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze