Nowa era Saaba

Nowa era Saaba obfituje w pozytywne wydarzenia. Nawet najwięksi fani szwedzkiej marki nie spodziewali się tylu ciekawych i ważnych wydarzeń następujących jedno po drugim, i to już po kilku miesiącach od odzyskania przez Saab Automobile AB niezależności.

Saab 9-4X – nowinka koncernu z Trollhättan.
fot. Saab

W ostatnich tygodniach:
– Saab powołał nową spółkę projektującą i produkującą elektryczne układy napędowe 4×4,
– Saab podpisał z BMW umowę na dostawę silników do modeli kolejnej generacji,
– Victor Muller, prezes spółki, został uznany przez „Automotive News” przedsiębiorcą roku,
– popyt na Saaby w Szwecji osiągnął rekordowy poziom,
– Erik Carlsson obchodził 50. rocznicę zwycięstwa w Rajdzie Wielkiej Brytanii. 

W przyszłym roku Saab wprowadzi na światowe rynki dwa całkowicie nowe modele – Saaba 9-5 SportKombi oraz dużego crossovera Saaba 9-4X.

Ale po kolei…  

Jednostki BMW w Saabach? To dobrze wróży.
fot. Saab

e-AAM Driveline Systems – nowa spółka Saaba i AAM
Ponad miesięc temu Saab Automobile i American Axle Manufacturing powołały do życia spółkę joint-venture o nazwiee-AAM Driveline Systems”, z siedzibą w Trollhättan, która ma projektować, wytwarzać i wprowadzać na rynek elektryczne układy napędowe wszystkich kół oraz systemy hybrydowe. Spółka będzie też oferować specjalistyczną wiedzę oraz zaawansowane technologicznie produkty innym producentom samochodów na całym świecie. Napędy będą stosowane od 2012 roku w kolejnych generacjach Saabów – chodzi o ograniczenie do minimum ewentualnych zmian w architekturze konstrukcji samochodów. 

 


Saab Automobile i BMW zawierają porozumienie w sprawie dostawy silników
Pod koniec września Saab Automobile i BMW zawarły kontrakt na dostawę silników do modeli Saaba nowej generacji. W ramach umowy od 2012 roku BMW będzie dostarczał Saabowi 4-cylindrowe, turbodoładowane, benzynowe jednostki o pojemności 1.6 litra. Półoficjalnie mówi się, że współpraca z niemieckim producentem może być znacznie szersza i obejmować między innymi wykorzystanie wspólnych płyt podłogowych. 

Erik Carlsson obchodzi 50. rocznicę zwycięstwa w RAC Rally
6 października 2010 roku w londyńskim klubie RAC legendarny Erik „Mr Saab” Carlsson świętował 50-lecie swojego pierwszego zwycięstwa w prestiżowym Rajdzie Wielkiej Brytanii. Replika „filigranowego” Saaba 96, który w 1960 roku dowiózł Carlssona i jego pilota – Stuarta Turnera – do mety, została sprowadzona specjalnie na tę okazję z Muzeum Saaba w Trollhättan.  

Erik 'Mr Saab' Carlsson przy swojej zwycięzkiej rajdówce z 3-cylindrowym silnikiem 750 ccm. 
fot. Saab
Synowany nazwiskiem amasadora marki –
Saab 9-3 Carlsson limited edition
fot. Saab

 

 

 

 

 

 

 

 

Spektakularne zwycięstwo Carlssona za kierownicą małego, trzycylindrowego autka wstrząsnęło ówczesnym światem motoryzacyjnym. Triumf ten oraz kolejne w Monte Carlo, na Akropolu i San Remo przyczyniły się w latach 60 i 70-tych do wypromowania Saaba jako globalnej marki. 

Z okazji jubileuszu brytyjski dystrybutor Saaba wprowadził do oferty 280-konnego Saaba 9-3 Aero, model Carlsson, w limitowanej edycji 96 sztuk.

– Czuję się zaszczycony, że ten wspaniały samochód uhonorowano moim nazwiskiem. Każdy, kto kocha jeździć i jest – podobnie jak ja – prawdziwym miłośnikiem Saabów, przeżyje za kierownicą tego auta niezapomniane chwile – powiedział Carlsson. 

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze